خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در مزارشريف براى تجليل از نوروز آمادگى کامل اتخاذ شده است

فيچرها

آرشيف

در مزارشريف براى تجليل از نوروز آمادگى کامل اتخاذ شده است

Mar 19, 2017 - 11:32

مزارشريف (پژواک،٢٩ حوت ٩٥): مسوولين ولايت بلخ مى گويند که براى تجليل از نوروز سال جديد خورشيدى، آمادگى کامل گرفته شده و ابراز اميدوارى مى کنند که مانند سال هاى پيش، مردم بيشتر درآن اشتراک خواهند ورزيد.

اين اظهارات را مسوولين مختلف بلخ، طى مصاحبه هاى اختصاصى با آژانس خبرى پژواک ابراز داشته اند.

هرسال در روز نخست حمل، در مزارشريف مرکز ولايت بلخ، طى يک مراسم ويژه جشن نوروز تجليل مى شود و در روضه شريف، جنهدۀ شاه ولايت مآب برافراشته مى شود.

دراين مراسم، هزاران تن از مناطق مختلف کشور، خارج از کشور و مسوولين دولتى اشتراک مى ورزند.

 درحاليکه دو روز به سال جديد خورشيدى باقى مانده، صالح محمد خليق رييس اطلاعات وفرهنگ بلخ، به آژانس خبرى پژواک گفت که امسال، رقم مردم نسبت به سالهاى گذشته بيشتر خواهد بود.

به گفتۀ موصوف، موسم بلخ نسبت به سالهاى پيشين خوب است، هوا سرد نيست و امنيت نسبى باعث خواهد شد تا مردم بيشتر اشتراک ورزند.

نامبرده گفت که هر سال رقم اشتراک کنندگان درمراسم جشن نوروز، به حدود يک ميليون تن بالغ مى شود.

باشندگان مزارشريف مى گويند که آنها  از جشن نوروز بدين منظور خوش اند که از اشتراک هموطنان زياد، رنگ ملى مى گيرند.

محمد بشيرباشندۀ شهرمزارشريف، به پژواک گفت که آنها هرسال دربلخ، ميزبان باشندگان ولايت هاى ديگر کشور مى باشند.

موصوف افزود که درجريان مراسم جشن نوروز، موسيقى، برنامه هاى فرهنگى ونمايشگاه هاى هنرهاى مختلف برگزارمى شود.

به گفته موصوف، جشن نوروز در افغانستان يگانه ميله يى است که همه افغان ها درآن اشتراک مى ورزند واحساس ملى را زنده مى سازد.

براى برپاکردن بهتر مراسم نوروز، هرسال از سوى مقام ولايت بلخ، يک کميسيون مرکب از ٩ کميته ايجاد مى شود.

 منيرفرهاد سخنگوى والى بلخ گفت که درکميسيون متذکره کميته هاى امنيتى، فرهنگى، پاکى و تزيين شهر، نظارت و کنترول قيم، صحت و ديگر شامل است، که رياست آن به دوش عطامحمد نور والى بلخ مى باشد.

رياست اطلاعات وفرهنگ بلخ، مسووليت تنظيم امور فرهنگى اين جشن را دارد و براى تجليل هرچه بهتر جشن، آمادگى را اتخاذ کرده است.

 صالح محمدخان خليق رييس اطلاعات و فرهنگ بلخ گفت که آنها درنظر دارند تا براى اشتراک کنندگان مراسم جهنده بالا، برنامه هاى فرهنگى، هنرى و ادبى را راه اندازى کنند.

موصوف افزود که به تاريخ ٢٩ حوت، درتالار پوهنتون بلخ و مناطق ديگر، به طورمجانى کنسرت هاى آوازخوانان مختلف نيز برگزار خواهد شد.

 از آوازخوانان تاجکستان، ازبکستان، هندوستان، امريکا و ايران نيز دعوت شده است، برنامه هاى موسيقى، از صبح الى ناوقت شب تا پايان هفتۀ اول دوام خواهد نمود.

خليق افزود که ضمن نمايشگاه هاى فرهنگى و ادبى برگزارى نمايشگاه ها نيز در نظردارند که اديبان، شاعران و نقاشان از سراسرکشور درآن اشتراک کنند و آثار هنرى شان را به نمايش بگذارند.

  مسوولين شاروالى مزارشريف، ازچندى پيش جهت تجليل از جشن نوروز، کار پاکى وصفايى شهر مزارشريف و تزيين روضه را آغاز نموده اند.

نصيراحمد عينى شاروال مزارشريف، به آژانس خبرى پژواک گفت که گروه هاى صفايى شهر، از ١٥ حوت تاکنون مصروف پاکى شهراند.

 موصوف افزود که به تاريخ ٢٨ حوت هرسال، ازسوى شاروالى حشر تنظيف شهر راه اندازى مى شود، که ضمن کارمندان ادارات مختلف شاروالى، افراد عادى به طور افتخارى درآن اشتراک مى ورزند.

براى برگزارى جشن نوروز، روضۀ حضرت على کرم الله وجهه نيز به گونه خاص تزيين مى شود.

 شاروال مزار شريف، در مورد تزيين روضه گفت که تمامى امور تزيين روضه، با گروپ ها تکميل شده و بخش هاى بيشتر روضه با گروپ هاى کوچک برق مجهز شده و در سرک ها و چهار راهى هاى اطراف روضه نيز نصب شده است.

 عينى افزود که به تاريخ اول ماه حوت، چک تمامى هوتل ها و مسافرخانه هاى مزار شريف را آغاز کرده، تا هر هوتل و مسافرخانه موضوع پاکى را در نظر بگيرند.

مقامات امنيتى بلخ نيز مصروف امور امنيتى اشتراک کنندگان مراسم جهنده بالا در روضه مى باشند.

شيرجان درانى سخنگوى قوماندانى امنيۀ گفت که امسال نيز نسبت به سال هاى گذشته، پلان ويژۀ امنيتى را براى تجليل جشن سال جديد آماده کرده است.

موصوف افزود که تمامى ارگان هاى امنيتى اين ولايت، دربخش تطبيق آن کمک مى کنند.

در روز مراسم جهنده بالا، هزاران تن از اشتراک کنندگان تلاش دارند که مراسم را از نزديک مشاهده کنند؛ اينکه عده يى از مردم براى مشاهدۀ جهنده بالا عجله و علاقمندى زياد دارند، به هر قيمت خواهان رساندن خود به محل جهنده بالا مى باشند.

جهنده، در يک چهار ديوارى آهنى بين زيارت روضه و مسجد بالا مى شود که همه ساله شمارى از اشتراک کنندگان، به علت ازدحام زير پا، زخمى و بى هوش مى شوند.

 رييس صحت عامۀ بلخ و داکتر ميرويس ربيع رييس کميتۀ صحى کميسيون انتخاب شده براى تنظيم مراسم جنش نوروز، به آژانس پژواک گفت که سال گذشته ده ها تن طى مراسم جهنده بالا زخمى و بى هوش شده بودند؛ اما به گفته او، براى سال جديد آينده پلان هاى محکم صحى را در نظر گرفته اند.

به گفتۀ او، يک کمپ صحى از ٢٥ حوت در صحن روضه فعال شده که تا سوم ماه حمل کار خواهد کرد.

به گفتۀ ربيع، اين کمپ با ده ها تن از داکتران زنانه و مردانه، دوا و ماشين هاى مختلف معاينات، مجهز است که سر از اکنون فعاليت ٢٤ ساعته دارد.

 رييس صحت عامه افزود که در روز و شب جشن، صد چپرکت در شفاخانه ملکى به منظور رويدادهاى غير مترقبه آماده کرده و تعداد نوکريوالان شفاخانه نيز در شب و روز سال نو دو برابر خواهد شد.

موصوف گفت که معمولاً همه شب نزديک به صد نوکريوالى در شفاخانۀ ملکى مصروف خواهند بود.

مراسم ويژۀ جهنده بالا در روضه، همه ساله انجام مى شود که بعضى مقامات بلند پايۀ کشور نيز در آن اشتراک مى کنند.

منير فرهاد سخنگوى والى بلخ، به آژانس خبرى پژواک گفت که سال گذشته، شمارى از مقامات بلند پايۀ حکومتى به شمول داکترعبدالله عبدالله رييس اجرايى حکومت و قونسلران کشورهاى خارجى مقيم شهر مزار شريف، در اين مراسم اشتراک کرده بودند.

  او افزود که تاکنون مشخص نيست که در مراسم سال آينده، کدام مقامات بلند پايۀ حکومت اشتراک مى کنند.

مقام ولايت بلخ، بعضى والى هاى ولايات هم سرحد کشورهاى همسايه را نيز براى اشتراک در جشن نوروز دعوت کرده است.

سخنگوى والى گفت که مقام ولايت، به والى هاى ولايات همسرحد تاجکستان، ازبکستان، ترکمنستان، پاکستان و ايران دعوت داده، تا در مراسم جشن نوروز و جهنده بالا در روضه، با افغان ها اشتراک نمايند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

مسابقه ملی عکاس

Advertisement