خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

لطيفه با کمک صنايع دستى براى ٢٥ خانواده زمينۀ عايد را فراهم کرده است

لطيفه با کمک صنايع دستى براى ٢٥ خانواده زمينۀ عايد را فراهم کرده است

Mar 19, 2017 - 20:07

جلال آباد (پژواک، ٢٩حوت ٩٥): يکتن از باشندگان ولسوالى خيوۀ ننگرهار از طريق صنايع دستى ضمن خانواده اش، زمينۀ عايد براى ٢٥ خانواده را فراهم کرده است و مى گويد در صورتيکه با وى کمک صورت گيرد، اقتصاد شمارى زياد خانواده هاى ديگر نيز شگوفا خواهد شد.

نازيه لطيفه که حدود ٢٠ سال عمر دارد و در منزلش واقع همانجا مرکز صنايع دستى را تاسيس نموده، ٢٥ خانم ديگر نيز همراى وى کار مى کنند.

 موصوف مى گويد که با کمک اين مرکز، نه تنها خانواده اش را تمويل کرده است، بلکه تعليمات ابتدايى خود را نيز تکميل نموده است و اکنون در يک پوهنتون خصوصى در رشته حقوق مصروف فراگيرى تحصيلات است.

نازيه، مرکز صنايع دستى مذکور را سه سال پيش با مساعدت و ترغيب يک موسسه تاسيس نموده در ابتدا دو سه کارمند داشت؛ اما اکنون رقم کارمندش به ٢٥ تان بالغ شده است.

وى به آژانس خبرى پژواک گفت که اين مرکز نه تنها براى خانواده هاى ٢٥ کارمند متذکره نفع ميرساند، بلکه گاه گاه نفع آن به حدود ١٠٠ خانوادۀ ديگر قريه نيز مى رسد.

نامبرده افزود: "زمانيکه کار ما زياد شود، در قريه برخى خانواده ها هستند که صنايع دستى و خياطى کرده مى توانند؛ مواد خام را در اختيار آنان قرار مى دهيم و در بدل پول براى ما کار مى کنند."

نازيه مى گويد که مواد خام را خود از بازار خريدارى مى کند و سپس صنايع دستى آنها که مشتمل گندافغانى، پيراهن ها و چادرهاى خامک دوزى شده اند بر دکانداران مى فروشند.

نامبرده مى گويد: "برخى لباس ها ساده اند، هر ماه ٣٥٠ جوره را تيار مى کنيم، ١٠- ١٥گند افغانى را نيز مى سازيم، همچنان يازده جوره لباس خامک دوزى، ٣٥-٤٠ جوره لباس پنجابى را تيار نموده  و مى فروشيم."

به اساس معلومات نازيه لطيفى، در هر جوره لباس از ١٠٠ الى هزار افغانى نفع حاصل مى کند و اکنون تعدادى زياد دکاکين در شهر، لباس هاى دست ساخته آنان را مى فروشند.

موصوف علاوه مى کند که دوختن يک پيراهن به ساعت ها حتى يک ماه وقت نياز دارد و نظر به کار لباس در مدت معين ساخته مى شود.

مسوول اين مرکز صنايع دستى مى گويد که افزون بر دکان هاى شهر جلال آباد در نمايشگاه ها نيز لباس تهيه شده توسط آنان به فروش مى رسند و هم فرمايشات ديزاين هاى جديد را نيز بدست مى آورند.

لطيفه مى گويد که در اين مرکز خانم هاى نيز با وى کار مى کنند که شوهرهايشان کار کرده نمى توانند و مشکلات عصبى دارند.

وى مى گويد: "دو روز قبل در يک قريۀ ديگر يک خانم بود که شوهرش ديوانه است و وضعيت اقتصادى اش خيلى خراب است، من در اينجا برايش زمينۀ کار را مساعد کردم."

موصوف گفت که خانم هاى قريه هاى ديگر نيز از وى طلب کار نموده است، اما وى براى تنظيم آنان امکانات و بازار ندارد.

نامبرده افزود: "اگر موسسه همرايم کمک کرد، در کابل و يا ولايت هاى ديگر برايم بازار پيدا کنند؛ مى توانم که براى خانم هاى قريه هاى ديگر نيز زمينۀ کار را فراهم نمايم."

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

مسابقه ملی عکاس

Advertisement