خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

افغانستان از تصمیم پاکستان برای بازگشایی گذرگاه های تورخم و بولدک استقبال کرد

افغانستان از تصمیم پاکستان برای بازگشایی گذرگاه های تورخم و بولدک استقبال کرد

Mar 20, 2017 - 18:56

کابل (پژواک، ۳۰ حوت ۹۵): حکومت افغانستان، از تصمیم پاکستان برای بازگشایی گذرگاه های تجارتی تورخم و سپین بولدک استقبال کرد؛ اما به پاکستان هشدار داد که افغانستان، دیگر آن کشور چند سال پیش نیست که تنها به یک راه تجارتی متکی باشد.

شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهوری، امروز در یک نشست خبری به مناسبت ارایه گزارش سال ۱۳۹۵ حکومت، در مورد بسته بودن راه های تجارتی پاکستان و افغانستان نیز صحبت کرد.

رسانه های پاکستانی اعلام کردند که نواز شریف نخست وزیر این کشور، دستور داده است که امروز دروازه های تجارتی تورخم و سپین بولدک بعد از یک ماه، دوباره بازگشایی شود.

مرتضوی اما با استقبال از این تصمیم حکومت پاکستان گفت که این کشور، باید بجای بسته کردن این راه ها، لانه های تروریزم را مسدود و آنها را بین ببرد.

وی افزود که سال ۱۳۹۵ در بخش های مختلف از جمله سیاست خارجی و تقویت روابط با کشورها برای افغانستان پر دستاورد بود و روابط کشور در این سال، بجز پاکستان با دیگر کشورهای جهان تقویت شده است.

سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور با بیان اینکه افغانستان از وابستگی به مسیر تجارتی پاکستان رهایی یافته است گفت که اکنون به جای یک دروازه، چندین دروازه به روی افغاستان باز شده است.

مرتضوی، باز شدن بندر آقینه را به روی افغانستان، یک دستاورد بزرگ در بخش تجارت و ترانزیت عنوان کرد و گفت: "در حال حاضر از این مسیر اموال تجار ما طی پنج و هفت روز، به کشورهای بسیار دور می رسد و اکنون افغانستان کشور چند سال پیش نیست و به خوبی می تواند که با بسته شدن مرز، تدابیر همه جانبه داشته باشد."

سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور، از سرمایه گذاری  یک میلیارد دالری روی ده سرک بزرگ، جلب بیش از یک میلیارد سرمایه گذاری در بخش های تولیدی، ساختمانی و تولید و برق، و کسب ۱۶۵ میلیارد افغانی عاید، به عنوان دستاوردهای حکومت در این سال نام برد.

 تاسیس مرکز عدلی و قضایی، قانون تدارکات، برکناری ۲۰ درصد څارنوالان؛ برکناری ۲۵ درصد کارمندان گمرکات؛ تبدیلی ۶۰۰ تن قضات و قرار دادن ۱۰۷ شرکت داخلی و خارجی در فهرست سیاه در رابطه با فساد اداری، از دیگر اقدام هایی است که به گفته وی، در این سال صورت گرفته است.

مرتضوی، از اصلاحات و پیشرفت روند انتخابات نیز خبر داد و گفت که قانون تذکره الکترونیکی و تلاش ها بخاطر توزیع آن نیز جریان دارد.

وی با اشاره به روند صلح نیز گفت: "از طرف حکومت، تمام اقدامات مبتنی بر مفاد توافقنامه صلح (با حزب اسلامی حکمتیار) صورت گرفته و ما منتظر هستیم که حزب اسلامی اعلام کند که رهبر حزب چه وقت آمادگی دارد که به کابل بیاید؛ از طرف حکومت هیچ موانعی بخاطر عملی شدن توافقنامه وجود ندارد."

شاه حسین مرتضوی در عین حال گفت که نامزد وزیران جدید، تا یک هفته دیگر به منظور کسب رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی خواهند شد.

در ادامه این نشست خبری، دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی گفت که مخالفان مسلح، در سال ۱۳۹۵ تلاش داشتند شماری از ولایات و ولسوالی های کشور را تصرف کنند؛ اما به هدف خود نرسیدند.

وی، سال ۱۳۹۵ را سال شکست طالبان و به ویژه داعش عنوان کرد و افزود: "داعش شکست خورده است، اکنون حدود ۳۰۰ تن داعشی در کشور وجود دارد؛ آنان نیز توانایی ایستادگی با نیروهای امنیتی کشور را ندارند."

به گفته وی، امسال مخالفان مسلح ۲۳ هزار تحرک داشتند؛ اما این تحرکات از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دفع گردید.

وزیری افزود که در سال جاری، بیش از ۱۰ هزار مخالف مسلح در عملیات نیروهای امنیتی کشته، هزاران تن از آنان مجروح، ۲۴۰۰ مخالف مسلح اسیر و هشت زندان آنان از سوی نیروهای امنیتی تصرف و ۲۶۸ زندانی رها گردیده اند.

سخنگوی وزارت دفاع خاطرنشان کرد که امسال، بیش از ۲۱۰۰ مظنون از جمله شماری جنرال، دگروال و افسر، در ارتباط به ۱۹۰۰ دوسیه جرمی تحت پیگرد څارنوالی های عسکری قرار گرفته اند و سه تن نیز به جرم قتل عمد به اعدام محکوم شده اند.

نجیب الله دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله نیز با بیان اینکه اقدام های زیادی در راستای تقویت ظرفیت کاری پولیس صورت گرفته است، گفت که امسال بیش از ۶۲۰۰ عملیات مستقل و مشترک پولیس در ولایات مختلف صورت گرفته و تلفات زیادی به مخالفان مسلح وارد شده است.

به گفته وی، از اوایل سال تاکنون، از ۱۶ حمله انتحاری جلوگیری شده است و ۳۴۰۰ حلقه ماین و بیش از دو هزار اسلحه نیز کشف و ضبط شده است.

دانش افزود که در سال جاری، بیش از ۲۰ هزار واقعه جنایی در سراسر کشور رخ داده است، که در پیوند به آن ۲۲ هزار تن بازداشت شده اند و اکثریت قضایای مربوط  به څارنوالی ارسال گردیده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

مسابقه ملی عکاس

Advertisement