خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخى وکلا: ادامۀ کار وزراى سرپرست غیرقانونی است

برخى وکلا: ادامۀ کار وزراى سرپرست غیرقانونی است

Mar 20, 2017 - 16:34

کابل (پژواک، ٣٠ حوت٩٥): برخى اعضاى ولسى جرگه، بر ادامۀ کار وزراى سرپرست سخت انتقاد مى کنند و ابراز نظر وزير خارجۀ افغانستان در مورد افزايش نيروهاى خارجى در کشور را غيرمسوولانه مى خوانند.

صلاح الدین ربانی سرپرست وزیر خارجۀ افغانستان، روز گذشته در کابل گفته است که از طرح جنرال جان نیکلسون قوماندان نیروهای بین‌المللی در افغانستان، به ارتباط اعزام نیروی بیشتر به افغانستان حمایت می‌کند.

قبل از این جنرال جان نیکلسون قوماندان نیروهای بین المللی در افغانستان، به مجلس سنای امریکا گفته بود که برای تغییر وضعیت جنگ در افغانستان، به چند هزار نیروی بیشتر نیاز است.

اما زلمی مجددی نماینده مردم بدخشان در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت: "آقای ربانی درمورد افزایش حضور نیروهای خارجی در کشور صحبت های غیرمسوولانه کرده است."

او افزود که افزایش حضور نیروهای خارجی در افغانستان، به تامین امنیت در کشور تاثیر مثبت ندارد.

وی افزود: "وزیر خارجه صحبت های غیرمسوولانه در مورد افزایش نیروهای خارجی در افغانستان کرده است و موجودیت نیروهای خارجی به شمول نیروهای امریکایی در افغانستان فایده ندارد و اگر کشورهای خارجی، خواستار تامین صلح و ثبات درافغانستان است، باید نیروهای امنیتی این کشور را تقویت کرده و تجهیز نمایند".

موصوف گفت که دولتمردان افغانستان، باید بیشتر روی تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کنند و نهادهای امنیتی و دفاعی کشور را از حالت بی کفایتی بیرون بکشند.

مجددی با انتقاد از کم کاری نهادهای دفاعی و امنیتی کشور گفت که در نهادهای امنیتی، فساد وجود دارد و افراد به صورت سلیقه یی انتخاب می شوند.

همایون همایون نایب اول ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت گفت: "آقای ربانی این صلاحیت را ندارد که از آدرس دولت افغانستان درباره افزایش نیروهای امریکایی ابراز نظر کند."

او افزود: "وزیر خارجه حق ندارد بگوید که عساکر خارجی افزایش یابد یا نیابد، این صلاحیت مردم افغانستان است، از وزیر صاحب می خواهیم که وظیفه خود را بفهمد و از مردم افغانستان نمایندگی نکند".

سرپرستی

محمد عارف رحمانی نماینده مردم غزنی در ولسی جرگه گفت که ادامه کار وزراى سرپرست غیر قانونی است و بايد هرچه عاجل نامزدان براى وزارت هايى که از سوى سرپرستان اداره مى شود، به جرگه معرفى شوند.

اين در حالى است که عبدالرووف ابراهيمى رييس ولسى جرگه، در ٢٥ ماه جارى (حوت) گفته است که به زودى نامزد وزراء براى کسب راى اعتماد، به اين جرگه معرفى مى شوند.

شکیبا هاشمی نماینده مردم کندهار، در این جرگه نیز با نظر مشابه گفت که رييس جمهور در اين مورد قانون را زير پا مى کند.

 به گفته او ادامه کار سرپرستان در حالى است که رییس جمهور در مراسم گرامیداشت از سالروز قانون اساسی وعده سپرد که قانون را نخست بالای خود تطبیق مى کند و اجازه نمی دهد که کسی قانون را نقض کند.

سيمین بارکزی نماینده مردم هرات نيز بر ادامه کار سرپرستان انتقاد نموده گفت: "کسی که در وزارت معادن به حیث سرپرست کار می کند، توانایی مدیریت معادن کشور را ندارد، در حال حاضر بیشتر منفعت از معادن را مخالفین مسلح دولت به دست می آورند و حکومت و پارلمان در این راستا خاموش است."

همایون همایون نایب اول ولسی جرگه نیز از رییس جمهور خواست تا نامزد وزرا را در عوض سرپرستان وزارت ها، براى کسب راى اعتماد به اين جرگه معرفى کند.

موصوف گفت: "نقض قانون اساسی از طرف رییس جمهور در یک مورد نیست، در موارد زیادی رییس جمهور قوانین را نقض کرده، آقای رییس جمهور فکر می کند که تنها اولاد پاک این وطن است و کس دیگری وجود ندارد؛ خواهش ما این است که نقض قانون اساسی را هیچ کس حق ندارد، به خصوص رییس جمهور".

 به اساس قانون اساسى کشور وزرا بايد از ولسى جرگه راى اعتماد بگيرند و همچنان به اساس قانون سرپرستى هيچ کس نمى تواند که بيشتر از دو ماه به حيث سرپرست کار کند.

ولسى جرگه در ماه عقرب سال روان وزراى امور خارجه، کار و امور اجتماعی، فوایدعامه، معارف، ترانسپورت، مخابرات و تحصيلات عالى را به دليل مصرف کمتر از هفتاد درصد بودجه انکشافى سلب اعتماد نمود؛ اما وزراى اين وزارت ها به اساس حکم رييس جمهور به کار شان ادامه مى دهند.

 همچنان وزارت های اطلاعات و فرهنگ، معادن و پطرولیم و سرحدات، اقوام و قبایل نیز از سوی سرپرستان اداره می شود.

عبدالبارى جهانى از سمت وزارت اطلاعات و فرهنگ و داوودشاه صبا از وزارت معادن استعفا داده و محمدگلاب منگل وزير سرحدات و قبايل به حيث والى ننگرهار توظيف شده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

مسابقه ملی عکاس

Advertisement