خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ناامنی، فساد و بیکاری؛ دغدغۀ اصلی مردم کابل در سال ۱۳۹۵

ناامنی، فساد و بیکاری؛ دغدغۀ اصلی مردم کابل در سال ۱۳۹۵

Mar 20, 2017 - 15:31

کابل (پژواک، ۳۰حوت ۹۵): امروز، آخرین روز سال ۱۳۹۵ است. شماری از باشندگان کابل از حمله های تروریستی در این شهر، فساد و بیکاری به عنوان دغدغه های اصلی شان در این سال نام می برند و می گویند که حکومت باید برای بهبود وضعیت کار کند.

آقا محمد پارسا دکاندار در منطقه قوای مرکز مربوط  ناحيه دوم شهرکابل، به آژانس خبری پژواک گفت که از حکومت می خواهد تا در زمینه تامین امنیت در سال آینده، به صورت جدی توجه کند.

وی گفت که فرارسیدن سال نو را به فال نیک می گیرد و امیدوار است سال ۱۳۹۶، سالی توام با خوشی و امنیت و آبادی کشور باشد و مردم در پاکی و صفایی شهر خود بیشتر سهم بگیرند.

غلام سخی ۶۰ ساله، مردی که در منطقه ده افغانان بر روی کراچی اش لمیده و در انتظار کار بود، به آژانس خبری پژواک گفت که ساعت ۱۱ صبح است؛ اما تا کنون کار نکرده است.

اما وی با لبخند و ابراز خوشبینی گفت: "با شکم گرسنه هم روز می گذرد در صورتی که آرامی باشد."

شفیق۴۷ ساله یکی دیگر از باشندگان کابل که با کودکانش برای خریداری سال نو، به بازار مندوی آمده بود گفت: "اگرامنیت باشد هر چیز است؛ مردم مکتب و پوهنتون می روند، درس می خوانند، کارمندان دولت  به وظایف شان می روند، تجار به کار خود می رسد  و دکاندار و غریبکار به کار خود می رسند و کشور ترقی می کند."

وی افزود: "اگر جنگ باشد تا زنده هستیم محتاج کشور های خارجی خواهیم بود، من از حکومت وحدت ملی می خواهم که بیشتر از همه در سال ۱۳۹۶ به امنیت توجه کند؛ تا از وابستگی های سیاسی جدا شویم و یک لقمه نان خود را به راحتی بخوریم."

به گفته این باشنده کابل، اگر امنیت باشد جوانان به کشورهای دیگر نخواهند رفت، باید برای جوانان زمینه کار فراهم گردد و جلو فرار مغزها گرفته شود.

امیری، مرد جوانی که در منطقه پل باغ عمومی دست فروشی می کرد گفت که در انجام کارهای ساختمانی مهارت دارد؛ اما به دلیل نبود کار مجبور شده است دستفروشی کند.

وی گفت که از دولت می خواهد اول به تامین امنیت توجه کند و بعد از آن، به ایجاد کار و کاهش فساد کار کند.

این باشنده کابل گفت: "خواست من برای سال نو، از حکومت این است که دست پارلمان را از حوزه ها، قوماندانی و وزارتخانه ها کوتاه کند؛ یک قوماندان تولی را که پرسان کنی می گوید که من به واسطه فلان  وکیل آمدم، آمرحوزه مرا پس(برکنار) کرده نمی تواند، بی بندوباری در شهر زیاد شده. فساد اداری فوق العاده است، هر کس نفر خود را در هرجا که خواست تعین می کند، اگر یک نظام قانونی باشد، این چالش ها رفع می شود."

ولی والله، جوانی که از پوهنتون کابل سند لیسانس گرفته است گفت که به دلیل نیافتن کار مجبور شده است به دکانداری روی بیاورد و میوۀ خشک را از تاجران خریده و می فروشد.

اما با وصف این، ولی الله گفت که میوۀ خشک افغانستان در آستانه سال نو به دلیل بسته بودن مرز با پاکستان، ارزان شده و قدرت خرید مردم بیشتر شده است و اگر دولت افغانستان بهتر عمل کند، اوضاع کشور بهتر خواهد شد.

وی گفت که دولتمردان افغان، باید تلاش کنند کشور را از وابستگی زیاد به کشورهای دیگر به ویژه پاکستان نجات دهند و برای تحقق این هدف، باید منفعت مردم را در نظر بگیرند، نه اینکه به جیب خود فکر کنند.

نا امنی، دیگر دغدغۀ اصلی این جوان است. ولی الله افزود که حکومت باید با مبارزۀ جدی با فساد در راستای تامین امنیت به صورت جدی کار کند تا زمینۀ ترقی کشور فراهم شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

مسابقه ملی عکاس

Advertisement