خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فدراسيون کرلينگ در افغانستان ايجاد شد

فدراسيون کرلينگ در افغانستان ايجاد شد

Apr 13, 2017 - 16:00

کابل (پژواک، ۲۴حمل ٩٦): فدراسیون کرلینگ؛ ورزشی که بین دو گروه، روی سطح هموار زمين و يخ انجام می‌شود، در چوکات کمیتۀ ملی المپیک افغانستان ایجاد شد.

در این بازى؛ گرده‌ای سنگین از جنس سنگ خارا را، که «سنگ» خوانده می‌شود، به سوی نقطه هدف، که «خانه» خوانده می‌شود، رها می‌کنند. برای اثرگذاری در مسیر سنگ، دو تن از بازیکنان جلو و اطراف سنگی را که در حال حرکت است جاروب می‌زنند. هر بازی، ده دور انجام می‌شود. هر تیم چهار بازیکن دارد و می‌تواند ده سنگ رها کند. گروهی که در آخر بازی، بیشترین امتیاز را داشته باشد، برنده است. امتیاز بر اساس نزدیکی سنگ‌ها به نقطۀ هدف تعیین می‌شود.

اين ورزش در سال ۱۹۶۶ ميلادى، به عنوان ورزش رسمی در چوکات کمیته بین المللی المپیک شناخته شد و تا بحال بیش از ۶۰  کشور جهان عضویت آن را دارد و از جمله ورزش های  زمستانی  به حساب می آید.

محمد ظاهر اغبر رئیس کمیته ملی المپیک، که امروز در مراسم افتتاح فدراسیون کرلينگ سخنرانی می کرد، گفت که اين بازی مرتبط به همه مردم به خصوص دانشمندان می باشد؛ زيرا تمرکز فکرى انسان را بالا مى برد.

او افزود که فدراسيون يادشده، به دليل علاقمندى جوانان به اين ورزش ايجاد شده است.

اغبر ابراز امیدواری نمود که فدراسيون کرلینگ، به زودی در ولایات نیز فعالیت خود را آغاز کند. 

منور شاه شهزاد بنیانگذار و رئیس فدراسیون کرلینگ در افغانستان گفت: "هدف از ایجاد این فدراسیون در کشور، بلند بردن ظرفیت جوانان و نوجوانان در این رشته و تشویق آنان برای اشتراک در مسابقات بین المللی برای کسب افتخار در کشور می باشد."

موصوف گفت که ورزش کرلینگ، در دو بخش (فلورکرلینگ، بالاى زمین هموار) و (آیس کرلینگ، بالای یخ) در ميدانى به مساحت چهل در پنج متر، اجرا مى شود.

وی گفت که افغانستان عضویت فدراسیون بین المللی فلور کرلینگ را به دست آورده و تلاش ها برای کسب عضویت آیس کرلینگ نیز جریان دارد.

وی یادآور شد که در حال حاضر، بیش از۵۰  ورزشکار عضویت فدراسیون اين ورزش در افغانستان را به دست آورده و به زودی نمایندگی های این فدراسیون در ولایات نيز ایجاد خواهد شد.

به گفته او،  در حال حاضر جوانانی که به این ورزش را آغاز کرده اند، به تمرینات شان در میدان انستیتوت تربیت بدنی و سپورت معارف می پردازند و قرار است به زودی، یک میدان معیارى برای این ورزش در شهر کابل ساخته شود.

سمیع الله پام، یک تن از ورزشکاران فلور کرلينگ گفت که از یک سال به این سو، در اين بخش تمرين مى کند و از انجام آن بسیار لذت می برد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement