خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تمديد لين شبکۀ فايبرنورى به جاى ٦ ماه، ٧ سال وقت را در برگرفته است"

فيچرها

آرشيف

"تمديد لين شبکۀ فايبرنورى به جاى ٦ ماه، ٧ سال وقت را در برگرفته است"

Apr 18, 2017 - 16:50

شهرخوست(پژواک، ٢٩حمل ٩٦): شمارى از فعالان مدنى و اعضاى شوراى ولايتى خوست، بر مسوولان دولتى انتقاد دارند که تطبيق پروژۀ تمديد لين شبکۀ فايبرنورى، به علت غفلت آنها بجاى شش ماه، هفت سال وقت را در بر گرفته است.

آغاز و مصرف کار پروژه

کارهاى پروژۀ شبکۀ فايبر نورى، در ماه جولاى سال ٢٠١١ ميلادى آغاز گرديده و در آن زمان، مقامات ولايتى گفته بودند که در شش ماه تکميل و خدمات به مردم عرضه خواهد کرد.

هر چند امور اين شبکه تا حد زيادى تکميل شده؛ اما با گذشت هفت سال نيز اين پروژه نه تنها که تکميل نشده، بلکه در بعضى موارد کار انجام شده نيز دو باره ترميم و به بازسازى نياز دارد.

لين تمديد شدۀ شبکه فايبرنورى از کابل به ولايات جنوبشرقى ٤٨٠ کيلومتر خوانده شده و ١٢ميليون دالر امريکايى هزينه برداشته، که از سوى بانک جهانى داده شده است.

فعاليت هاى شبکۀ فايبر نورى در لوگر، پکتيا و پکتيکا سه سال قبل آغاز شده و باشندگان آن از خدمات انترنيتى بهره مند شده اند.

انتقادها و نگرانی های مردم

احمدشاه فعال مدنى خوست، بر رياست مخابرات و تکنالوژى معلوماتى انتقاد نمود که امور پروژه به علت بى کفايتى آنها با کندى پيش مى رود و در بعضى موارد، کاملا متوقف شده است.

احمدشاه به تاريخ (٢٩حمل) به آژانس خبرى پژواک گفت: "اين رياست تا حد آخر به اصلاحات جدى نياز دارد، اگر يک رياست يک پروژۀ شش ماهه را در هفت سال تطبيق کرده نمى تواند، پس نام و موجوديت آن با پرسش مواجه مى شود."

موصوف افزود که برخى لين هاى تمديد شدۀ شبکۀ فايبر نورى، در جريان ترميم سرک ها و جويچه ها قطع گرديده که از ابتدا به شکل غير معيارى زير خاک شده بود.

موصوف از وزارت مخابرات خواست که در ادارۀ خود علاوه بر تغييرات، پروژۀ فايبر نورى را به کاميابى برساند و همچنان کيفيت ساير مخابرات را نيز با جديت نظارت کند.

کريم منگل باشندۀ مرکز خوست گفت صندوق هاى لين هاى تمديد شدۀ فايبر نورى که لين هاى آن به خانه هاى شان  تمديد مى شود، بعد از نصب از سوى اطفال قطع شده است.

منگل به پژواک گفت که مردم به تمديد لين هاى فايبر نورى بخاطرى ارزش نمى دهند که تاکنون از آن استفاده نشده است.

موصوف گفت: "اگر مسوولين بخواهند که شبکۀ فايبرنورى را فعال کنند، پس مجبور اند کار خود را از سر آغاز نمايند؛ اگر وضعيت همچنان ادامه يابد، پايه هايى که در سر هر کوچه نصب گرديده، از بنياد کشيده خواهد شد."

منگل افزود: "ما اميد داشتيم که با تمديد شبکۀ فايبر نورى به ولايت خوست، از انترنيت سريع و خدمات تيليفونى بهره مند خواهند شد؛ اما خبر نبوديم که پيروزى اين پروژه، با سهل انگارى مسوولين با پرسش مواجه مى شود."

نظر شوراى ولايتى

قديم افغان عضو شوراى ولايتى خوست، عدم هماهنگى وزارت مخابرات و تکنالوجى معلوماتى با شرکت تطبيق کنندۀ پروژه و ادارۀ محلى و تطبيق نادرست پروژه را  از عوامل عمدۀ ناکامى دانست.

او گفت: "به وزارت از پروژه گزارش هاى نادرست داده مى شود؛ دراينجا که کدام کار صورت گرفته، درگزارش آن به وزارت مبالغه صورت مى گيرد، نواقص و مشکلات به شکل درست مشخص نمى شود."

قدیم افغان افزود که شبکۀ انترنيتى و تيليفونى شبکۀ دوم ارتباط  از طريق CCN2 يا کيبل که دو سال قبل تکميل شده، به علت تاخير پروژۀ فايبر نورى تاکنون گشايش نيافته است.

موصوف همچنان گفت: "وقتيکه کيبل شبکۀ فايبر نورى از گرديز به خوست تمديد مى شد، سه بار به علت قيرريزى سرک قطع گرديد؛ چراکه خلاف اصول زير خاک گرديده بود."

موصوف از وزارت مربوطه خواست که پلان خود را به منظور تطبيق درست، تجديد نظر نمايد و راه حل مشکلات آن را جستجو نمايد.

واکنش مسوولين ولايتى

انجنير گل حبيب شاه رييس مخابرات و تکنالوژى معلوماتى خوست پذيرفت که پروژه زمان گير بود؛ اما علت آن را کار ساختمانى خوست گرديز خواند که در مقابل کارهاى آن موانع ايجاد کرده بود.

موصوف به پژواک گفت که کيبل فايبر نورى، از چند روز گذشته بدينسو با کابل نصب شده و در  روزهاى نزديک، در مراسم ويژه افتتاح خواهد شد.

او افزوده است: "تمامى کارهايش تکميل شده است، انشاءالله که به زودى به شکل رسمى افتتاح خواهد شد. ما مى پذيريم که کارهاى آن به تعليق افتاد؛ اما کار ساخت سرک خوست- گرديز، مانع آن شده است."

موصوف همچنان گفت که لين هاى شبکۀ CCN2 در بعضى بخش هاى شهر، در جريان ترميم سرک ها و جويچه ها قطع شده؛ اما بودجه به منظور ترميم آن مشخص گرديده است.

با ايجاد شبکۀ فايبرنورى در خوست؛ ترى جى سلام از طريق کيبل يا CCN2 شبکۀ دوم ارتباطى، و بعضى خدمات ديگر انترنيتى و تيليفونى بسته شده است.

فعلاً در ولايت خوست، فعاليت هاى سلام ترى جى وجود دارد؛ اما آنتن هايى که به جاى فايبر نورى نصب شده، از ميکرو است که از اين طريق با کابل بسته شده است؛ اما کيفيت انترنيت آن، قابل قناعت مردم نيست.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

مسابقه ملی عکاس

Advertisement