خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

خدمات خبررسانی از طریق پیام

هدف از ارائه خدمات، این است که از طریق تیليفون های همراه(مبایل)، به شکل دوامدار مردم به اخبار دسترسی داشته باشند و آرزوهای شان برآورده شود. پژواک می خواهد با نشر اخبار، مهارت های مسلکی و تجارب خود را از طریق شبکه های تیليفون شریک سازد و از این راهکار، بتواند برای اشتراک کنندگان، خدمات ارائه کند.

جهت اشتراک
اشتراک در اخبار انگليسى: Send 83 to 824
اشتراک در اخبار درى: Send 84 to 824
اشتراک در اخبار پشتو: Send 85 to 824

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حضور زنان هرات در عرصه هاى هنرى افزايش يافته است

حضور زنان هرات در عرصه هاى هنرى افزايش يافته است

Apr 19, 2017 - 11:23

شهرهرات (پژواک،٣٠حمل٩٦): علاقمندى زنان هرات در زمينه هاى نويسندگى، بازيگرى، کارگردانى و فلمبردارى، سبب شده تا حضور زنان دراين ولايت، درعرصۀ بازیگری نسبت به سالهای گذشته چشمگیر باشد.

 به گفته مسوولان، در حال حاضر بیش از ٣٠ زن در عرصه تياتر وسينما دراين ولايت  فعاليت دارند.

فریدون فکوری مدیر عمومی تیاتر هرات، فعاليت هاى خوب زنان آن ولايت درعرصه هاى تياتر و سينما  را در دوسال اخير يک دستاورد عنوان کرد.

وی افزود: "حضور فعال زنان هراتى در بخش سينما نشان ميدهد که ما تولیدات خوبی داشته باشیم؛ از جمله سریال زبان زرگری، فیسبوک دات کام و دیگر فلم ها، نمونه يى از توانایی زنان را نشان میدهد."

موصوف، حضور زنان در عرصۀ سینما وتياتر قربانی را بستر خوبى برای زمینه سازی به زنان نسل آینده دانست.

فکوری، خواستارحمايت جدى حکومت  از سینما و هنرپیشه ها گرديد.

به باوراو، باتشویق وحمایت از اين هنرپيشگان به ويژه زنان، آنها ميتوانند مشکلات و راه حل های بسیاری از چالشهای اجتماعی را به تصویر بکشانند.

درهمین حال، شماری از بازیگران زن در هرات می‌گویند که با وجود مشکلات، تلاش دارند تا هم مانند مردان در سینما و تياتر کار کنند.

آنان باورهای غلط در جامعه، عدم حمایت حکومت از بازیگران سینما و نبود امکانات مدرن برای سینماگری را از چالش های عمده در برابر سینمای هرات عنوان می کنند.

انیتا سرشار  یک تن از بازیگران سینمای هرات، به پژواک گفت که از زمان طفولیت، سه آرزو داشته است که از آن جمله، یکی هم هنرپیشگی در سینما بوده، که به آرزویش رسیده است.

وی از حکومت خواست تا به سینما گران وبازیگران تياتر هرات، توجه جدی نماید.

راحله رضایی یکی دیگر از هنرمندان سینما در هرات است که به مدت نه سال دراین عرصه فعالیت کرده است .

وی گفت: "اگر آقایان بگذارند، زنان توان آنرا دارند تا فعالیت بیشتری کنند."

موصوف علاوه کرد که با مقايسه گذشته، دیدگاه مردم نسبت به زنان بازیگر تغییر کرده و بیشتر آنان را تشویق می کنند.

بانو رضایی با اشاره به چالش هاى موجود دربرابر فعاليت هاى زنان درکشور، اظهارخوشى کرد که حضور زنان بازیگر در سریال ها، فلم ها و برنامه های طنزی، در رسانه های هرات رو به افزایش است.

عبدالرشید عظیمی فلم ساز و سینماگر ولايت هرات به پژواک گفت: "اگر چند سال گذشته را با حال مقايسه کنيم، حضور زنان در صنعت سينما بی شمار است و در گذشته یک خانم هم نبود، ولی حالا بیشتر از مردان، زنان در سینما فعالیت دارند."

او افزود با آنکه امکانات مدرن در اختیار زنان گذاشته نشده است؛ اما فعالیت زنان درعرصه تياتر و سينما چشمگیر مى باشد.

مسوولان تياتر و سینما و شماری از بازیگران سینما در هرات، خواهان تشویق و حمایت هنرمندان سینما از سوی حکومت اند؛ تا بتوانند ناهنجاری ها و نابسامانی های جامعه و در کنار آن، راه حل بسیاری از مشکلات اجتماعی را به تصویر بکشند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement