وروستي خبرونه

  The translation of this article is not available.
  امنیت او جرمونه

  پروان برای گرفتن مسوولیتهاى امنیتى آماده است

  چاریکار (پژواک  ٣قوس٩٠): مسوولان ولایت پروان، با ابراز آماده گی برای گرفتن مسوولیت امنیتی ، خواهان تجهیز نیروهای امنیتی شدند.

   مسوولان امنیتی پروان درجلسه مشترک امروز(٣قوس) با داکتر اشرف غنى احمدزى رييس کميسيون تنظيم پروسه انتقال گفتند که آنها برای بر عهده گرفتن بهتر مسوولیت امنیت، نیاز به نیروی بیشترپولیس دارند.

   ضیا الرحمن فایض سیدخیلی آمر امنیت قوماندانی امنیه پروان به آژانس خبری پژواک گفت که انتقال مسوولیت امنیت به نیروهای افغان در این ولایت، در مرحله دوم انجام خواهد شد.

   به گفتۀ وی، آنها برای مسوولین برنامه انتقال، پیشنهاداتی را ارایه کرده اند و اگر به این پیشنهادات پاسخ مثبت داده شود، نیروهای امنیتی پروان آمادگی تامین امنیت کامل این ولایت را دارند.

   سیدخیلی افزود: پیشنهاداتی که صورت گرفت شامل ایجاد یک تولی پولیس، ایجاد قطعه واکنش سریع، تجهیز نیروهای پولیس و قطع نشدن کمک از سوی نیروهای بین المللی بوده است.

   وی اظهار داشت که پیش از این نیز، نقش نیروهای خارجی در تامین امنیت ولایت پروان در درجه دوم قرار داشت که با نیروهای امنیتی افغان در شماری از عملیات اشتراک میکردند.

   در عین حال، دگرمن محمد صدیق قوماندان امنیه ولسوالی شنیواری پروان به پژواک گفت که با توجه به اینکه این ولسوالی یکی از ولسوالیهای آسیب پذیر است؛ اما با حضور نیروهای بیشتر آنها توانایی تامین امنیت را خواهند داشت.

   وی افزود که درحال حاضرشمارنیروهای پولیس این ولسوالی به بیش از ٤٠ تن میرسد که با این تعداد تامین امنیت با چالش روبر بوده و اگر اردوی ملی در کنار آنها باشد، می توانند مسوولیت را به عهده بگیرند.

   مردم پروان نیز از این کار استقبال کرده وبه اين باور اند که نیروهای افغان در صورت تجهیز، می توانند این مسوولیت را به خوبی انجام بدهند.

   جاوید یکتن از باشنده گان چاریکار مرکز پروان به پژواک گفت :«اگه نیروهای امنیتی زیاد شون، می تانن امنیته تامین کنن.»

   به گفتۀ وی، آنها از جامعۀ بين المللى می خواهند در پروژه های بازسازی فعالیت کنند و تامین امنیت را به نیروهای افغان بسپارند.

   او افزود که اگر نیروهای بین المللی نیروهای امنیتی پروان را تجهیز نکنند و کمک های شان در این ولایت قطع شود، ناامنیها کاهش نیافته، بلکه بیشتر خواهد شد.

   تمیم یکتن از باشنده گان ولسوالی شینواری نیز برای موفقیت پروسۀ انتقال بر تجهیز نیروهای افغان تاکید نمود و گفت :«تا زمانی که پولیس تجهیز نشود و از امکانات لازم  بهره مند نشود و آموزش فنی نبیند، اگر خارجی ها بروند، وضعیت خراب خواهد شد.»

   گفتنى است که داکتر اشرف غنى احمدزى در جلسۀ مشورتى که ديروز با مسوولان ولايت ميدان وردگ داشت، از مردم خواست تا در راستاى موفق شدن اين پروسه؛ با وى کمک نمايند.

   وى افزود: (( نيروهاى خارجى براى ابد دراينجا حضور ندارند و امنيت افغانها را تامين کرده نمى توانند. افغانها بايد براى عهده دار شدن و حفاظت امنيت شان آمادگى کامل داشته باشند.))

   مرحلۀ دوم در تمام ولايات پروان، دايکندى، نيمروز، سمنگان، سرپل، تخار و بلخ صورت خواهد گرفت؛ اما در اين مرحله برخى مراکز و ولسوالى هاى ولايات بدخشان، بادغيس، غزنى، هلمند، هرات، کابل، غور، لغمان، ميدان وردگ و ننگرهار نيز شامل خواهد بود.

   قراراست که برنامۀ انتقال مسوولیت هاى امنيتى از نيروهاى آيساف به نیروهای افغان، تا پایان سال ٢٠١٤ ميلادى تکمیل گردد.