خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نيروهاى امنیتی شمارى از افراد مسلح غیر قانونى را خلع سلاح نمودند

نيروهاى امنیتی شمارى از افراد مسلح غیر قانونى را خلع سلاح نمودند

Aug 07, 2011 - 13:26

شهر کندز(پژواک،١٦ اسد ٩٠): نيروهاى امنیتی، تعدادى از سلاح هاى ثقیله وخفیه را از افراد مسلح غیر قانونى در ولسوالی خان آباد ولايت کندز جمع نموده و شمارى از پوسته های آنها را تخریب کرده اند .

دگروال امیر محمد درستیزوال لوای نمبر دوم قول اردوی ٢٠٩ شاهین در شمال به آژانس خبری پژواک گفت که اين سلاح ها در جریان عملیات سه روزه جمع آورى شده است.

وى سلاح هاى جمع آورى شده را شامل شش ضرب توپ ٨٥ ، یک ضرب توپ ٨٢، سه ميل هاوان، یک ماشیندار، یک میل اگائیس  وسه میل کلاشنکوف با یکمقدار مهمات خواند.

درستیز وال لوای نمبر دوم قول اردوی ٢٠٩ شاهین در شمال ميگويد که برخی قوماندانان اربکی این سلاح را به رضایت خود تحویل نیروهای امنیتی نمودند، اما تعدادى از قوماندانان از دادن سلاح خودداری نمودند که از طريق عملیات تصفيوی جمع گرديد.

دگروال امير محمد افزود : (( چندی قبل در شورای این ولسوالی فیصله شد که باید در مدت دو روز؛ تمامی قوماندانان مسلح غیر قانونى در قدم اول سلاح ثقیله ودر قدم بعدی سلاح خفیفه خود را به دولت بسپارند. اما تعدادى از آنها از این امر سرکشی کردند ،بنابراین ما علیه آنان عملیات را آغاز کردیم.))

موصوف علاوه ميکند که در جريان عمليات شمارى از پوسته هاى افراد مسلح غير قانونى تخريب نيز شده و بسیارى آنها از منطقه فرار نموده اند ، اما نیروهای اردو وپولیس ملی در منطقه مستقر هستند وعملیات جستجو را ادامه ميدهند.

ماه گذشته ؛ بيش از پنجاه خانوادۀ منطقۀ آقتاش ولسوالی خان آباد ادعا ميکردند که توسط اربکی ها وادار به ترک خانه های شان شده  ومنازل رهایشی آنها به قرارگاه های نظامی اربکى ها  تبديل گرديده بود.

دگروال امير محمد ميگويد که چهار نفر مسلح غير قانونى که متهم به قتل بودند؛ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

او  خاطر نشان کرد که عملیات تا زمانى ادامه خواهد داشت که تمامی سلاح سبک وسنگین از نزد افراد مسلح غير قانونى جمع شود.

اين درحالى است که هفتۀ گذشته، گردهمايى با شرکت  مسوولین اردو ، پولیس و امنیت ملی ، قوماندان عموی آیساف درکندز ،  مسوولین محلى خان آباد ، جمعى از موسفیدان و قوماندانان اربکی به هدف جمع آورى سلاح از نزد افراد غير قانونى داير شد.

سمونوال عبدالرحمن آقتاش آمر امنیت قوماندانی امنیه کندز به پژواک گفته بود که در حال حاضر بیش از چهار هزار فرد مسلح غیر قانونى به شمول اربکى ها در  ولسوالی خان آباد فعالیت دارند که در بیشتر موارد؛ باعث آزار واذیت مردم میگردند وحتى امنیت را به چالش کشانيده اند.

به گفتۀ وى، پروسه جمع آوری سلاح از نزد اين افراد که باعث ایجاد ناامنی وبی نظمی ميگردند، عنقريب آغاز خواهد شد.

باشنده گان ولسوالی خان آباد ؛عملیات نیروهای امنیتی را موثر میدانند ومیگویند که اربکی ها آنان را بسیار آزار واذیت کرده بودند .

نیاز محمد ٥٠ ساله گفت : ((اربکی ها از ما پول میگرفتن  ، عشر جمع میکدن  وما ره آزار ميدادن...))

وى که پيشۀ دهقانى دارد میگوید که حالا اربکی ها در منطقه نيستند ونیروهای امنیتی به منطقه آمده اند وامنیت برقرار شده است .

اما اين دهقان افزود که نیروهای امنیتی؛ نباید بزودی محل را ترک کنند وباید تمامی سلاح ها را از نزد افراد مسلح غیر قانونى جمع نمایند وپولیس را به شکل دايمى در منطقه مستقر سازند.

اما آمر امنیت قوماندانی امنیه کندز میگوید که بزودی ١٥٠ پولیس محلی در مناطقى که از اربکی ها پاکسازی میشود جابجا خواهد شد ومسوولیت امنیت منطقه را بدوش خواهند گرفت.

روند جمع آورى سلاح در حالى آغاز شده است که هفتۀ گذشته ، قوماندانان اربکی در گردهمايى با مسوولان امنيتى در ولسوالى خان آباد براى تحويل دهى سلاح هاى شان ابراز آمادگى نمودند، اما  ازدولت خواستند تا آنان را در پولیس محلی جذب نماید .

به گفتۀ مسوولان محلى، بيش از ١٥٠٠ نفربنام اربکى در مناطق مختلف ولايت کندز، از طرف حکومت تسليح و تجهيز شده تا با نيروهاى حکومتى در تامين مناطق ايشان همکارى نمايند.

مقامات امنيتى ميگويند که شمارى از آنها شامل تشکيل  ١٢٠٠ نفرى پوليس محلى خواهند شد.

پوليس محلى در چوکات وزارت داخله رسماً  تنظيم بوده و از دولت معاش ماهوار واعاشه دريافت ميکنند، اما اربکى ها نيروهاى نظامى غير رسمى هستند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement