خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پيلوتان در پوهنتون هوايى شيندند تعليم فرا ميگيرند

پيلوتان در پوهنتون هوايى شيندند تعليم فرا ميگيرند

Sep 06, 2011 - 15:27

کابل (پژواک ١٥سنبله ٩٠): قرار است که سه ماه بعد، تعليمات پيلوتان افغان در پوهنتون هوايى شيندند ولايت هرات آغاز  شود، که با تکميل اين پروسه، پيلوت های کشورهاى همسايه نيز قادر خواهند بود  در آن آموزش ببينند.

اين مطلب را سترجنرال شير محمد کريمى؛ لوى درستيز  اردوى ملى در محفلى که  امروز راجع به  کار کرد هاى وزارت دفاع به نمايند گان مُلکى و نظامى ٣٥ کشور در کابل معلومات  ميداد، بيان کرد .

کريمى گفت که کار اعمار پوهنتون هوايى در ميدان هوايى ولسوالى شيندند هرات قبلاً آغاز شده و قرار است که  سه ماه بعدبه پايۀ اکمال برسد و محصلين در آنجا بخاطر تربيه در بخش پيلوتى تعليم  رافرا بگيرند.

وى افزود که اين پوهنتون  ٢٨٠ ميليون دالر؛ از کمک امريکا هزينه برداشته و توقع ميرود که در آينده نزديک يک بخش آن افتتاح و جوانان بر اساس امتحان کانکور در آن جذب شوند.

بنابر معلومات موصوف، در حال حاضر پيلوتان قواى هوايى افغانستان در امريکا و برخى کشور هاى ديگر تحت آموزش قرار دارند .

لوى درستيز اردوى ملى علاوه نمود که براى تعليمات پيلوتان، يک خط پرواز که ٤٠ ميليون دالر از کمک امريکا هزينه بر ميدارد در حال اعمار است .

کريمى ميگويد که قرار است در درازمدت در اين پوهنتون هوايى پيلوتان کشور هاى همسايه نيز تربيه شوند.

پايگاه نظامى شيندند، يکى از مراکز ستراتيژيک و مهم به سطح کشوربوده که درزمان اشغال افغانستان توسط قشون سرخ شوروی سابق، هزاران سرباز درآن پايگاه مستقر بودند .

نيروهاى ناتو به رهبرى امريکا بعد از سقوط حکومت طالبان دراين پايگاه که در حدود ١٢٠ کيلو مترى جنوب شهر هرات و بين شاهراه هرات- کندهار واقع است، مستقر ميباشند.

اين درحاليست که کارستين جکوبسنCarsten Jacobson)) سخنگوى نظامى آيساف در نشست خبرى ديروز در کابل گفت که  بيش از١٠٠ پيلوت افغان، همين اکنون تحت آموزش قرار دارندکه بامسلکى شدن اين افراد ،طيارات جت نيز دراختيار دولت افغانستان قرارخواهندگرفت.

به گفتۀ وى، بعدازاين؛ آيساف بيشتر روى کيفيت نيروهاى امنيتى افغان تمرکز خواهدداشت و در آيندۀ نزديک، تجهيزات هوايى وزمينى به ارزش  نزديک به سه ميليارد دالر را دراختيار اردوى ملى قرارخواهد داد.

لوى درستيز اردوى ملى در خصوص منسوبين اردوى ملى گفت که در حال حاضر ٩٥ در صد اردوى ملى، از نگاه تامينات محاربوى و لوژستيکى انکشاف کرده اند .

به گفتۀ وى، درهفت ماه آينده ٢٢ هزار وسايط مختلف النوع به اردوى ملى داده  خواهد شد و  در نظر است که تا ختم سال ٢٠١٤ ميلادى ١٩٥ هزار سرباز اردوى ملى باتجهيزات محاربوى و لوژستيکى مجهز گردند.

بنابر گفتۀ کريمى ، قبلاًدر اردوى ملى؛ سلاح و سايطى که از کار باز مى ماند توسط قرار دادى ها حفظ ،مراقبت و ترميم ميشد. اما از يکسال بدينسو اين کار توسط خود منسوبين اردوى ملى انجام ميشود.

گفتنى است که   اخيراً وزارت دفاع ملى گفته است که نيروهاى اردوى ملى دربخش قواى هوايى وقوت آتش(سلاح ثقيله) مشکلات دارند؛ اما درصورتيکه جامعه جهانى به توافقات شان با حکومت افغانستان  درموارد فوق عمل نمايند ؛اين مشکلات تا سال ٢٠١٤ رفع خواهد شد .

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement