خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صد ها تن درشهر کابل به هدف به محاکمه کشاندن قاتلان استاد ربانى مظاهره نمودند

صد ها تن درشهر کابل به هدف به محاکمه کشاندن قاتلان استاد ربانى مظاهره نمودند

Sep 27, 2011 - 10:13

شهرکابل (پژواک ٥ ميزان ٩٠): صد ها تن امروز در شهر کابل به هدف به محاکمه کشاندن قاتلان استاد ربانى مظاهره و راهپيمايى نمودند، اما مردم از اين مظاهره که باعث مسدودى سرک عمومى شده است، شکايت دارند.

استاد ربانى شام  (٢٩ سنبله ) در يک حمله انتحارى در منزلش در منطقۀ  وزير اکبر خان شهر کابل کشته شد وچهار تن ديگر به شمول معصوم ستانکزى رييس دارالانشاى آن شورا مجروح گرديد. 

اين مظاهره حوالى ساعت ٨:٠٠ صبح امروز(٥ ميزان) در چهارراهى ترافيک به راه افتيده و راه هاى  منتهى به سرک چهل مترۀ ميدان هوايى، کلوله پشته ، بره کى و چهار راهى انصارى بر روى ترافيک مسدود بود.

خبرنگار آژانس خبرى پژواک از ساحه گزارش داد که در اين مظاهرات شعار هاى" مرگ بر پاکستان، مرگ بر تروريزم و طالبان ، قضيۀ ترور استاد ربانى رهبر جهاد و مقاومت بايد از طريق هيئت ملل متحد تحقيق شود" سر داده ميشد.

قارى سميع الله يکتن از مظاهره کننده ها گفت که مظاهره آنها مردمى بوده و هدف آن به محاکمه کشاندن کسانى است که در قتل رهبران جهاد دست دارند.

وى ادعا کرد که سازمان استخبارات پاکستان ( ISIinfo-icon) در قتل استاد ربانى دست دارد و حکومت افغانستان اين موضوع را ميداند و نبايد در اين رابطه خاموش بنشيند.

نامبرده افزود: (( ما نمى خواهيم که پروسۀ صلح ادامه يابد، طالبان صلح نمى خواهند ، آنها دست نشاندۀ پاکستان اند و استاد ربانى را به دستور پاکستان شهيد کرده اند.))

اين درحالى است که داکتر ضياالدين معاون رياست عمومى امنيت ملى در کنفرانس خبرى شب  گذشته گفت که پلان قتل استاد ربانى در خارج از کشور طرح شده بود که با دستگيرى طراح حملۀ انتحارى بر استاد ربانى، در مورد اين قضيه، پيشرفت هايى صورت گرفته است.  

صفت الله صحاف صافى معاون مرکز رسانه هاى حکومت ميگويد که اين طراح حميد الله نام دارد و کسى بوده که عصمت الله حمله کنندۀ انتحارى بر استاد ربانى را  به حيث قاصد شوراى کويته به شوراى عالى صلح معرفى نموده بود.

اما شهريان کابل ميگويند که اين مظاهره و راهپيمايى باعث مسدودى سرک ها و اذيت مردم شده است .

محمود باشندۀ باغ بالا که ميخواست در موتر کرولاى شخصى خود با دو تن ديگر به سوى دفتر کارش  به قابل باى برود، گفت: (( مه  از ساعت هشت و بيست تا حال که نُه بجه اس، در سرک هاى فرعى سرگردان هستم و به علت ازدحام نمى توانم بر آيم.))

وى علاوه ميکند که مظاهرات صلح آميز حق هر کس است، اما بايد سرک ها مسدود نشوند و مردم سرگردان نشوند. لازم است که مظاهرات در محلى به راه بيفتد که مردم اذيت نگردند.

محمود افزود که به علت راه بندان، امروز نه تنها وى، بلکه شمار ديگر مردم در دفاتر شان غير حاضر  خواهند شد.  

اگر چه اين مظاهره يک حرکت مردمى خوانده شده، اما يک مظاهره کنندۀ ديگر که نخواست اسمش ذکر شود ، گفت که  مظاهره از سوى امر الله صالح رييس سابق امنيت ملى سازماندهى شده است.

ديرى نگذشت که صالح ، ساعت  نه ونيم صبح امروز  به جمع مظاهره چيان پيوست و با آنها يکجا به سوى دفتر سازمان ملل متحد در حرکت افتيد تا قطعنامۀ خود را در آنجا صادر و آنرا به دفتر سازمان ملل بسپارند.

اما مظاهره چيان در چهارراهى تايمنى سابقه تجمع نمودند و امر الله صالح قطعنامۀ سه ماده يى را به خوانش گرفت و گفت که تظاهرات بخاطر اينکه سرکها مسدود نماند و مردم اذيت نشوند، در همينجا خاتمه مى يابد.

در بخشى از قطعنامه بر عدم مصالحه با طالبان، شناسايى و سپردن قاتلان استاد ربانى به محکمه و انتقاد از حکومت به اين عنوان که "تحقيقات حکومت در مورد قضيۀ قتل استاد ربانى مشروعيت ندارد زيرا بخش هاى از حکومت عملاً در اختيار عوامل نفوذى دشمن قرار دارد"  تاکيد شده بود.

امر الله صالح در مراسم تدفين استاد ربانى( جمعۀ گذشته) در تپۀ وزير محمد اکبر خان از حکومت انتقاد نموده، گفته بود که نمى خواهند جنازۀ استاد ربانى با حضور مقامات دولتى دفن شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement