خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکتر مليحه دختر غازى امان الله خان به حق پيوست

داکتر مليحه دختر غازى امان الله خان به حق پيوست

Oct 10, 2011 - 11:18

کابل (پژواک ١٨ميزان٩٠): داکتر مليحه دختر غازى امان الله خان به عمر ٩١سالگى در ترکيه از دنيا در گذشت.

آژانس خبرى باختر، به نقل از وزارت خارجه مينويسد: داکتر مليحه دختر غازى امان الله خان که در استانبول زنده گى ميکرد، در نتيجۀ مريضى که عايد حالش گرديده بود، در ترکيه وفات کرد.

منبع افزوده است که مراسم جنازۀ وى، پنجشنبه گذشته در شهر استانبول ترکيه برگزار گرديد و در همانجا به خاک سپرده شد.

وزارت خارجه گفته است که در مراسم جنازۀ داکتر مليحه، پروفيسور حضرت صبغت الله مجددى رئيس کميسيون صلح و ثبات، و رئيس کميسيون آماده گى براى ساختن لويه جرگه، مختار همايون کامگار وزير مستشار سفارت افغانستان در انقره، محمد سرور مجددى جنرال کونسل کشور در استانبول، افغانهاى مقيم و غير مقيم در ترکيه، اعضاى فاميل و دوستان وى اشتراک کرده بودند.

 داکتر مليحه دختر سوم غازى امان الله خان بود، نامبرده به تاريخ ١٣اپريل سال ١٩٢٠ميلادى، در ارگ شاهى کابل چشم به جهان گشود، تحصيلات ابتدايى و متوسط خود را در شهر روم ايتاليا و کشور سويس به پايان رساند، در سال ١٩٤٥ميلادى به يکى از پوهنتون هاى کشور ترکيه راه يافت و در سال ١٩٥٥ميلادى، از رشتۀ جراحى نسايى و ولادى اين پوهنتون فارغ گرديد.
موصوف، در سال ١٩٤٨ميلادى، با يک تبعۀ ترکى (انجنير محمدطاهر ساکر)، که از جمله اعضاى فاميل جلال بايير رئيس جمهور اسبق ترکيه بود، ازدواج نموده و يک پسر از آنها باقى مانده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement