خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

براى نخستين بار زعفران در ١٤ ولسوالى ننگرهار زرع ميشود

براى نخستين بار زعفران در ١٤ ولسوالى ننگرهار زرع ميشود

Oct 12, 2011 - 18:36

جلال آباد ( پژواک ٢٠ ميزان ٩٠): وزارت زراعت براى نخستين بار کشت زعفران را به گونه نمونوى در ١٤ ولسوالى ولايت ننگرهار آغاز کرد.

 پوهنمل حکم خان حبيبى رئيس عمومى ترويج وزارت زراعت به تاريخ ٢٠ ميزان به آژانس خبرى پژواک گفت که به همين منظور ١٧٥ بورى زعفران را به طور کمک به ١٤ دهقان در ١٤ ولسوالى ننگرهار داده اند.

 حکم خان افزود که وزارت زراعت الى هنگام حاصل از طريق رياست زراعت ننگرهار از اين زعفران کشت شده مواظبت خواهد کرد.

 به گفته وى، آموزش دهاقين کشت کننده زعفران و همچنان مصارف تراکتور و کود کيمياوى زمين هاى آنها به عهده وزارت زراعت خواهد بود.

 انجينر محمد حسين صافى رئيس زراعت ننگرهار به آژانس پژواک گفت که يک کيلو زعفران در داخل کشور در بدل ٢٠٠٠ دالر به فروش ميرسد و در خارج از کشور يک کيلو آن در بدل ٥٠٠٠ دالر به فروش ميرسد.

 به گفته وى، براى مديران ترويج ١٤ ولسوالى، ١٧٥ بورى زعفران داده اند تا در هر ولسوالى در ساحه نيم جريب زمين بطور نمونوى کشت نمايند.

صافى گفت که زمين اين ١٤ ولسوالى مرطوب نميباشد.

 به گفته وى، زعفران در مناطقى کشت ميشود که زمين آن ٦٠٠ متر از سطح بحر  ارتفاع داشته باشد.

 رئيس زراعت افزود که امسال کشت زعفران را به گونه نمايشى در دامنه کوه سپين غر در ولسوالى هاى حصارک، شيرزاد، خوگيانى، پچيراگام، چپرهار، کوت، هسکه مينه، سپين غر، اچين، دوربابا، نازيان، مومندره، دره نور و گوشته آغاز کرده اند.

 صافى اظهار اميدوارى کرد که اين ولايت نيز يک منطقه خوب توليدى زعفران مانند هرات شود.

 محمود يک دهقان قريه متران ولسوالى به پژواک گفت که سه روز قبل ده بسوه زمين اش را به کمک مدير ترويج ولسوالى با اضافه چهار ُتن کود ديرانى براى کشت آماده و ٤٠٠ کيلو گرام زعفران را در آن زرع نمود.

 محمود افزود که ماهرين زراعت ٢١ کيلو کود دى اى پى را براى نيم جريب زمين به وى دادند و مديريت ترويج وعده سپرده است که مصارف  آماده سازى زمين را نيز برايش خواهند داد.

گفتنى است که بعد از جلوگيرى از کشت کوکنار در ننگرهار، اين نخستين بار است که يک کشت بديل به وجود ميايد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement