خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سران قومى ٢٢ ولسوالى ننگرهار بر عدم کشت کوکنار تعهد سپردند

سران قومى ٢٢ ولسوالى ننگرهار بر عدم کشت کوکنار تعهد سپردند

Oct 17, 2011 - 12:33

جلال آباد (پژواک، ٢٥ ميزان ٩٠): با فرارسيدن  موسم کشت کوکناردر ولايات شرقى، زارعين و سران قومى ٢٢ ولسوالى ولايت ننگرهار طى سه جلسۀ جداگانه، تعهد کتبى سپردند که کوکنار کشت نکنند.

در همين حال، سران قومى دولت را نيز مورد انتقاد قرار دادند که  امور بازسازى آن کُند و نارسا است.

احمدضيا عبدالزى سخنگوى والى ننگرهار، بتاريخ ٢٥ ميزان به آژانس خبرى پژواک  گفت که از سه روز بدينسو، همه زارعين و سران قومى ولايت ننگرهار، در قصرشاهى جلال آباد، مثل سالهاى گذشته به والى تعهدکتبى سپردند که در زمين هاى خود کوکنار کشت نکنند.

وى افزود که والى گل آغا شيرزى، از سران قومى جداً خواست تا مانند سال گذشته، نگذارند که کسى در مناطق دوردست وکوهستانى، کوکنار کشت کند.

به گفتۀ موصوف، والى به مردم اطمينان داد که براى پيدا کردن پول جهت پروژه هايى تلاش خواهد کرد که در پلان پنج سالۀ انکشافى جا ندارند.

حاجى دين محمد مسوول شوراى انکشافى ولسوالى خوگيانى، به پژواک گفت که از والى تقاضا کرد تا براى سيرابى زمين هاى دهاقين، در تنگى وزيراين ولسوالى، يک بند آب اعمار نمايد.

ملک عثمان از سران قومى سپين غر، به پژواک گفت که در سال ٢٠٠١ ميلادى، ولسوالى سپين غر ايجاد شده بود، ولى تا حال دولت مرکزى به آن رسميت نداده است.

موصوف افزود که اين ولسوالى، داراى ٥٧ قريه و١٥٠ هزار باشنده، از هرگونه کارهاى انکشافى بى بهره است؛ درحاليکه ولسوالى هاى کوچک به ولايت مبدل شده اند.

ملک درويش مسوول شوراى انکشافى لعل پوره، به پژواک گفت که مناطق دورخيل، ماماخيل  و گوداخيل اين ولسوالى، با مشکل نبود آب آشاميدنى روبروهستند.

موصوف افزود که آنها در رابطه به عدم کشت کوکنار متعهداند، ولى دولت نيز بايد در راستاى اعمار چاه هاى آب، سربندها و سرک ها با آنها کمک نمايد.

دو سال قبل نيز ولايت ننگرهار، به افتخار کاهش سطح کشت کوکنار به صفر، جايزۀ  ده ميليونى را دريافت کرده بود.

بر اساس يک راپور سازمان ملل متحد، سال گذشته درکشت کوکنار هفت فيصد و در توليد مواد مخدر در افغانستان، ٦٠ فيصد افزايش به عمل آمده است.

 دراين راپور آمده است که ٩٠ فيصد مواد مخدر همه جهان، در افغانستان توليد مى گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement