خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از ساخت سرک و توربين سوم کجکى تعهد صورت گرفت

از ساخت سرک و توربين سوم کجکى تعهد صورت گرفت

Nov 03, 2011 - 15:49

لشکرگاه ( پژواک ١٢ عقرب ٩٠ ) : مسؤولين دولتى ولايت هلمند؛ از اعمار امتداد يافته به ولسوالى کجکى و فعال نمودن توربين سوم اين بند برق، تعهد نمودند.

اين  تعهد را محمد گلاب منگل والى هلمند روز گذشته ١١ عقرب، ضمن سفرش همراه با شمارى از مسؤولين ديگر به اين ولسوالى به آژانس خبرى پژواک  بيان نمود.

وى علاوه نمود  که در اين اواخر، اردوى ملى و نيروهاى آيساف در ولسوالى کجکى عمليات نموده اند که درنتيجه آن، راه امتداد يافته به اين ولسوالى که از پنج سال گذشته بدينسو به روى ترافيک مسدود بود ، باز و يکتعداد مناطق نيز تحت تصرف دولت آمده است .

به گفتۀ گلاب منگل ، هدف سفر اين بود ، تا پيشرفتها و دستآوردهاى تازه را در اين ولسوالى ارزيابى نمايند.

نامبرده ميگويد  که باز شدن اين راه به اين خاطر اهميت زياد دارد ، که وسايل برق؛ از همين راه به آسانى  انتقال ميکند اما  از طريق هوا امکان ندارد منتقل گردد و از طرف ديگر پروژه هاى بازسازى در اين ولسوالى از همين راه انجام ميگردد.

به گفته والى ، در پلان براى صحت ، تعليم و تربيه ، زراعت و بلند بردن ظرفيت زنده گى مردم پروژه ها شامل است ، که در آينده نزديک در اين ولسوالى، پروسه وسيع بازسازى تطبيق خواهد شد .

نامبرده گفت ، که اعمار  شاهراه اين ولسوالۍ به شکل پخته و اساسى و تامين امنيت آن در اولويت قرار دارد ،تا براى انکشاف زمينه مساعد نمايد.

گلاب منگل علاوه نمود  که در حال حاضر، توجه بيشتر را به ولسوالى هاى شمالى هلمند معطوف نموده اند، تا در اين ولسوالى ها نيز مانند مرکز هلمند امنيت تامين گردد و در آن امور بازسازى و انکشاف انجام گردد.

ارکان حرب سيد ملوک قوماندان قول اردوى ٢١٥ ميوند در هلمند که در اين سفر والى را همراهى ميکرد، به آژانس خبرى پژواک  گفت که در عمليات انجام شده  ٢٠٠ سرباز اردوى ملى در کنار نيروهاى سمندرى ا مريکا سهم داشتند.

به گفتۀ موصوف  ، اين عمليات در حال حاضر به پايان رسيده است ، پوسته هاى امنيتى در منطقه افراز گرديده و آنها فعلاً با کدام مشکل جدى مواجه نيستند.

سيد ملوک ميگويد ، که در نيتجه اين عمليات ٢٢ طالب مسلح کشته شده و آنها پلان دارند ، تا پوسته هاى امنيتى دايمى در اين ولسوالى داشته باشند.

همچنان جنرال تولن قوماندان عمومى نيروهاى سمندرى امريکا در زون جنوب غرب ميگويد ، که آنها قبل از اين نيز در هلمند و مناطق ديگر عمليات نموده اند ، اما آن عمليات به اين اندازه مؤثر نبود.

وى علاوه نمود: (( اين بار که نيروهاى اردوى ملى با ما يکجا بودند ، مؤثريت آن از اين خاطر زياد بود  که مخالفين مسلح از ترس همينها فرار نمودند و اين مناطق را به نيروهاى مشترک واگذار کردند. ))

به گفته موصوف ، بند برق کجکى پنج دهه قبل توسط دولت امريکا اعمار گرديده و آنها حالا نيز متعهد اند ،تا بند يادشده را به معيار بلند بازسازى نموده و ياد آنها تازه باشد.

 

اگر چه طالبان مسلح در مورد اين عمليات چيزى نگفته اند ، اما قارى يوسف احمدى سخنگوى اين گروه ميگويد ، که دولت افغانستان و نيروهاى خارجى به اعمال ناپسندخود ادامه داده و آنها نيز براى جلوگيرى آن به مبارزه خود ادامه خواهند داد ، اما دولت ميگويد  که طالبان را از نگاه درگيرى مستقيم ،تضعيف نموده اند.

ولسوالى کجکى در شمال ولايت هلمند موقعيت دارد  که با ولسوالى هاى سنگين ، موسى قلعه ، و ولايت ارزگان سرحد مشترک دارد که در مدت پنج سال گذشته در محاصره طالبان مسلح قرار داشته و ساحه امنيتى آن در نتيجه عمليات اخير وسعت يافته و اين ولسوالى  نه تنها از لحاظ آب و برق اهميت دارد ، بلکه از نگاه امنيتى نيز، از اهميت فراوان برخوردار است .

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan