خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اى پى: سربازان افغان در ٤٥ حمله ٧٠ سرباز خارجى را کشته اند

اى پى: سربازان افغان در ٤٥ حمله ٧٠ سرباز خارجى را کشته اند

Feb 01, 2012 - 17:24

شهرکابل (پژواک ١٢ دلو ٩٠ ): نيروهاى ملى افغان از سال ٢٠٠٧ ميلادى بدينسو، بر نيروهاى خارجى ٤٥ حمله انجام داده، ٧٠ سرباز آنها را کشته و ١١٠ تن ديگر را مجروح نموده اند.

اين معلومات، در راپورى ذکر گرديده است که آژانس امريکايى (اى پى) به تاريخ ١٢ دلو به نقل از منابع وزارت دفاع امريکا، به نشر رسانده است .

منبع علاوه نموده است که چنين حملات، از ماه مى سال ٢٠٠٧ ميلادى آغاز و آخرين آن، شب گذشته در ولسوالى مارجۀ ولايت هلمند انجام گرديده است.

به اساس معلومات منبع، وزارت دفاع امريکا در  راپورى که به کميسيون نيروهاى مسلح کانگرس ارائه ميگردد، گفته است که اکثر اين حملات، به طور شخصى انجام گرديده  و توسط گروه هاى مخالف مسلح در افغانستان، پلان نشده است.

در راپور ذکر گرديده که چنين حملات در اين اواخر افزايش يافته  و کشتن چهار سرباز فرانسوى توسط يک سرباز اردوى ملى در ولايت کاپيسا به تاريخ ٣٠ جدى را، به طور نمونه يادآورى نموده است .

رئيس جمهور فرانسه،به اين رويداد عکس العمل جدى نشان داد، پروسۀ آموزش نيروهاى امنيتى افغان را متوقف نموده و اعلام نمود که سربازانش،قبل از زمان معينه از افغانستان خارج خواهند شد.

فرانسه چندى قبل هنگام سفر رئيس جمهور کرزى به آن کشور، از اعلام يادشده منصرف شد.

در راپور يادشدۀ وزارت دفاع امريکا که اى پى يک کاپى آن را به دست آورده است، تقاضا گرديده است: آنعده افغانانى که براى امنيت نيروهاى امريکايى يکجا با آنها گماشته ميشوند، بايد جداً بررسى شوند.

منبع علاوه نموده است؛ بعد از آنکه در ماه مارچ ٢٠١١ ميلادى، يک سرباز افغان در کندهار بر نيروهاى امريکايى شليک نمود، دو تن را به قتل رساند و چهار تن را مجروح نمود؛ براى جلوگيرى اين نوع رويدادها يک پلان تهيه گرديد.

به اساس معلومات راپور؛ وکلاى امريکايى ميخواهند تا اين پلان، بيشتر تقويه گردد و جلو چنين رويدادها گرفته شود.

اما منبع در مورد اين پلان معلومات ارائه نکرده است .

در راپور مسوولين وزارت دفاع امريکا گفته شده است که چنين حملات و رويدادها، باعث ايجاد بى اعتمادى ميان نيروهاى افغان و خارجى ميگردد.

منبع علاوه نموده است که طى پنج سال گذشته، ٤٥ حادثه به وقوع پيوسته است، که ٤٢ مورد آن،توسط نيروهاى ملى افغان و سه حملۀ ديگر توسط محافظين کمپنى هاى امنيتى خصوصى صورت گرفته است.

اما مسوولين امريکايى در اين راپور نگفته اند که در اين مدت، چه تعداد سربازان افغان توسط نيروهاى خارجى به قتل رسيده اند.

 در حملات هوايى آيساف در ولايات کندز، زابل، ننگرهار، کندهار، غزنى و هلمند و بعضى ولايات ديگر، ده ها سرباز افغان کشته و مجروح شده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement