خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برای اولین بار در سرپل زعفران کشت شد

برای اولین بار در سرپل زعفران کشت شد

May 01, 2012 - 18:39

سرپل (پژواک، ۱۲ثور۹۱): ریاست مسوولین زراعت ولایت سرپل با آموزش تعدادی از دهاقین، برای اولین بار در این ولایت زعفران کشت کردند.

 عبدالحکیم مدیر ترویج ریاست زراعت سرپل به آژانس خبری پژواک گفت که پروژه کشت گیاه زعفران، از سوی برنامۀ ملل متحد براى اسکان بشر ( يو ان هبیتات ) دراین ولایت آغاز شده است.

 به گفتۀ وی، بر اساس تحقیقات آنها در این ولایت زمینه رشد و پرورش زعفران وجود داشته و می تواند محصولات خوب داشته باشد.

 منبع افزود که درصورت اینکه کشت و برداشت فعلی دهاقین آموزش دیده حآصل مثبت بدهد، ریاست زراعت زمینهای بیشتری تحت این کشت قرار خواهد داد.

 حسین خان بلوچ منشی شورای مردمی ولایت سرپل به پژواک گفت که (يوان هبیتات) یک دوره آموزشی کشت زعفران را برای ۳۶۰ تن از دهاقین بشمول ۲۵۰ زن راه اندازی کرده بود.

 وی اظهار داشت که این دوره آموزشی ۲۱ روزه به پایان رسیده و عملاً کشت پیاز زعفران بالای چهار جریب زمین در مرکز ولایت، ازامروز (۱۲ثور) آغاز شد.

 بر اساس معلومات منبع، تخم این گیاه نیز از سوی هبیتات به آنها کمک شده بود.

 کیمیا یکتن از زنان اشتراک کننده در برنامه آموزشی کشت زعفران به پژواک گفت :«حالا می توانم زعفران را با اصول آن کشت و برداشت کنم و اگر زمینهای سرپل حاصل مثبت بدهد، این کشت کمک زیادی به اقتصاد دهاقین می کند.»

 وی از مسوولین خواست تا توجه بیشتری به کشت زعفران داشته باشند.

 زعفران، یک گیاه پرحاصل و با درآمد زیاد است که كشت آن، درهرات رو به توسعه بوده وبه دليل نتايج خوب آن، كشت آزمايشی این گیاه، در نيمی از ولايات كشور نيز آغاز شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement