خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یک دختر و پسر، با نجات از سنگسار باهم ازدواج کردند

یک دختر و پسر، با نجات از سنگسار باهم ازدواج کردند

May 20, 2012 - 13:44

چغچران (پژواک،٣١ثور٩١) : یک دختر و پسر که به اتهام فرار از منزل، در ولایت غور سنگسار می شدند، با دخالت پولیس نجات یافته باهم ازدواج کردند و یک دختر دیگر، خودکشی کرد.

سمونوال زین العابدین سرپرست آمریت امنیت قوماندانی امنيۀ غور، با ابراز اين مطلب به آژانس خبرى پژواک گفت:پولیس بعد از ظهر دیروز اطلاع يافت که قرار است در منطقۀ پایین تگاب غلمین چغچران، یک دختر و یک پسر، به اتهام فرار از منزل سنگسار شوند.

وی افزود که پولیس همراه با اردوی ملی، عازم منطقه شد و از سنگسار آن دو جوان، جلو گیری نمود.

زین العابدین گفت: این دختر و پسر که همدیگر را دوست داشتند و به دلیل مخالفت خانواده از خانه فرار کرده بودند، با وساطت چند نفر به خانه برگشتند؛ اما اقارب دختر به همدستی طالبان محلى، دختر و پسر را در یک اتاق زندانی کرده و قصد سنگسار آنها را داشتند.

 منبع علاوه نمود که هرچند موسفیدان این منطقه، جرگۀ قومی را دایر کرده و بعضی از آنها با سنگسار آنها مخالف بودند؛اما اگر نیروهای امنیتی به موقع نمی رسیدند، مردم به جان هم می افتادند و سنگسار صورت میگرفت.

سرپرست آمریت امنیت غور گفت که طالبان، با مواصلت نیروهای دولتی از ساحه فرار نمودند و در اثر تلاش پولیس، رضایت اقارب دو جوان به عروسی حاصل شد و با عقد نکاح، از سنگسار نجات یافتند.

زین العابدین گفت که پولیس به خاطر امنیت شاه وعروس، قصد انتقال آنها را به چغچران داشت؛ امامردم تعهد کردند که به آنها آسیبی نمی رسد.

احمدعلی یکتن از باشنده گان این منطقه گفت: "این دختر، کارمند کلينیک غلمین است و با پسر رابطه داشت."

وی علاوه نمود که این دو جوان بعد ازآن از خانه، به مرکز چغچران فرار کردند، که خانوادۀ دختر با عروسی آنها مخالفت کرد.

علی گفت: "زمانیکه پسر و دختر به وساطت یکتعداد مردم برگشتند، خانوادۀ دختر و طالبان میخواستند هردو را به طور علنی سنگسار کنند."

به گفتۀ احمدعلی: بعضی از مردم محل، مخالف سنگسار و برخی طرفدار آن بودند و طرفین به خاطر خواست خود، علیه همدیگر سنگر بندی نموده و آمادۀ جنگ بودند که پولیس رسید.

وی علاوه نمود که تعداد طالبان کم بود و وقتی که پولیس و اردو را دیدند، از محل فرار کردند.

طبق یک خبر دیگر، بعد از ظهر دیروز یک دختر در ولسوالی لعل وسرجنگل این ولایت خودکشی نمود.

سرپرست آمریت امنیت قوماندنی امنیۀ ولایت غور گفت که یک دختر١٤ساله، در قریۀ نوی جنگل ولسوالی ياد شده، خودکشی کرده است.

وی افزود که جزئیات این حادثه به دسترس آنان نرسيده؛ اما هيئت آمریت جنایی قوماندانی امنیۀ لعل وسرجنگل، غرض بررسی به محل اعزام شده است.

 این قتل، درحالی صورت گرفته که ٩ روز قبل نیز یک دختر ١٣ ساله، درمنطقۀ غزیل این ولسوالی خود را حلق آویز نمود و جان باخت.

یک افسر قوماندانی امنیۀ ولسوالی لعل وسرجنگل که نخواست نامش ذکر شود، گفت که خانوادۀ این دختر، خلاف خواستش، وی را در بدل طویانۀ گزاف با یک مرد پير عروسی می نمود و دختر، به خاطر نجات از این پیوند، خود را حلق آویز کرد.

جواد رضایی ريیس دفتر کیمسیون حقوق بشر ولایت غور، از افزایش خشونت علیه زنان درغور ابراز نگرانی نموده گفت که این خشونتها ناشی از بیسوادی، رواجهای مزخرف، بی خبری از احکام دین اسلام و فقر است.

 وی گفت رفع این مشکل، تنها ارتباط به دولت ندارد، بلکه نیاز است تا افراد با سواد و روشنفکر، علمای دین، نهادهای ذیربط بطور هماهنگ و مداوم، در رفع این نقیصه کار نمایند.

به گفتۀ رضایی، از آغاز سال روان تا کنون، ٦تن از طبقۀ اناث از اثر خشونتهای خانواده گی جان خود را از دست داده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan