خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ریيس شورای صلح کندز طالبان را آلۀ دست پاکستان خواند

ریيس شورای صلح کندز طالبان را آلۀ دست پاکستان خواند

Jul 17, 2012 - 16:28

شهرکندز (پژواک،٢٧سرطان٩١): ریيس شورای صلح ولايت کندز میگوید که جنگ طالبان بخاطر اسلام نه، بلکه بخاطر تامین منافع استخبارات منطقه است که قربانی آن، مردم افغانستان میشوند.

اسدالله عمرخیل، در گردهمایی که امروز به منظور حمايت از برنامۀ انتقال مسوولیت های امنیتی در کندز صحبت میکرد، گفت کشورهای همسایه نمی خواهند که افغانستان به آبادی و صلح و ثبات برسد؛ از همینرو، از مخالفان مسلح دولت حمایت میکنند تا جنگ در افغانستان ادامه پیدا کند.

هفتۀ گذشته مسوولیت امنیتی شهر کندز و پنج ولسوالی به جز ولسوالی خان آباد، از نیروهای آیساف به نیروهای امنیتی افغان سپرده شد.

عمرخیل، در اين گردهمايى که از سوی ریاست ارشاد، حج و اوقاف و شرکت بیش از دو صدتن به شمول علما، متنفذین، موسفیدان، جوانان و اعضای شورای ولایتی داير شد، افزود: "با آنکه در بسیاری ولایات به شمول کندز، مسوولیتهای امنیتی به نیروهای افغان سپرده شده و نيروهاى خارجى، افغانستان را ترک ميکنند؛ اما طالبان بازهم به حملات شان ادامه میدهند که این، بیانگر هدف شوم آنها برای ادامۀ جنگ است."

وی افزود: طالبان ادعا ميکنند که بر ضد خارجى ها مى جنگند؛ اما با آنکه مسووليت هاى امنيتى به نيروهاى افغان سپرده شده، بازهم شهر کندز شاهد انفجار بود.

اين انفجار، دیروز در منطقۀ کنجاره بازار شهر کندز، بر موتر نظام الدین ناشر ولسوال خان آباد صورت گرفت که خودش در موتر نبود؛ اما یک محافظش کشته شد و۹ فرد ملکی زخم برداشت.

نيروهاى امنيتى، طالبان را مسوول این انفجار ميدانند. طالبان اين خبر را در سايت انترنتى خود نشر کرده؛ اما مسووليت آنرا به دوش نگرفته اند. 

عمرخیل، طالبان مسلح را آلۀ دست پاکستان خوانده، گفت که اين گروه بنا بر فشار پاکستان، در افغانستان به جنگ ادامه میدهد تا کشور را مستعمرۀ بیگانگان سازد.

وی گفت که انتقال مسوولیت های امنیتی، یکی از خواستهای مهم افغانها بوده و طالبان نباید دیگر به بهانۀ حضور نيروهاى خارجى، به جنگ ادامه بدهند.

رييس شوراى صلح کندز، از مخالفان مسلح خواست تا با دولت به میز مذاکره بنشینند و از جنگ دست بردارند.

از دو سال بدينسو، بیش از ۵۰۰ تن از مخالفان مسلح دولت، در کندز با روند صلح یکجا شده اند.

مولوی امین الله یکتن از علمای کندز نیز گفت که حالا دیگر بهانۀ جنگ برای مخالفان مسلح دولت باقی نمانده و باید با پروسۀ صلح یکجا شوند.

وی افزود: "طالبان همیشه میگفتند که علیه خارجیها جنگ میکنند؛ اما حالا مسوولیت به دوش خود افغانهاست؛ پس اگر طالبان جنگ میکنند، به این معنا است که با هموطن خود جنگ میکنند و این کار را به نفع دیگران انجام ميدهند."

از سوی دیگر، حميدالله دانشی معاون والى کندز ميگويد که نیروهای امنیتی، توان این را دارند که امنيت را بدون نيروهاى خارجى تامين نمايند.

وی علاوه کرد: "این، باعث افتخار برای مردم کندز است که نیروهای امنیتی شان آماده شده اند تا مسوولیت های امنیتی را به دوش بگیرند."

گفتنى است که ديروز، تورنجنرال ایرچ فیفر(M.Gen Erich Pfeffer)  قوماندان عمومی آیساف در شمال؛ در کندز گفت که پس از انتقال مسوولیت هاى امنیتی از نيروهاى خارجى به نيروهاى افغان، توجه بيشتر نيروهاى آيساف در اين ولايت، به بخش ملکى و آموزش و تجهيز نيروهاى افغان بخصوص پوليس ملى تمرکز داشته تا اين نيروها بتوانند بعد از خروج نيروهاى آيساف، در سال ٢٠١٤ ميلادى از کشور خود دفاع نمايند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement