خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آخرين دستۀ پوليس محلى در چهاردرۀ کندز فارغ شد

آخرين دستۀ پوليس محلى در چهاردرۀ کندز فارغ شد

Jul 19, 2012 - 16:32

شهرکندز (پژواک،٢٩سرطان٩١): با فراغت ۱۲۰ پولیس محلی در ولسوالی چهاردرۀ ولايت کندز، برنامۀ ایجاد پولیس محلی درین ولسوالی تکمیل گردید؛ اما هنوزهم باشندگان محل، نگران وضعیت امنیتی هستند.

پاسوال سمیع الله قطره قوماندان امنیۀ کندز ميگويد که این تعداد پولیس، آموزش سه هفته يى را در مرکز آموزشی نوآباد ولسوالی چهاردره، توسط نیروهای خاص امریکایی فراگرفته و امروز، رسماً سند فراغت گرفتند.

وی به آژانس خبری پژواک گفت که با فراغت این گروپ، برنامۀ ایجاد پولیس محلی رسماً درین ولسوالی تکمیل گردیده و پولیس محلی، وظیفه دارد تا امنیت را با همکاری سایر نیروهای امنیتی افغان تامین کند.

قوماندان امنیه افزود که این افراد؛ در بخشهای استعمال سلاح، تلاشی منازل و اشخاص، آگاهی از حقوق بشر، قانون اساسی و گزمه آموزش دیده اند.

با آنکه برنامۀ ایجاد پولیس محلی درین ولسوالی تکمیل گردیده؛ اما هنوز باشندگان محل،  نگران اوضاع امنیتی هستند.

محمد الدین ۴۴ ساله باشنده قریه اخ شاخ ولسوالی چهاردره گفت: "ما بسیار خوش استیم که در ولسوالی ما پولیس محلی آمده و امنیت نسبت به گذشته بهتر شده؛ اما هنوزهم يگان وقت طالبان مسلح، گشت وگذار دارن و مردمه آزار و اذيت ميکنن."

وى که پيشۀ دهقانى دارد افزود: همين روش طالبان، آنان را از بيرون شدن در شب براى آب دادن زمين هاى زراعتى شان باز ميدارد.

عبدالودود باشندۀ ديگر منطقه گفت که طالبان، به زور داخل منازل مردم ميشوند و غذا ميخورند و از مردم عشر ميگيرند و اگر به آنها ندهند، مورد تهديد قرار ميگيرند.

وى خواهان رفع اين تهديدات از سوى نيروهاى امنيتى شد.

گفتنى است که در جریان دو ماه گذشته، طالبان چند بار با نیروهای امنیتی در ولسوالى چهاردره درگیر شده وتلفاتى هم به طرفين وارد گرديده است.

ماه گذشته، طالبان در قریه ځدران چهاردره، بر پوستۀ پولیس محلی حمله کردند و یک پولیس را کشته و یکتن دیگر را مجروح نمودند. یک هفته بعدتر بر یک پوستۀ دیگر پولیس محلی در منطقه سرک بالا نيز حمله نمودند، که یک پولیس محلی و یک طالب مسلح کشته شد.

اما قوماندان امنیۀ کندز میگوید که با ختم برنامۀ پولیس محلی در چهاردره به تمامی این نگرانی ها خاتمه داده خواهد شد.

به گفتۀ وی پولیس محلی میتواند افراد مشکوک را شناسايی و بازداشت نماید.

برنامۀ ایجاد پولیس محلی، سال گذشته در کندز آغاز گردید و قرار است که ٠٠ ۱۲ پولیس محلی درین ولایت به وظایف گماشته شوند. ازاين تعداد تا به حال، حدود يکهزارتن بعد از آموزش، رسماً سند فراغت به دست آورده اند.

پوليس محلى که وظيفۀ تامين امنيت در محل خود را دارد، درچوکات وزارت امورداخله تنظيم بوده و معاش داده ميشوند و درمناطقى توظيف ميگردند که درآن، حضور پولیس ملی، کمرنگ است.

 آيساف، نقش پوليس محلى را درتامين امنيت مهم دانسته، ميگويد که تعداد پوليس محلى که فعلاً به حدود ١٥ هزار تن ميرسد، درآينده به ٣٠ هزار تن افزايش خواهد يافت.

ایجاد پوليس محلی، بر اساس پلانى توسط جنرال دیوید پیتريوس قوماندان سابق نیروهای ناتو در افغانستان، در سال٢٠١٠ ميلادى، پیشنهاد شده بود.

اين جنرال امريکايى، ایجاد پولیس محلی را، گام مهمى برای برقراری امنیت در افغانستان عنوان کرده بود.

براساس طرح تشکیل پولیس محلی، ازین نیروها، برای پنج سال استفاده خواهد شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement