خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کم آبى باعث نگرانی دهاقين کندز شده است

کم آبى باعث نگرانی دهاقين کندز شده است

Aug 23, 2012 - 11:32

کندز (پژواک، ٢سنبله٩١): برخی دهاقين ولايت کندز، از کم آبى نگران بوده و ميگويند که اگر رياست زراعت در حل اين مشکل اقدام نکند، صدها هکتار زمين زراعتى آنها از بين خواهد رفت.

اما  رياست زراعت ميگويد که به زودى پلانى را عملى خواهند کرد که به زمينهاى زراعتى کم آب، آب کافى برسد و نگرانى دهاقين رفع شود.

زارعين مى افزايند که از دو ماه بدينسو به کشت فصل دوم پرداخته اند؛ اما پايين بودن سطح آب در نهرها، باعث شده است که به زمينهاى زراعتى شان، آب کافى نرسد و اين کار باعث عدم حاصلدهى گردد.

اين دهاقين علاوه ميکنند که مشکل کم آبى، بيشتر در ولسوالى هاى چهاردره و دشت ارچى وجود دارد.

عبدالرحمن باشندۀ منطقۀ جمعه بازار ولسوالى چهاردره ميگويد که در فصل اول، ١٢ جريب زمينش را گندم و خربوزه کشت کرده بود، درآن وقت قلت آب وجود نداشت و حاصل خوب گرفت؛ دو ماه قبل همين زمينها را براى فصل دوم ماش، جوارى و پنبه زرع نموده؛ اما اين فصل به علت کمى آب، با خطر از بين رفتن مواجه است.

اين دهقان به آژانس خبری پژواک گفت: "دو جريب زمين خوده که ماش کشت کده بودم، از اى که او(آب) نبود، درو کدم و پيش حيوانات انداختم؛ اگه درو نمى کدم، بيخى خراب ميشد و حيوانات هم اوره نمى خوردن."

وى علاوه کردکه قرار است ١٠ جريب زمين ديگرش، تا دو ماه آينده حاصل بدهد؛ اما اگر به آن آب کافى نرسد، حتى نصف حاصل را هم نخواهد گرفت.

پايين آمدن سطح آب نهر شهروان ولسوالى دشت ارچى نيز باعث کم آبى زمين هاى زراعتى گرديده است.

احمد سعيد يکى از دهاقين منطقۀ شهروان گفت که چهار جريب زمين را شالى (برنج) زرع نموده؛ اما کمى آب در نهر باعث شده که به زمينهايش آب کافى نرسد؛ به همين علت حاصلات وى با خطر نابودى مواجه است.

وى ادعا کرد: "تمام دار و ندارم همين چهار جريب زمين اس، يک لک افغانى ره تا حالى سر زمين خود مصرف کديم، کود و تخم خريديم، زمينه قلبه کديم و مزدور گرفتيم و پيسۀ حاصلات گندم فصل اوله هم سر همين زمين زديم، مگر آب کم است و زمينم خشک خات شد."

دهاقين ميگويند زارعينى که در قسمت بالاى نهرها زمين دارند، آب را به خود اختصاص ميدهند و اين کار باعث قلت آب براى زمين هايى که در مناطق پايينى قراردارند، ميشود؛ رياست زراعت بايد آب نهر را به شکل مساويانه بين آنها تقسيم کند تا آب به همه بطور عادلانه برسد.

اما  رياست زراعت کندز ميگويد که آنها يک بخش خاص بخاطر آبيارى منظم زمينها در اين رياست دارند و به زودى پلانى را عملى خواهند کرد که به زمينهاى زراعتى کم آب، آب کافى برسد و نگرانى دهاقين رفع شود.

عبدالبصیر فقیری آمر امور زراعتی ریاست زراعت کندز، به پژواک گفت که آنها درهمکارى با ميرآب باشى ها، بندهاى آبى را که به شکل غيرقانونى ايجاد شده باشد، بسته نموده و جلو آب بيشتر به  زمينهاى ديگر را خواهند گرفت، تا آب براى همه زمين ها به شکل يکسان برسد.

وى در مورد علل کم آبى گفت که در اين موسم، برف در کوه ها کم شده و باعث پايين آمدن آب در دريا و نهرها ميشود، هوا نيز رو به گرمى نهاده و زمين آب را بيشتر جذب ميکند؛ از همينرو زمين هاى زراعتى با قلت آب مواجه ميگردند.

فقيرى علاوه نمود که به همين منظور، پيشبينى ميشود که برخى از دهاقين به علت پايين بودن سطح آب در دريا و نهرها از فصل دوم خود، حاصل مورد نظر را نخواهند گرفت.

قرار معلومات منبع، بيش از ٢٣٠ هزار هکتار زمين آبى و ٥٠ هزار هکتار زمين للمى در کندز وجود دارد که در آن بيشتر گندم، شالى، پنبه، ماش، کنجد، خربوزه و تربوز کشت ميشود.

گفتنى است که مسوولان زراعت کندز، دو ماه قبل گفته بودند که قرار سروی آنها، از جملۀ حدود ١٠ هزار هکتار زمین خربوزۀ تحت کشت دراين ولايت، هشتاد درصد آن به اثر شیوع مرض نباتی از بین رفته و به دهاقين، ضربۀ شديد اقتصادى وارد گرديده است.

کندز، يکى از ولايات شمالشرق کشور بوده و بیش از ٩٠ درصد باشند گان آن، مصروف زراعت و مالداری هستند و اقتصاد شان بر همین دو پيشه متکى است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan