خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آلمان و هالند کمکهاى شانرا به افغانستان مشروط دانستند

آلمان و هالند کمکهاى شانرا به افغانستان مشروط دانستند

Aug 25, 2012 - 12:37

کندز ( پژواک،٤ سنبله ٩١): وزرای انکشاف همکاريهاى اقتصادى آلمان وهالند ادامۀ کمکهاى کشورهاى متبوع شان به افغانستان را بعد از سال ۲۰۱۴ ميلادى مشروط دانستند.

محمد انور جگدلک والى کندز امروز(٤ سنبله) به آژانس خبرى پژواک گفت که درک نيبل( Dirk Niebel ) و بین کنپی Ben Kinpe  وزراى انکشاف همکاریهای اقتصادى آلمان وهالند درسفر ديروز شان به ولايت کندز و دیدار با وى گفتند که اين کمکها مختص به بخش مُلکى در افغانستان به شمول کندز خواهد بود.

اما وى تصريح کرد که اين دو وزير گفتند که کمکهاى کشورهاى شان بعد از سال ۲۰۱۴ نظر به فیصله کنفرانس بُن  وابسته به شفافیت،مبارزه بر فساد اداری وحکومتداری خوب خواهد بود.

والی کندز علاوه کرد که  وى در دیدار با این دو وزیر از کمکهاى اين دو کشورتقدير نموده،وعده سپرد که برای حکومتداری بهتر ومبارزه علیه فساد اداری اقدامات جدی خواهد شد .

جگدلک افزود :« ما بر مبارزه علیه فساد اداری ، تطبیق عدالت وحکومتداری بهتر  به جامعه جهانی ومردم خود متعهد هستیم وانشا الله نتایج خوبی خواهیم داشت .»

موصوف ميگويد که آنها از وزرای آلمان وهالند خواستند تا بخاطر اجرای بهتر پروسه انتقال، نیروهای امنیتی را درین ولایت بیشتر تجهیز کنند وآموزش بدهند.

به گفتۀ وى، اين دو وزير وعده نمودند که  تلاش ميکنند  تا سال ۲۰۱۴ بیشتر بر تقویت نیروهای امنیتی افغان تمرکز داشته باشند،  اما بعد از سال ۲۰۱۴ کمکهای شان تنها در بخش ملکی متمرکز خواهد بود .

دو ماه قبل، کندزبه جزء از ولسوالی خان آباد شامل مرحله سوم پروسه  انتقال مسوولیت های امنیتی از نیروهای آلمانی به نیروهای امنیتی افغان گردیده است.

وزرای آلمان وهالند در جریان سفر شان به کندز،سنگ تهداب تعمیر څارنوالی وحقوق ولسوالی علی آباد را نیز گذاشتند.

والى کندز ميگويد که در مجموع براى اداره های حقوق وڅارنوالی ولسوالى هاى ششگانه وهمچنان برای ریاست عدلیه شهر کندز تعمیر هاى جداگانه ساخته ميشود که قرار است کار آنها تا ۹ ماه آینده تکميل و به بهره بردارى سپرده شود.

وى گفت که هزینه مجموعی این پروژه ها بیش از یک ميلیون و٦٠٠هزار دالر امریکایی بوده که پول آن  از سوى هالند پرداخته ميشود و با همکاری تخنیکی آلمان  به پيش برده ميشود.

منبع علاوه ميکند که هر تعمیرڅارنوالى دارای چهار اتاق ، سه تشناب ویک دهلیز و همچنان تعمیر اداره حقوق دارای سه اتاق ، دو تشناب ویک دهلیز در تمامی ولسوالی ها یکسان میباشد .

والی کندز مى افزايد که در حال حاضر ادارات حقوق ، څارنوالی وریاست عدلیه کندز بخاطر نبود جای مناسب برای کار با مشکلات زیاد مواجه بوده که با تکمیل این پروژه ها، کار های انان به گونه بهتر به پیش خواهد رفت.

آلمان حدود ٤٨٠٠ سرباز در چوکات آيساف در افغانستان دارد که بيشتر آنها در ولايات شمال و شمالشرق به شمول مستقر اند و تاکنون ٥٣ سرباز آن کشور کشته شده اند.

هالند  نيز بیش از ۵۰۰ سرباز در چوکات آيساف در کندز دارد که در بخش آموزش پولیس مصروف هستند.

گفتنى است که طبق تفاهمنامۀ که بين وزير انکشاف همکارى هاى اقتصادى آلمان و  حضرت عمر زاخيلوال وزير ماليه در ماه حوت سال ١٣٩٠ در کابل به امضا رسيد، آلمان در سال ٢٠١٢ ميلادى ٣١٢ ميليون دالر امريکايى با افغانستان کمک ميکند که اين پول در ولايات کا‌بل، کندز، تخار، بدخشان، بغلان و بلخ به مصرف خواهد رسيد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan