خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها مخالف مسلح پيوسته به پروسۀ صلح مصروف کار شده اند

امنیت و جرايم

عکس آرشيف

صدها مخالف مسلح پيوسته به پروسۀ صلح مصروف کار شده اند

Aug 28, 2012 - 13:37

کندز (پژواک،٧ سنبله٩١): براى بيش از ٣٠٠ مخالف مسلح پيوسته به صلح و سه هزار تن از مردم در ولايت تخار، زمينۀ اشتغال فراهم شده است.

شورای عالى صلح تخار میگوید که اين عده مخالفان مسلح، از آغاز ايجاد شوراى عالى صلح (سال ١٣٨٩) تا حال، در ولسوالى هاى خواجه غار، ینگی قلعه، خواجه بهاوالدین، درقد وچاه آب، با اين پروسه يکجا گرديده اند.

قادر افغان ریيس شورای صلح تخار، به آژانس خبری پژواک گفت که پروسۀ کاريابى براى پيوستگان، از ماه حوت سال گذشته بدينسو آغاز شده که احیای صدها باغ مثمر، پاک کاری کانالها و ایجاد سردخانه ها را احتوا ميکند.

وى افزود که براساس اين پروژه، تا حال صدها باغ احیا گردیده و صدها کیلومتر کانال پاک کاری شده است.

منبع علاوه کرد که براى پيوستگان، روش باغدارى آموزش داده ميشود و به آنها وسايل باغدارى نيز توزيع ميگردد و به زودی کار ایجاد سردخانه ها به هدف نگهدارى ميوه هايى که از باغهاى شان حاصل ميگيرند، نیز روی دست گرفته خواهد شد.

گل محمد ۲۶ ساله باشنده ولسوالی خواجه غار، که سال گذشته همراه با ده تن دیگر به پروسۀ صلح پیوسته و فعلاً در نیم جریب زمین خود صاحب باغ شده است گفت: "وقتى با طالبان بودم، ده  فکر ای بودم که کی باشه  که بکُشمش؛ مگر حالی د فکر ای هستم که چه وخت باغ خوده آب بتم و میوه بگیره که هم مه بخورم وهم مردم!"

وى افزود که یکسال در صف طالبان مسلح بود و حالا که به پروسۀ صلح پیوسته، در زندگی اش تغيير مثبت رونما شده است.

اين فرد پيوسته به پروسۀ صلح علاوه کرد: "وقتى با طالبان بودم، شب وروز د ترس بودیم که حالی پولیس می آیه، خارجی مى آیه و... اما حالی فضل خدا شب وروز همرای فامیل خود، باخاطر آرام در خانه و باغ خود استم."

مسوولان شورای صلح تخار میگویند که هدف اساسی این پروژه ها، کاریابی برای پيوستگان به صلح بوده؛ اما در کنار آن، زمينۀ کار براى اضافه از سه هزارتن از مردم محل نيز فراهم شده است.

به گفتۀ آنها، بيش از سه و نيم ميليون دالر از بودجه انکشافی شورای عالی صلح، براى اشتغال پيوستگان  و اين تعداد مردم محل که  پروژه های زراعتی، باغداری و بازسازی کار مينمايند، اختصاص داده شده است.

نعمت الله باشندۀ منطقۀ کدوگک ولسوالى خواجه غار گفت: "ما ده گذشته کانال خوده که پُر ميشد، پيسه ميداديم و پاک ميکديم و آب هم کافى به زمينهاى ما نمى رسيد، مگرامسال دوازده کيلومتر کاناله با چهل نفر ديگر قريه و پانزده نفر پيوسته به صلح، پاک کديم."

اين دهقان افزود که نه تنها حالا آب کافى به زمينها ميرسد، بلکه يکماه در کانال کار نمودند و روزانه ٣٠٠ افغانى مزد نيز به دست آوردند.

مسوولان شوراى عالى صلح تخار ميگويند که در کنار اشتغال زايى به پيوستگان و مردم محل، در مجموع هزاران تن از مردم محل نيز از مزاياى اين پروژه ها بهره مند ميشوند.

شايان ذکراست که  از آغاز ايجاد شوراى عالى صلح تا کنون، بيش از ٤٨٠٠  مخالف مسلح به شمول ده ها قوماندان آنها در ولايات مختلف، از خشونت دست کشيده و به پروسۀ صلح پيوسته اند.

پيوستگان، از دولت خواسته اند که براى اشتغال آنها و پروژه هاى بازسازى درمناطق شان اقدام نمايد.

مقامات دولتى ميگويند که به هر قوماندان پيوسته به صلح، براى سه ماه هر ماه ١٠ هزار افغانى و براى هر فرد آنها درهر ماه پنجهزارافغانى پول نقد کمک ميکنند و بعداً زمينۀ کار و اشتغال را براى شان مساعد مى نمايند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement