خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سيستم مخابراتی تری جی (3G) در کندز فعال شد

سيستم مخابراتی تری جی (3G) در کندز فعال شد

Aug 29, 2012 - 16:35

کندز (پژواک،٨سنبله٩١): سيستم ترى جى 3G در حالى امروز درکندز به فعالیت آغاز نمود که به گفتۀ رياست مخابرات، ۹۰ درصد باشندگان این ولایت، به خدمات انترنتی دسترسی ندارند.

سيستم (3G) يا نسل سوم تکنالوژى معلوماتى، نسبت به سيستم هاى مخابراتى انالوگ و ديجيتل، عصرى بوده و براساس آن، خدمات انترنتى از طريق تيليفون هاى موبايل، با سرعت و کيفيت و از جمله ديدن تصوير دوستان از طريق موبايل مساعد ميشود.

کفایت الله "نبیل" مسوول عمومى رسانه های شرکت مخابراتی اتصالات، در مراسم آغاز کار اين سيستم در کندز گفت که مشتريان با استفاده از اين سيستم، مى توانند در کمترین وقت، فایل ها را با حجم زیاد دانلود و اپلود نمایند.

وی علاوه کرد که با فعال شدن این سیستم، جوانان میتوانند مشکلات تحصیلی خود را از راه دور حل کنند. مریضان با داکتران خود درتماس باشند و تجار مى توانند با کیفیت خوب، در وقت و مصرف کم با سایر کشورها در تماس شوند.

به گفتۀ نبيل، سیستم ترى جى قبل از کندز در کابل، هرات، ننگرهار، بلخ و کندهار نيز فعال گرديده است.

اين درحالى است که انجنير فضل الرحمن شینواری ریيس مخابرات کندز ميگويد که از جمعیت تخمينى یک ميلیونی کندز، تنها ١٠ درصد شان به خدمات انترنتی دسترسی دارند.

اما وى افزود: کمبودى که در عرصۀ انترنت ديده ميشود، با فعال شدن سیستم ترى جى، تا حد زیاد تکمیل شده و دسترسى مردم به خدمات انترنتى بيشتر خواهد شد.

شينوارى علاوه کرد: "با فعال شدن این سیستم، مشترکین میتوانند درهر جایى که شبکۀ موبایل کار میکنند، از انترنت به شکل خوبتر استفاده نمایند."

شبکه های مخابراتی افغان تیلیکام دولتی و روشن، ام تی ان و افغان بیسم خصوصى، خدمات انترنتی را در کندز ارائه میکنند؛ اما مشتریان از سرعت پایين آن شاکی اند.

گفتنى است که اولين جواز سيستم ترى جى، در ماه حمل سال جارى به ارزش ٢٥ ميليون دالر، ميان وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى و شرکت مخابراتى اتصالات، و بعداً با همين قيمت با ام تى ان به امضا رسيد.

به اساس معلومات وزارت مخابرات، تاماه هاى آينده سه جواز ديگر براى شرکتهاى خصوصى مخابراتى روشن، افغان بيسيم و شرکت دولتى افغان تيليکام نيز داده خواهدشد که با امضاى آن، جمعاً بيش از يکصد ميليون دالر امريکايى به عايد دولت افزوده ميشود.

به گفتۀ منبع، درحال حاضر بيش از ١٨ ميليون تن در سراسر کشور، از موبايل استفاده ميکنند و اضافه از٨٥ درصد کشور، تحت پوشش خدمات مخابراتى قرار دارد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan