خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ورود نشريه هاى پاکستانى به کشور ممنوع اعلام شد

ورود نشريه هاى پاکستانى به کشور ممنوع اعلام شد

Sep 22, 2012 - 12:23

کابل-جلال آباد (پژواک، اول ميزان ٩١): وزارت امور داخله، نشريه هاى پاکستانی را خلاف ارزشهاى دينى، فرهنگى و اجتماعى خوانده، ورود آنرا به کشور ممنوع اعلام کرد.

در ابلاغيۀ که از سوى وزارت امور داخله امروز (اول ميزان ) به آژانس خبرى پژواک مواصلت نموده آمده است، که در اين اواخر تمام روزنامه های پاکستانی، که توسط حلقات مخصوص مربوط به طالبان، باعث مغشوش شدن اذهان عامه ميگردد، تبليغات ضد منافع ملى افغانستان را به راه انداخته اند.

منبع مى افزايد، که اين نشريه ها اخيراً ضد منافع مردم افغانستان و منحيث منبع تبليغات سخنگويان طالبان، دست به نشرات غرض آلود و به دور از واقعيت زده، که باعث ناراحتی هموطنان در ولايات شرقی بخصوص در ننگرهار، کنر و نورستان گرديده است.

در ابلاغيه گفته شده، که وزارت امور داخله طی هدايتی به قوماندانی زون نمبر (١) سرحدی و قوماندانی های امنيۀ ننگرهار، کنر و نورستان، ورود اين نشريه ها را ممنوع اعلام و امر جمع آوری آنرا صادر کرده است.

وزارت امور داخله نشرات اين نشريه ها را خلاف تمام معيار های قبول شده آزادی بيان در کشور دانسته، ميگويد، که اکثراً مواد نشراتی اين نشريه ها، که بطور مشخص نيروهای افغان را هدف قرار داده، خلاف ارزشهای دينی، فرهنگی و اجتماعی مردم افغانستان بوده و برای مغشوش کردن اذهان مردم به افغانستان ارسال ميگردد.

اين در حالى است، که پيش از اين برخى از کارشناسان با انتقاد از ورود نشريه هاى پاکستانى به کشور گفته بودند، که اين نشريه ها نشرات ضد منافع را منتشر مينمايند و دولت بايد از ورود آن جلوگيرى کند.

از چند سال بدينسو شمارى از روزنامه هاى پاکستانى و مجله ها که به زبان هاى پشتو و اردو نشرات مينمايند، به ولايات شرقى انتقال گرديده و بازار خوبى هم داشتند.

در اين نشريه ها بسيارى اوقات اخبار و موضوعات ضد منافع ملى، حکومت، نيروهاى امنيتى افغان و نيروهاى خارجى مستقر در افغانستان به نشر ميرسد.

همچنان روزنامۀ شهادت، که مربوط گروه مخالف مسلح دولت (حزب اسلامى) بوده و تبليغات ضد دولتى را منتشر مينمايند، به شکل آزاد در شهر جلال آباد مرکز ننگرهار به فروش ميرسد.

احمد ضيا عبدالزى سخنگوى والى ننگرهار ميگويد، که از اعلام منع اين نشريه ها اطلاع يافته اند، اما به آنها تا حال به شکل رسمى هدايتى داده نشده است.

اما سمونوال ولى خان شينوارى قوماندان پوليس سرحدى زون نمبر (١) سرحدی در شرق گفت، که وزارت داخله در مورد نشريه هاى پاکستانى به آنها هدايت شفاهى صادر نموده و آنها بر اساس اين هدايت، نمى گذارند که نشريه هاى پاکستانى به کشور انتقال گردند.

از جانب ديگر اورنگ صميم رييس اطلاعات و فرهنگ ننگرهار ميگويد، که آنها دو بار به وزارت اطلاعات و فرهنگ مکتوب فرستاده و در مورد منع نشريه هاى پاکستانى خواستار هدايت گرديده بودند اما تا هنوز وزارت در اين مورد به آنها هدايت نداده است.

شفيق الله رحمانى مدير مسوول راديوى خصوصى نرگس و استاد پوهنتون ننگرهار، اقدام وزارت داخله را بجا و گام خوب دانسته، ميگويد که نشريه هاى پاکستانى به مسايلى دامن ميزد، که آتش جنگ در افغانستان را مى افروخت.

او خاطرنشان کرد، که دولت بايد از ورود نشريه هاى کشورهاى همسايۀ که با ولايات شمال کشور سرحد دارند، نيز تحريم وضع کند.

اما برخى مردم ، اقدام وزارت داخله را بى وقت ميدانند.

حبيب الرحمن، که در چوک مخابرات شهر جلال آباد، دکان خوراکه فروشى دارد، به پژواک گفت: ((دولت بايد ورود روزنامه هاى پاکستانى را مدت ها قبل منع ميکرد و يا اينکه يک روزنامۀ قوى و پيشرفته در مقابل روزنامه هاى پاکستانى و اقلاً در سطح زون شرق ميداشت، اما تا حال چنين يک روزنامۀ وجود ندارد.))

اين دکاندار ميگويد، که او هر صبح يک روزنامۀ پاکستانى به زبان پشتو و يک روزنامه به زبان اردو را خريدارى مينمود و در دکانش مطالعه ميکرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement