خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

امارات عربى در تورخم بندر خشک تجارتى ايجاد ميکند

امارات عربى در تورخم بندر خشک تجارتى ايجاد ميکند

Sep 26, 2012 - 13:14

جلال آباد (پژواک،٥ ميزان٩١): رياست گمرک ننگرهار ميگويد که امارات متحدۀ عربى، ميخواهد با هزينۀ صد ميليون دالر امريکايى در تورخم، بندر خشک تجارتى ايجاد نمايد.

احسان الله کامه وال رئيس گمرک، به تاريخ ٥ ميزان طى يک مصاحبۀ اختصاصى به آژانس خبرى پژواک گفت که دولت امارات متحدۀ عربى، با حضرت عمر زاخيلوال وزير ماليه تعهد اعمار اين بندر را نموده است.

وى علاوه کرد که دولت امارات ميخواهد تا چنين بندرى را در اسلام قلعۀ هرات و سپين بولدک کندهار نيز اعمار نمايد.

کامه وال افزود که روزگذشته، برعلاوۀ مسوولين گمرک و شاروالى ها، با کميشنر پوليس سرحدى نيز ملاقات داشتند و از آنها خواستند تا سر از امروز به هيچ کسى اجازه ندهند که سرمايۀ خود را بدون نقشه، به ساختمان هاى خودسر مصرف نمايند.

نامبرده افزود که ٦٥ جريب زمين وزارت تجارت را در نزديکى تورخم که قبلاً براى بندر تخصيص يافته بود، سروى نموده و ميخواهند که اين زمين را در اختيار حکومت امارات قرار دهند.

رئيس گمرک ننگرهار گفت: تا حال معلوم نيست که کار رسمى اين پروژه، چه وقت آغاز ميگردد؛ اما در اين مورد مذاکرات ميان مسوولين هردو کشور ادامه دارد.

به گفتۀ وى، به دستور وزير ماليه به تورخم رفته و اميدوار است که نماينده گان دولت و کمپنى هاى امارات، در آيندۀ نزديک، کار ديزاين بندرگاه و سروى رسمى را آغاز نمايند که بعد از آن، امور قرارداد انجام خواهد گرديد.

انجنير محمد قاسم يوسفى رئيس اتاق تجارت در ننگرهار، به پژواک گفت که پاکستان ميخواست تا بنادر تجارتى را در افغانستان، بدون محصولات گمرکى به نام (فرى زون) ايجاد نمايد، که تجار افغانستان با آن مخالفت نمودند.

به گفتۀ وى، ايجاد مراکز تجارتى (فرى زون) از طرف پاکستان روى عوايد و صنايع افغانستان تاثير منفى ميگذارد، جلو صدور صنايع را ميگيرد و عوايد گمرکى را کاهش ميدهد.

يوسفى اظهار خرسندى نمود که اگر حکومت امارات در تورخم، که دور ازبحر قرار دارد، بندر خشک تجارتى اعمار نمايد؛ با اين کار مشکلات تجار افغان کاهش خواهد يافت، داد و ستد مواد با بنادر بحرى کراچى و غيره آسان شده و تجارت انکشاف خواهد يافت.

وى علاوه نمود که ممکن است با اين کار، تجارت تاجران منطقۀ شرق، چندين برابر افزايش يابد.

احمد ضياء عبدالزى سخنگوى والى ننگرهار، به پژواک گفت که يک هيئت دولتى امارات، چندى قبل دراين مورد با گل آغا شيرزى والى ننگرهار ملاقات نموده و والى نيز دو ماه قبل از مسوولين و کمپنى هاى حکومت امارات خواسته بود تا در تورخم سرمايه گذارى نمايند.

  به گفتۀ وى، ادارۀ ولايتى آماده است که زمين مورد نياز را براى تاسيسات و ساختمانها در بخش سرمايه گذارى تجار، به دولت و کمپنى هاى امارات در اختيار آنها قرار دهد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan