خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محمد اسماعيل با توزيع سلاح ميخواهد به قدرت برسد

دولت و سياست

اسماعيل خان

محمد اسماعيل با توزيع سلاح ميخواهد به قدرت برسد

Nov 12, 2012 - 12:44

هرات (پژواک،٢٢عقرب٩١): هزاران تن، امروز در هرات در عکس العمل به گفته هاى محمداسماعيل قوماندان سابق جهادى در مورد توزيع سلاح به مردم، تجمع کردند و اين کار وى را حرکتى براى به قدرت رسيدن وى خواندند.

آنها که شامل اعضاى نهادهاى جامعۀ مدنى، موسفيدان و بزرگان قوم بودند، قبل از ظهر امروز(٢٢عقرب) در تالار مولانا جلال الدين بلخى، تجمع نموده و از گفته هاى محمداسماعيل ابراز نگرانى نمودند.

  محمد اسماعيل وزير انرژى وآب و قوماندان سابق جهادى، هفتۀ گذشته در تجمع مجاهدين در هرات گفت که بخاطر دفاع از کشور، شوراى مجاهدين را ايجاد ميکند و درين مورد، با رييس جمهور و شمارى از بزرگان جهادى نيز صحبت نموده است.

به گفتۀ وى، امنيت در آستانۀ خروج نيروهاى خارجى از کشور، بدون همکارى مجاهدين تامين نخواهد شد.

اما لعل محمد عمرزى يکى از اعضاى شبکۀ اصلاح و انسجام ملى، که گردهمايى امروز را رهبرى ميکرد، با ابراز نگرانى به آژانس خبرى پژواک گفت: "اسماعيل خان قصد توزيع سلاح  به مردم  را دارد و ميخواهد که بعد از سال ٢٠١٤ کنترول اوضاع را به دست خود بگيرد."

وى افزود که کشور، داراى اردو و پوليس قوى است و هيچ کس، تحت هيچ عنوانى حق ندارد دست به تحرک نظامى زده و امنيت را خراب نمايد.

همچنان محمد على قول دروازه يى رييس حزب الله افغانستان، که در اين تجمع سخنرانى ميکرد، از دولت خواست که براى افغانستان واحد، بايد به مردم ذهنيت بدهد که گروه و گروه بازى و سلاح و سلاح بازى، به نفع  وحدت ملى نيست.

وى که يک دستش را در زمان جهاد از دست داده و مشهور به (ملا يکدست) ميباشد، هشدار داد که دولت، بايد از همچوحرکات نظامى جلوگيرى کند.

در عين حال؛ ملامعروف عضو شوراى جهادى هرات، با چند تن از طرفدارانش، از موتر در مقابل دروازۀ تالار مولانا بلخى پايين شده و به مردم ذهنيت مى دادند که در تجمع شرکت نکنند.

آنها ميگفتند که مردم، داخل تالار نشوند و به گفته هاى سخنرانان اعتماد نکنند.

ملا معروف به خبرنگاران گفت که اين تجمع، از سوى دولت و بخاطر غذادادن به مردم برگزار شده است.

وى توزيع سلاح ازسوى شوراى جهادى هرات را رد کرده افزود که اين شورا، يک حرکت مدنى است و هيچگاه دست به حرکت نظامى نزده و نمى زند.

اما محمد حسن مجروح يکى از فعالان جامعۀ مدنى و عضو هيئت رهبرى شبکۀ اصلاح و انسجام ملى  گفت که همچو اشخاص در بين مردم سابقۀ بد دارند، در فکر ملت نيستند و ميخواهند که با توزيع سلاح، به قدرت برسند.

وى علاوه کرد که اين شبکه سه ماه قبل در هرات تاسيس شده، از طرف هيچکسى حمايت نمى شود ، يک حرکت مدنى است و  به هدف وحدت ملى کار مى کند.

مجروح ادعا کرد که ٢٥ هزار تن از سراسر هرات در  شبکۀ اصلاح و انسجام ملى  راجستر بوده و در تجمع امروز، پنجهزار تن دعوت شده اند.

به گفتۀ موصوف، کار اين شبکه فعلاً از سوى هيئت ٣٢ نفرى به پيش برده مى شود و قرار است که به زودى رييس آن تعيين گردد.

گفتنى است که هفتۀ گذشته، مقام ولايت هرات پس از اظهارات محمد اسماعيل در شهر هرات، ادعا کرد که شوراى مجاهدين براى افراد، سلاح غيرقانونى توزيع  کرده است.

شمارى از اعضاى مشرانوجرگه، در اجلاس ديروز نيز با توزيع سلاح از سوى شوراى مجاهدين شديداً مخالفت نموده، از محمد اسماعيل خواستند تا درين  مورد وضاحت  بدهد.

آنها گفتند که ايجادشوراى مجاهدين و توزيع سلاح از سوى شورا، توهين به مجاهدين واقعى افغانستان است، که بخاطر آزادى کشور جهاد کرده اند.

اما محمد اسماعيل، در نشست خبرى دو روز قبل در کابل، ادعاها درمورد توزيع سلاح از سوى شوراى مجاهدين را رد نموده، گفت که حرفهاى وى نادرست تعبيرشده است.

به گفتۀ وى، فورم هاى توزيع سلاح که از سوى مقامات ولايت هرات به رسانه ها نشان داده شده، جعلى بوده و از دولت خواست تا اين موضوع را به طورجدى تعقيب نمايد.

  محمد اسماعيل، يکى از قوماندانهاى مهم جمعيت اسلامى در وقت  اشغال افغانستان توسط قشون سرخ اتحاد شوروى سابق در دهۀ ١٣٦٠ بود و سمت امير جهادى جمعيت را در زون غرب به دوش داشت.

وى در وقت حکومت طالبان، مدتى را در زندان آنان در کندهار سپرى کرد و پس از سقوط حکومت طالبان، به حيث والى هرات تعيين شد و از هشت سال بدينسو، به حيث وزير انرژى و آب، ایفای وظیفه مى کند.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement