خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فدراسيون ژورناليستان افغانستان اعلام موجوديت کرد

فدراسيون ژورناليستان افغانستان اعلام موجوديت کرد

Jan 20, 2013 - 18:15

کابل (پژواک، اول دلو٩١): فدراسيون ژورناليستان افغانستان که متشکل از ده نهاد فعال در عرصۀ خبرنگارى و حمايت از خبرنگاران است، امروز طى نشستى در کابل اعلام موجوديت نمود.

در اعلاميه منتشرۀ اين فدراسيون آمده است که نهادهاى عضو اين فدراسيون، توانستند پس از چهار سال تلاش، به اين نتيجه دست يابند.

نهادهايى که شامل اين فدراسيون هستند، عبارت از اتحاديۀ ملى ژورناليستان، اتحاديه ملى ژورناليستان و خبرنگاران، انجمن آزاد رسانه هاى آسياى جنوبى (سفما)، انجمن زنان ژورناليست آسياى جنوبى (سُووم)، انجمن زنان ژورناليست افغان، انجمن ژورناليستان آزاد، کميتۀ دفاع از ژورناليستان افغان، کميتۀ مصوونيت خبرنگاران، نى (حمايت کنندۀ رسانه هاى آزاد) و شوراى ژورناليستان افغانستان مى باشند.

به اساس اعلاميه منتشره؛ هدف عمدۀ فدراسيون ژورناليستان افغانستان را، حمايت از آزادى بيان و حقوق صنفى ژورناليستان، تامين حق دسترسى به اطلاعات، ظرفيت سازى در جامعه رسانه يى کشور، بهترسازى قوانين مربوط به عرصۀ خبرنگارى و ايجاد رابطه با نهادهاى بين المللى مدافع آزادى بيان و رسانه ها تشکيل ميدهد.

در اعلاميۀ اين فدراسيون که از سوى خپلواک صافى رييس اتحاديۀ ملى ژورناليستان افغانستان قرائت گرديد، آمده است که  اين فدراسيون، به زودى پاليسى کارى دوسالۀ خود را با درنظرداشت نيازها و نگرانى هاى جامعۀ رسانه يى ترتيب ميکند.

براساس اعلاميه؛ فدراسيون تلاش مى ورزد که تمامى ژورناليستان و دست اندرکاران رسانه هاى افغانستان را زير چتر واحد جمع کند؛ تا بتواند با قوت و اعتبار بيشتر، از حقوق و آزادى هاى رسانه يى دفاع  کند.

فدراسيون ژورناليستان افغانستان اعلام کرد که نهادهاى ديگر صنفى خبرنگاران و مدافع رسانه ها و آزادى بيان که در کابل و ولايات فعاليت دارند، مى توانند با حقوق و مکلفيت همسان، عضويت اين فدراسيون را کسب کنند.

در همين حال، بعضى مسوولان رسانه هاى آزاد، ايجاد فدراسيون ژورناليستان را در جهت هماهنگى کارهاى رسانه يى، موثر مى دانند.

دانش کړوخيل رييس آژانس خبرى پژواک، در محفل اعلام موجوديت فدراسيون گفت که اين فدراسيون، مى تواند هماهنگى را در بين نهادهاى فعال در عرصۀ خبرنگارى و دفاع از حقوق خبرنگاران، بيشتر سازد و در زمينۀ دفاع از حقوق خبرنگاران موثر واقع شود.

کړوخيل  افزود: با وجود آنکه نهادهاى فعال در عرصۀ خبرنگارى طى سالهاى گذشته، نقش خود را در جهت تامين آزادى بيان و دفاع از حقوق خبرنگاران تا حدى ايفا نموده اند؛ اما از اثر نبود  هماهنگى، نتوانسته اند در برخى موارد به اهداف لازم دست يابند.

به گفتۀ وى، ايجاد اين فدراسيون مى تواند اين خلا را پُرکند.

فهيم دشتى رييس اجرائيوی اتحاديه ملى ژورناليستان که شامل اعضاى فدراسيون مذکور مى شود، به پژواک گفت که تشکيل فدراسيون، مى تواند با قوت بيشتر در برابر آنانى عمل کند که به نحوى تلاش دارند سد راه کارهاى خبرنگارى و آزادى بيان در کشور شوند.

دشتى، تشکيل اين فدراسيون را نياز عمدۀ جامعه رسانه يى کشور خواند و گفت که مى تواند براى دفاع از حقوق و آزادى هاى خبرنگاران افغانستان، با قوت بيشترعمل کند.

موصوف افزود: "من قطعاً باور دارم که ايجاد اين فدراسيون تغيير مى آورد در برخورد آنهايى که تلاش مى کنند آزادى بيان را محدود بسازند؛ چه حکومت و چه غيرحکومت، وقتى در برابر خود يک نهاد قوى و قدرتمند و قابل اعتبار مدافع از رسانه ها و آزادى بيان را مى بينند، انشاءالله که در عملکرد آنها نيز تغيير به ميان مى آيد."

خپلواک صافى رييس اتحاديۀ ملى ژورناليستان گفت که اعضاى فدراسيون، به زودى تشکيل جلسه مى دهند و در امور مربوط به ساحۀ کارى فدراسيون، با هم مشوره مى نمايند.

به گفتۀ صافى تا کنون ١٠ تن در شوراى رهبرى فدراسيون ژورناليستان افغانستان قرار دارند و اتخاذ هرتصميم از سوى فدراسيون، به تاييد دو ثلث اعضاى شورا نياز خواهد داشت.  

وى تعهد نمود که فدراسيون ژورناليستان افغانستان، با صداقت کامل کار خواهد کرد و با صداى واحد، از حقوق تمامى دست اندرکاران رسانه يى حمايت خواهد نمود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan