خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سیستم جدید پاسپورت و ویزه "ماشین- خوان" راه اندازی شد

سیستم جدید پاسپورت و ویزه "ماشین- خوان" راه اندازی شد

Mar 24, 2013 - 19:41

کابل (پژواک،٤ حمل ٩٢): سیستم جدید پیشرفته ارایه پاسپورت و ویزه افغانستان که مطابق با استندرد سازمان بین المللی هوانوردی ملکی می باشد، راه اندازی شد.

سید احمد ناصر هاشمی، رئیس اداره پاسپورت وزارت امور داخله در مراسم راه اندازی این سیستم گفت که با اجرای این سیستم در سراسر کشور، پاسپورت های کنونی که دست نویس هستند، بی اعتبار خواهند شد.

به گفته وی، این نوع پاسپورت و ویزه که دارای ١٥ علامت ویژه امنیتی است و تمام اطلاعات مربوط به شخص دارنده آن در کمپیوتر درج و توسط یک ماشین ویژه خوانده می شود، مطابق با استندرد سازمان جهانی هوانوردی ملکی تهیه می گردد.

وی گفت:" هدف از توزیع این نوع پاسپورت و ویزه، جلوگیری از سوء استفاده از آن، کاهش زمان ارایه خدمات و ارتقای وجه آن در سطح جهان است."

رئیس اداره پاسپورت افزود که این پروژه در سال ١٣٨٥ به کمک مالی استرالیا و همکاری اداره بین المللی مهاجرت( آی او ام) آغاز گردید و اکنون این اداره آماده است تا پاسپورت های جدید را توزیع کند.

بر پایه اطلاعات ارایه شده از سوی سازمان بین المللی مهاجرت( آی او ام)، این اداره تجهیزات مورد نیاز برای اجرای این سیستم را در اختیار اداره پاسپورت قرار داده و دهها کارمند این اداره و وزارت امور خارجه را بخاطر تهیه ویزه  آموزش داده است.

جان فلیپ، سفیر استرالیا در افغانستان در سخنانی در این مراسم گفت که آغاز این پروژه یک دستاورد خوب برای افغانستان است.

وی با بیان این که استرالیا هفت میلیون دالر را برای راه اندازی این سیستم کمک کرده است گفت که استفاده از این پاسپورت و ویزه برای وجه افغانستان در سطح جهان بسیار مهم می باشد.

فلیپ اما تاکید کرد که برای اجرای این پروژه در سراسر کشور کارهای زیادی مانده است که باید حکومت افغانستان روی دست بگیرد.

توسعه این سیستم به ولایات مختلف کشور، ثبت هویت مردم برای دریافت این نوع پاسپورت ها و ارتباط آن با نهاد های مختلف عدلی و قضایی و پولیس از جمله موارد عمده ای است که به گفته سفیر استرالیا باید عملی شود.

میرزا محمد یارمند، معین وزارت امور داخله نیز گفت که به دلیل سال های متمادی جنگ و از بین رفتن سیستم های اداری در کشور جعل و سوء استفاده زیادی از اسناد هویتی افغانستان صورت گرفته است.

وی گفت :" افرادی هستند که چند شهر مختلف پاسپورت گرفته اند و حتی اتباع خارجی نیز تذکره و پاسپورت افغانستان دریافت کرده اند که با اجرای این سیستم معتبر بین المللی، این مشکل نیز برطرف خواهد شد."

بر پایه اطلاعات رئیس اداره پاسپورت، پاسپورت های جدید تنها در کابل توزیع می شود اما این اداره در حال حاضر ظرفیت ٥٠٠ جلد پاسپورت را دارد اما مصمم است آن را توسعه دهد.

پروژه پاسپورت و ویزه کامپیوتری در حالی آغاز می شود که وزارت امور داخله همزمان در یک اقدام دیگر برنامه ثبت نام به خاطر توزیع تذکره الکترونیکی را در کابل آغاز کرد.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement