خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مظاهره کنندگان: سادات بايد از ولسى جرگه اخراج شود

مظاهره کنندگان: سادات بايد از ولسى جرگه اخراج شود

Jul 21, 2013 - 13:39

کابل (پژواک، ٣٠ سرطان٩٢): صدها تن در کابل مظاهره نموده و خواستار محاکمه و اخراج سيد انور سادات از ولسى جرگه شدند.

سادات نمايندۀ مردم ولايت سرپُل در ولسى جرگه، هفتۀ گذشته در اجلاس عمومى جرگه متهم به اهانت قوم پشتون گرديد.

معترضين، از چهارراهى دهمزنگ تا مقابل شوراى ملى راهپيمايى نموده، ميگفتند که شمارى از افراد ميخواهند به يک قوم توهين کنند و به تعصبات قومى و لسانى در ميان مردم دامن بزنند، که اين کار شان باعث از بين بردن وحدت ملى و بيشتر شدن نفاق بين اقوام ميگردد.

اين راهپيمايى، قبل از ظهر امروز، از طرف  "جنبش ملى افغان" به راه انداخته شده بود.

عبدالقدير متفى عضو اين جنبش گفت که هدف مظاهرۀ شان، بر ضد انور سادات است که بر قوم پشتون توهين نموده است.

وى سادات را متهم به خيانت ملى نموده، افزود: "ما از شوراى ملى ميخواهيم که انور سادات، بخاطر جدا کردن يک قوم از ديگر قوم بايد محاکمه شود."

متفى علاوه نمود که افغانستان، از همۀ افغان ها است و جاسوسان ايران و پاکستان را اجازه نمى دهند که بين افغانها نفاق و درز ايجاد کنند.

محمد اکبر پولاد عضو ديگر جنبش ملى افغان گفت: "سادات، بايد بخاطر اين کار خود از ولسى جرگه اخراج شود."

وى علاوه کرد که افغانستان در بيش از سه دهه، به ميدان استفاده تبديل شده است و دشمنان ميخواهند که با گماشتن جواسيس خود، بين مردم افغانستان تفرقه بيندازند؛ اما مردم اجازه نمى دهند و به دهن جاسوسان با مشت آهنين مى کوبند.

جنبش ملى افغان، قطعنامه يى را نيز صادر کردند که در آن گفته شده است: "ديگر نمى توانند در برابر چنين اهانت ها، دست زير الاشه بنشينند و توهين به مقدسات ملى خود را نظاره کنند."

معترضين درين قطعنامه، خواستار سلب عضويت ميرويس ياسينى ازين جرگه نيز شدند.

ياسينى معاون اول ولسى جرگه، هفتۀ گذشته در اجلاس عمومى ولسى جرگه، جرگه  را يک واژۀ مردود خوانده و گفته بود که لويه جرگه، بايد مطابق قانون اساسى داير شود و هر جرگه اى که مخالف قانون اساسى برگزار شود، مردود است.

مظاهره کنندگان، همچنان خواهان برکنارى و محاکمۀ عطا محمد نور والى بلخ گرديده، ميگويند که نور به هويت ملى و اساسات ملى افغانستان توهين نموده است.

والى بلخ، در برابر نوشتن کلمۀ افغان در تذکرۀ الکترونيکى مخالفت نموده و نوشتن کلمۀ هر قوم در اين تذکره  را ضرور دانسته است.

آرين يون نمايندۀ مردم ننگرهار و عضو کميسيون روابط بين المللى ولسى جرگه نيز گفت: کسانى که چنين اظهارات را نموده اند، قابل قبول نبوده و بايد از وظيفه برکنار شوند.

وى که درمحضر مظاهره کنندگان صحبت ميکرد، علاوه نمود که خواسته هاى معترضين را به شوراى ملى مطرح ميکنند و اينکه در بارۀ اين اشخاص چه فيصله ميشود، مربوط جرگه است. 

اين درحالى است که ديروز، شمارى از اعضاى جامعۀ مدنى در ولايت ننگرهار نيز راهپيمايى نموده و خواستار محاکمۀ سادات شده بودند. همچنان تعدادى از نهادهاى سياسى و مدنى، از لوى څارنوالى رسماً خواسته اند که انور سادات، تحت تعقيب عدلى قرار بگيرد.

اظهارات سادات هفتۀ گذشته، در مجلس عمومى ولسى جرگه که در مورد اعلام تصويب قانون ثبت احوال و نفوس صورت گرفت، با واکنش تند شمارى از وکلا مواجه گرديد و کمال ناصر (اصولى) نمايندۀ مردم خوست با پرتاب کتاب بر سادات، مانع ادامۀ گفته هاى وى شد.

اما بعداً سادات گفت که هدف او قوم مشخص نبوده، بلکه اظهاراتش متوجه حکومت بوده و اگر کسى چنين برداشت نموده، از آن معذرت ميخواهد.

اصولى نيز از اين کار خود معذرت خواست و گفت که اين کار را، بخاطر مانع ادامۀ اظهارات سادات در مورد يک قوم مشخص انجام داد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement