خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کميتۀ نظارت و ارزيابى: منابع مالى مبارزات انتخاباتى مشخص شود

کميتۀ نظارت و ارزيابى: منابع مالى مبارزات انتخاباتى مشخص شود

Nov 04, 2013 - 15:33

کابل (پژواک، ١٣عقرب٩٢): کميتۀ مشترک نظارت و ارزيابی مبارزه با فساد اداری از کميسيون مستقل انتخابات مى خواهد، براى منابع مالى مبارزات انتخاباتى کانديدان، مقرره وضع کند.

اين کميته با نشر اعلاميه مى گويد، هدف از وضع مقرره جلوگيرى از مبارزات انتخاباتى غيرقانونى کانديدان رياست جمهورى و شوراهاى ولايتى مى باشد.

اعلامیه می افزاید، وضع اين مقرره برای ثبت و تشخيص منابع عوايد احزاب سياسی و کانديدان وکاهش سوى استفاده از موقف رسمى و منابع دولتى ضروری مى باشد.

در اعلاميۀ اين کميته گفته شده، که با در نظرداشت تقلب در انتخابات گذشته در افغانستان، نگرانى وجود دارد که کانديدان اين بار نيز با استفاده از منابع دولتى و منابع نامشخص به مبارزات ا نتخاباتى غيرقانونى متوصل شوند.

کميتۀ نظارت و ارزيابى از کميسيون مستقل انتخابات خواسته است بخاطر کاهش سطح فعاليت هاى تقلب آميز، مامورين مراکز رای دهی را آموزش لازم بدهد.

به گفتۀ اين کميته، انتخابات قبلی با انتقاداتی چون اشتراک تعداد محدود رای دهنده گان، پر کردن تقلبی صندوق های رای به شکل گسترده، تهديد، و تقلب های ديگر انتخاباتی همراه بود.

کميتۀ نظارت و ارزيابى از کميسيون مستقل انتخابات و وزارت ماليه خواسته به منظور افزايش شفافيت در پروسه انتخابات در همکاری با آنان مصارف و منابع مالی کانديدان و احزاب سياسی را بررسى نمايد.

اين کميتۀ مى گويد بررسی های اخير آنها خلا های نظارتی را شناسايی نموده که فرصت ها را برای فساد و تقلب فراهم می سازد.

به گفتۀ آنها، تا هنوز مشخص نيست که کميسيون مستقل انتخابات و وزارت ماليه چگونه منابع مالی و مصارف مبارزات انتخاباتی را تنظيم می نمايند.

اين کميته مى گويد با آن که کميسيون مستقل انتخابات يک استراتيژی کاهش تقلب را ايجاد نمود، اما در انتخابات قبلی رياست جمهوری تقلب گسترده صورت گرفت. 

طبق جدول زمانى انتخابات، قرار است به تاريخ ١٣ دلو سال روان مبارزات انتخاباتی کانديدان رياست جمهورى و به تعقيب آن يکماه پس از کانديدان شوراهاى ولايتى آغاز شود.

اين  مبارزات دو روز قبل از انتخابات سال آينده که بتاريخ ١٦ حمل برگزار مى گردد، به پايان مى رسد.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement