خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نخستین کارخانۀ پروسس زغال سنگ در کابل ايجاد ميگردد

نخستین کارخانۀ پروسس زغال سنگ در کابل ايجاد ميگردد

Nov 24, 2013 - 14:24

کابل (پژواک، ٣ قوس٩٢): نخستین کارخانۀ پروسس زغال سنگ، تا دو ماه دیگر در کابل به بهره برداری سپرده ميشود.

مسوولان این کارخانه ميگويند که سرمايۀ ابتدایی کارخانه پروسس زغال سنگ، بالغ بر پنج میلیون دالر ميباشد که در ولسوالی ده سبز این ولایت، به فعاليت آغاز مينمايد.

بربنياد معلومات منبع، تولیدات این کارخانه که از ضایعات زغال سنگ استفاده ميگردد؛ سبب می شود تا از یکطرف از آلودگی محیط زیست جلوگیری گردد و ازجانب دیگر، قيمت مواد سوختی کاهش يابد.

محسن امیری رییس عامل فابریکه پروسس زغال سنگ، به پژواک گفت که این کارخانه، ظرفیت پروسس ٥٠ تن زغال سنگ ضايع شده را دريک شبانه روز دارا ميباشد، که بعداً به شکل استندرد قالب بندی و به قیمت ارزان به بازار عرضه ميگردد.

وی افزود که دراين کارخانه؛ ضایعات زغال سنگ که در هنگام  استخراج از معدن به دست می آید، با یک نوع مواد چسپ کننده و نفت خام به شکل خشت قالب بندی ميشود، که مقاومت سوخت بيشتر را دارا ميباشد.

وى علاوه کرد که  قرار داد خریداری ضایعات زغال سنگ را با ٤ کمپنی که دربخش استخراج زغال سنگ در شمال کشور فعاليت دارند، امضا نموده اند که اين کمپنى ها مکلف اند تمامی ضایعات زغال سنگ را به دسترس شان قرار دهد.

به گفته وی، تمامی ماشین آلات و دستگاه های مورد نیاز این کارخانه، خریداری شده و در آیندۀ نزدیک نصب میگردد.

موصوف گفت که با فعاليت اين کارخانه، برای بیش از ٢٠٠ کارگر فرصت های شغلی به شکل مستقیم و غیرمستقیم فراهم ميگردد.

رییس عامل فابریکه پروسس، درادامه افزود: " این کارخانه  را با توجه به نیاز کشور به مواد سوختی و جلوگیری و استفادۀ موثر از ضایعات زغال سنگ ایجاد کردیم، تا آنرا پروسس و قالب بندی کرده، به قیمت نازلتر به بازار عرضه کنیم."

کارخانۀ پروسس زغال سنگ، درحالی آغاز به فعاليت مينمايد که در گذشته به علت نبود چنين کارخانه ها،  مقدار هنگفتنى زغال سنگ، حين استخراج درمعادن کشور ضايع ميگرديد.

بربنياد معلومات امیری، از توليدات اين کارخانه برای سوخت بخاری های منازل، دفاتر، مرکزگرمی ها و فابریکات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

منبع، باذکر اينکه درسرمایه گذاری این کارخانه ١١ تاجرملى سهم دارند، گفت که در آیندۀ نزدیک، این سرمایه گذاری به ٢٠ میلیون دالر خواهد رسید.

از سوی دیگر، وزارت معادن و پترولیم، از ايجاد فابريکه پروسس زغال سنگ  حمايت مينمايد.

محمد رفیع رفیق صدیقی سخنگوى وزارت معادن و پترولیم، به پژواک گفت که این وزارت، آمادۀ همکاری بیشتر درین عرصه ميباشد.  

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement