خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از حملات راکتى بر رياست جمهورى و وزارت دفاع جلوگيرى شده است

از حملات راکتى بر رياست جمهورى و وزارت دفاع جلوگيرى شده است

Dec 10, 2013 - 14:59

 کابل(پژواک، ١٩قوس٩٢): رياست عمومى امنيت ملى، از جلوگيرى حملات راکتی برمقر ریاست جمهوری، وزارت دفاع و ساحات میدان هوايی کابل؛ و دستگيرى ٢٢ مخالف مسلح به شمول دو عضو ارشد طالبان و يک انتحارى پاکستانى خبر داد.

اين رياست ميگويد که اين افراد در جريان سه هفتۀ گذشته، در مناطق مختلف کابل بازداشت گرديده اند.

فريد شمال، يکتن از سخنگويان رياست عمومى امنيت ملى، در نشست خبرى امروز گفت که يکى از دستگيرشدگان؛ عبدالعلیم ولسوال نامنهادطالبان در ولسوالی خاکجبار کابل بوده که به دستور شورای پشاور و شبکه سراج الدین حقانی، تصمیم داشت حملاتى را در ایام تدویر لویه جرگه مشورتی انجام بدهد.

لويه جرگۀ مشورتى، با شرکت ٢٥٠٠ تن  به هدف بحث روى سند امنيتى بين افغانستان و امريکا به تاريخ ٣٠ عقرب در کابل برگزار شد و آنها با تاييد سند، خواستار امضاى آن گرديدند.

سخنگوى رياست امنيت ملى ميگويد که از مخفیگاه وى ١٠ فير راکت سکرچهل با ١١ فير سرگلولۀ آن،  ١٦ فیر مرمی بی ام یک، ١٠ فیر مرمی هاوان چریکی، چهار فیر مرمی توپ ٨٢ ملی متری و ٥٦ کیلومواد انفجاریه کشف و به دست آمده است.

به گفتۀ وى، اين ولسوال نامنهاد طالبان در نظر داشت تا با استفاده ازين راکت ها مقر ریاست جمهوری، وزارت دفاع ملی و ساحات میدان هوايی کابل را مورد حمله قرار بدهد.

شمال گفت که ملا هدایت الله به اسم مستعار«هجرت الله» معاون والی نامنهاد طالبان در ولایت پروان را که به دستور ملا اسماعیل عضو شورای کویته پاکستان، به هدف سازماندهی فعالیت تخریبی به ولسوالی پغمان کابل فرستاده شده و تصمیم سه حمله تروریستی را در شهر کابل داشت، نيز بازداشت نموده اند.

وى علاوه کرد که سه تن از سازمان دهندگان حملات انتحاری و تهاجمی وابسته به شبکه سراج الدین حقانی به نام های عنایت الله مشهور به «مسکین»، خدایداد و محمد نعیم، که با سه واسکت انتحاری، سه میل کلاشنکوف، سه نارنجک انداز با ٣٦ فیر مرمی آن، ٣٤ بمب دستی و یک موتر سراچۀ مملو از مواد انفجاریه، از ناحیه هشتم شهر کابل نيز به دست نيروهاى امنيت ملى افتاده اند.

سخنگوى رياست امنيت ملى افزود که یکتن از اعضای شبکه حقانی به نام حزب الله به اسم مستعار«سیف الدین» باشندۀ ولایت لوگر، محصل پوهنتون البیرونی ولایت کاپیسا همراه با یک موتر مملو از مواد انفجاریه، از مربوطات سرتپه کارته نو ناحیه هشتم کابل نيز بازداشت شده است.

به گفتۀ منبع، یکتن انتحارکننده به اسم محمد اکبر فرزند فضل الرحیم باشنده اصلی وفعلی شهر پشاور پاکستان که قصد انجام حملۀ انتحاری در شهر کابل را داشت، درعملیات خاص اوپراتیفی موظفین ریاست عمومی امنیت ملی نيز دستگير شده است.

سخنگوى رياست امنيت ملى ميگويد که اين تبعۀ پاکستان درجریان تحقیقات ابتدايی گفته است که توسط مولوی فضل الرحمن یکتن از قوماندانان طالبان، به اين گروه جذب شده و بعد ازفراگیری تعلیمات نظامی وفنون انتحار در مراکز نظامى، توسط استادان پاکستانی به نام هاى مفتی عبدالله شاه و سیدجان، به دستور مولوی فضل الرحمن به هدف انجام حملۀ انتحاری، وارد شهر کابل گرديده بود.

به گفتۀ وى، یک فرد انتحاری و دو تن انتقال دهندۀ ماین های مقناطیسی و سلاح و مهمات، به نام های حیات الله مشهور به «آغامحمد»، سید برکت الله و نصرت الله که قصد برهم زدن برگزاری لویه جرگه مشورتی را داشتند، نيز دستگير شده اند.

منبع گفت که از نزد آنها یک میل راکت آر پی جی، یک ماشیندار پیکا، یک  کلاشنکوف، پنج حلقه ماین خودساختۀ مقناطیسی، ١٠بمب دستی، دو ماین بُشکه يی و یک موتر مملو از مواد انفجاریه که آنرا از طریق سرحد میرانشاه پاکستان، به ولایت خوست و بعداً به شهر کابل  انتقال داده بودند، به دست آمده است.

رياست امنيت ملى خاطرنشان نموده که درجريان اين مدت، چندين گروه ديگر نيز که قصد حملات انتحارى و تهاجمى را در شهر کابل داشتند، بازداشت شده اند، که از نزدآنان مقدار زيادى سلاح و مواد انفجارى، به دست آمده و از چندين حملۀ انتحارى و انفجارى و تهاجمى جلوگيرى شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement