خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

با اعتبار يافتن ١١٥ هزار راى فيصدى نتايج اندک تغيير ميابد

با اعتبار يافتن ١١٥ هزار راى فيصدى نتايج اندک تغيير ميابد

May 07, 2014 - 21:49

کابل (پژواک،١٧ثور٩٣): پس از آن که بررسى کميسيون انتخابات در مورد آراى ٤٤٤ محل پايان يافت و در نتيجۀ آن آراى ٢٩١ محل با اعتبار اعلام گرديد، فيصدى آراى داکتر عبدالله عبدالله ٠،٠٥ در صد افزايش و از داکتر اشرف غنى احمدزى ٠،١٥ در صد کاهش ميابد.

بر اساس معلوماتى که کميسيون مستقل انتخابات که در دسترس آژانس خبرى پژواک قرار داده، آراى ٢٩١ محل که با اعتبار اعلام شده است، به بيش از ١١٥ هزار راى مى رسد که بيشتر اين آرا مربوط دو نامزد مى شود.

داکتر عبدالله عبدالله ٥٥٠٠٣ راى و دوکتور اشرف غنى احمدزى ٢٦٢٣٧ راى را به خود اختصاص داده اند و متباقى ٣٢٩٩٧ راى مربوط شش نامزد ديگر مى شود. ٩٤٦ راى هم به نفع سه نامزدى به صندوق ها ريخته شده که از نامزدى منصرف شدند.

با ازدياد اين آرا و شامل ساختن آن در روند شمارش، تفاوت اندکى در فيصدى نتايج ابتدايى اتنخابات رياست جمهورى وارد مى شود.

به این ترتیب میزان فیصدی داکتر عبدالله عبدالله از ٤٤،٩٤ در صد به ٤٤،٩٩ در صد بالا مى رود، اما فيصدى داکتر اشرف غنى احمدزى از ٣١،٤٧ در صد به ٣١،٣٢ در صد کاهش مى يابد.

از سوى هم اعتبار يافتن اين آرا نيز نمی تواند، هيچ يک از نامزدان را به پيروزى برساند و از دور دوم انتخابات که احتمال زياد از آن مى رود، جلوگيرى کند.

محمد نادر محسنى منشى و سخنگوى کميسيون شکايات انتخاباتى، مى گويد کميسيون مستقل انتخابات بررسى شان را در خصوص ٤٤٤ محل راى دهى با آنان شريک ساخته است.

محسنى گفت که کميسيون انتخابات از اين جمله، آراى ٢٩١ محل را با اعتبار و آراى ٣٦ محل آن را باطل خوانده است.

موصوف بر اساس معلومات ارايه شده گفت که در ٩١ محل راى دهى صورت نگرفته و ٢٦ محل آن به گفتۀ وی موارد دیگری است اما در مورد آن توضیح نداد.

آرای ٢٩١ محل (١١٥١٨٣ راى)

بر اساس معلوماتى که از سوى کميسيون انتخابات به دسترس پژواک قرار گرفته است، از مجموع اين آرا داکتر عبدالله عبدالله ٥٥٠٠٣ و دوکتور اشرف غنى احمدزى ٢٦٢٣٧ راى را به خود اختصاص داده اند.

همچنان زلمی رسول ١٧٢٨١ راى، عبدرب الرسو سياف ١٠٠٤٤ راى، انجنير قطب الدين هلال ٢٨٦٩ راى، محمد شفيق گل اغا شيرزى ٢٠٨٣ راى، محمد داود سلطان زوى ٣٦٢ راى و هدايت امين ارسلا ٣٥٨ راى را از آن خود کرده اند.

٩٤٦ راى باقى مانده، به نفع سه نامزدى در صندوق هاى راى دهى ريخته شده است که قبل از انتخابات از نامزدى منصرف گرديدند.

عبدالقیوم کرزی و محمد نادر نعیم به نفع زلمى رسول و عبدالرحیم وردک بدون اين که از نامزد ديگرى پيشتبانى کند قبل از برگزاری انتخابات از ميدان رقابت کنار رفتند، اما با ان هم شماری از مردم ندانسته به آنها رای داده اند.

بر اساس نتايج ابتدايى انتخابات رياست جمهورى که به تاريخ ٦ ثور اعلام گرديد، عبدالله عبدالله ٤٤،٩٤ درصد (٢٩٧٣٧٠٦راى) و اشرف غنی ٣١،٤٧ درصد (٢٠٨٢٤١٧ راى) همه آرا را در اختيار دارند.

زلمى رسول ٧٥٩٥٤٠ رای (١١،٥ درصد)، عبدرب الرسول سياف ٤٦٨٣٤٠رای( ٧،١ درصد) قطب الدين هلال ١٨٠٨٥٩ رای (٢،٧ درصد)، محمد شفيق گل آغا شيرزى ١٠٦٦٧٣ رای (١،٦ درصد)، داود سلطان زوى ٣٠٧٣٧ رای (٠،٥ درصد) و هدايت امين ارسلا ١٥٣٩٤ رای (٠،٢ درصد ) آرا را از آن خود کرده اند.

قرار است آرای تازه شمارش شده نیز بر این ارقام افزود شود، اما با آن هم نمی تواند هيچ يک از نامزدان را به قله پيروزى برساند و از دور دوم انتخابات که احتمال زياد از آن مى رود، جلوگيرى کند.

قرار است، نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ٢٤ ماه جارى ثور، اعلام شود.

کميسيون شکايات اتنخاباتى در حال حاضر شکايت هاى انتخاباتى را بررسى مى کند.

عبدالستار سعادت رييس اين کميسيون، امروز به خبرنگاران گفت که قرار است فيصله نهايى خود را که همانا نتايج نهايى مى باشد، به روز ٢١ يا هم ٢٢ ثور با کميسيون انتخابات شريک بسازد.

اگر فيصله هاى اين کميسيون که در نتيجۀ بررسى هاى شکايت ها صادر مى شود، تفاوت زياد در نتايج ابتدايى وارد نکند، انتخابات رياست جمهورى به دور دوم مى رود، که طبق قانون انتخابات دو نامزد پيشتاز در آن با هم رقابت مى ورزند.

از سوى هم کميسيون انتخابات از تاخير در برگزارى انتخابات دور دوم رياست جمهورى خبر مى دهد.

در قانون انتخابات آمده است که دور دوم انتخابات بايد در خلال دو هفته پس از اعلام نتايج نهايى برگزار شود، اما کميسيون مى گويد که بنابر مشکلاتى نمى تواند به اين هدف خود را برساند.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement