خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکتر عبدالله با هواداران خود در کابل راهپيمايى نمود

داکتر عبدالله با هواداران خود در کابل راهپيمايى نمود

Jun 27, 2014 - 12:07

کابل، مزار شريف(پژواک،٦سرطان۹۳): داکترعبدالله و برخى از اعضاى تيم اصلاحات و همگرايى در جمع هزاران تن از هواداران خود امروز در شهر کابل مظاهره و راهپیمايى نمودند.تظاهراتى در مزار شريف نيز برپا شد.

آنان قبل از ظهر امروز ازمناطق مختلف در چهارراهى پشتونستان در جوارارگ رياست جمهورى تجمع کرده و شعارهاى (مرگ بر تقلبکاران،ما پيروز هستيم و انتخابات گوسفندى را نمى خواهيم) سر دادند.

داکتر عبدالله رهبر تيم اصلاحات و همگرايى، محمود کرزى، امر الله صالح، صلاح الدين ربانى، الله گل مجاهد و شمار ديگرى از اعضاى اين تيم با تظاهر کنندگان پيوسته و در معيتى کاروان بزرگى از چهارراهى پشتونستان، داخل  سرک وزارت خارجه شده و به راهپيمايى خود ادامه دادند.

امرالله صالح، عضو ارشد تيم اصلاحات و همگرايى  و رييس ”روند سبز “، حامد کرزى را به تقلبات انتخاباتى متهم کرده و خواستار تخليۀ ارگ شد.

وى که رييس سابق امنيت ملى بوده علاوه کرد، تا زمانى که به تقلبات رسيدگى نشود، آنان به حرکات مدنى خود ادامه ميدهند.

الله گل مجاهد عضو  ديگر تيم اصلاحات و همگرايى گفت : (( ما راى تقلبى را نمى خواهيم و بايد تقلبکاران محاکمه شوند.))

به اثر اين مظاهره و راهپيمايى سرکهاى عمومى وزارت خارجه، ولايت و راه هاى منتهى به چهارراهى پشتونستان بر روى ترافيک مسدود شده است.

بعداز ظهر امروز صدها تن از هواداران تيم اصلاحات و همگرايى و جمعيت اسلامى در ستديوم ورزشى سيناى شهر مزار شريف مرکز ولايت بلخ نيز مظاهره نموده و خواستار محاکمۀ تقلبکاران انتخاباتى شدند.

محمد عزيز که در دستش تکۀ سرخ بسته بود، گفت: ((ما بخاطرى مظاهره کرديم که جلو تقلب گرفته شود و حق و به حقدار برسد.))

همچنان در قطعنامۀ که از سوى داکتر افضل حديد رييس شوراى ولايتى بلخ قرائت شد،کميسيون مستقل انتخابات متهم به حمايت از يک نامزد مشخص گرديده و آنها خواستار راى شمارى مجدد در تمام ولايات شدند.

در بخش ديگر قطعنامه گفته شده که ارگ بعدازين جلو تقلب را گرفته و کسانى که تقلب کرده اند، شناسايى و محاکمه شوند، در غيرآن تظاهرات مسالمت آميز شان ادامه خواهند داد.

مظاهرات در يک هفتۀ اخير در کابل و برخى ولايات، بعد از آن صورت گرفته که داکتر عبدالله، کميسيون انتخابات را به تقلب و حامد کرزى را به حمايت از رقيب انتخاباتى خود متهم نموده و خواستار قطع فورى شمارش آرا ء و تعليق وظیفۀ ضیاء الحق امرخیل رييس دارالانشاى اين کميسيون گرديد.

اما حکومت اين اتهام را رد کرده و کميسيون مستقل انتخابات نيز با ذکر اينکه پروسۀ شمارش آرا توقف نمى يابد، گفته است که به شکایات انتخاباتى به شکل عادلانه رسیدگی خواهد شد.

امر خيل نيز اتهامات را رد نموده و رسماً از سمت خود استعفا  کرده است.

باوجودى که به تازگى دفتر معاونت سياسى ملل متحد( يوناما) در کابل، اجلاس سه جانبه را با داکتر عبدالله و اشرف غنى احمدزى رهبران تيم اصلاحات و همگرايى و تحول و تداوم برگزار نموده، اما باز هم تنش هاى انتخاباتى و تظاهرات و راهپيمايى هاى تيم اصلاحات، پايان نيافته است.

 

 

 

 

 

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement