خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ادارۀ حفظ محيط زيست نيمروز از ورود شکارچیان عرب نگرانى دارد

ادارۀ حفظ محيط زيست نيمروز از ورود شکارچیان عرب نگرانى دارد

Jan 13, 2015 - 11:31

زرنج(پژواک،٢٣جدى٩٣): ادارۀ حفظ محيط زيست نيمروز ميگويد که گروپى از شکارچیان عرب، وارد اين ولايت شده و قصد دارند که پرندگان ناياب را شکار کنند.

به گفتۀ محمدجعفر رییس محیط زیست نیمروز، تعدادی ازعرب ها جهت شکار پرندگان ناياب به نیمروز آمده اند؛ حال آنکه اين کار خلاف موازين محيط زيست است.

وى به آژانس خبرى پژواک گفت که افغانستان، یکی از کشورهايی بوده که پیمان منع شکار نیش مرغ یا به گفتۀ مردم محل (چرز) را با ملل متحد امضا نموده است. نسل این پرنده، متاسفانه  اکنون در نیمروز در حال انقراض است و با آنهم اتباع عرب به خاطر شکار همین پرنده آمده اند.

رييس حفاظت محيط زيست نيمروز افزود که چرز، گوشت لذيذ دارد و قيمتى و کمياب است.

محمد جعفربا ابراز نگرانى گفت: "چون ما نیروى نظامی دراختیار نداریم؛ بناءً جلو این افراد را گرفته نمی توانيم، موضوع را به مرکز اطلاع داده ايم و ازحکومت می خواهیم که موضوع را بررسى کند."

یکتن از مسوولان امنیتی نیمروز که نخواست اسمش ذکر شود، گفت که يک گروپ ١٥ نفرى اتباع قطر، با ٢٠ باز شکاری دو روز قبل وارد شهر زرنج گردیده و در شهرک انصاری جابجا شده اند.

وی افزود که این افراد به هیچکس اجازه عکس گرفتن را نمی دهند و قرار است تحت تدابير نیروهای امنیتی، به هدف شکار پرندۀ قيمتى چرز، در ولسوالی چهار برجک نیمروزبروند.

قرار معلومات منبع؛ اين نوع پرنده در ولایات نیمروز، فراه و هلمند یافت میشود.

گل احمد یکتن از باشندگان نیمروز گفت که تعدادی ازعرب ها را دیده که در موتر کاستر، از میدان هوایی به شهرک انصارى زرنج آمده اند.

وى افزود: "خارجى ها هرچه که دل شان خواست، در کشور ما انجام مى دهند و حتى پرندگان ناياب ما را شکار مى کنند که بايد دولت جلو آنرا بگيرد."

قاسم خدرى معاون سرپرست ولايت نيمروز تاييد کرد که يک تعداد عرب ها وارد اين ولايت شده بودند؛ اما آنها اکنون ازطريق ولسوالى چهاربرجک نيمروز، به ولايت هلمند رفته اند.

وى علاوه کردکه بر اساس فيصلۀ مقام ولايت؛ نيروهاى امنيتى، امنيت شکارچيان را در شهرک انصارى گرفته بودند و آنها اکنون در محدودۀ نيمروز وجود ندارند.

گفتنى است که سال گذشته، شمارى از اتباع عرب در ولسوالى چهاربرجک نيمروز به شکار پرندگان ناياب پرداخته بودند و بيش از ١٥٠ تن به شمول اتباع عرب، به منظور شکار پرندگان ناياب به ولايت فراه نيز رفته بودند که واکنش هاى تند مردم و مقامات حکومتى را در قبال داشت.

مسوولان محلى ميگفتند که اين شکارچيان به شمول وزير تجارت قطر، بدون هماهنگى آنان در فراه به سر مى بُردند.

 اين درحالى است که شوراى وزيران تحت رياست حامد کرزى رييس جمهور سابق، درماه سنبله سال جارى بر منع شکار پرندگان تاکيد نموده و وزارت داخله و ریاست عمومی امنیت ملی موظف گرديدندکه ازشکارپرندگان درتمام نقاط کشور جداً جلوگیری شود.

شوراى وزيران، وزارت اقتصاد را نيز موظف نمودکه ازفعالیت انجوها در امور زیست پرندگان جلوگیری کرده و جواز آنها را فسخ نماید.

گفتنى است که چند ساعت قبل از فيصلۀ شوراى وزيران، پژواک گزارشى را نشرنموده بود که تعدادى از مردم، دونوع پرندۀ کمياب و قيمتى (باز وباشه) را در دشت هاى قرغنه تو و اطراف بند امير (اولين پارک ملى کشور) در ولسوالى يکاولنگ باميان شکار نموده، که بعداً به پاکستان و سپس به کشورهاى عربى انتقال داده ميشود.

شکار اين پرندگان، اعتراض مردم و ادارۀ محيط زيست باميان را برانگيخته و آنان ميگفتند که اگر شکار پرندگان ادامه پیدا کند، نسل آن از بين خواهد رفت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement