خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اعمال شرم آور سى آى اى با زندانیان افشا شد

اعمال شرم آور سى آى اى با زندانیان افشا شد

Dec 10, 2014 - 16:09

کابل (پژواک، ١٩ قوس ٩٣): در گزارش تازه از سوی مجلس سناى امریکا آمده است که اداره استخباراتی آن کشور(سی آی ای) بالای افراد دستگیر شدۀ القاعده، خشونت هاى شرم آورى را انجام داده اند.

در این گزارش که دیروز، از سوی مجلس سنای امریکا نشر شده، آمده است که با وجود خشونت های زیاد در برابر زندانیان؛ مسوولین نتوانستند معلومات قابل توجهى را به دست آورند.

این گزارش کمیسیون استخبارات مجلس سنای امریکا که پس از پنج سال تلاش، تحقیق و بررسی ها در 500 صفحه به نشر رسیده، آمده است که اداره استخبارات (سی آی ای) در مورد این تشدد، قصر سفید و کنگرس را فریب داده است.

این گزارش، در جریان جنگ مبارزه با تروریزم با القاعده و سایر افراد دستگیرشدۀ گروه های مسلح در روشنی بررسی ها تهیه شده است.

به اساس معلومات منبع، در جریان تحقیق از زندانیان القاعده و سایر افراد مسلح، فشارهاى شرم آورى اعمال گرديده، که ادارۀ استخبارات در مورد آن نیز اعتراف نموده است.

منبع اضافه کرده که اداره استخباراتی، قصر سفید و کنگرس ر از این شکنجه ها بی خبر گذاشته و پروگرام تحقیق زندانیان را با دو قراردادی به پیش برده اند.

از سوی دیگر، جان برینن رئیس فعلی اداره استخبارات امریکا (سی آی ای) تاييد کرده که در جریان تحقیقات و بررسی ها، کمی و کاستی وجود دارد؛ اما به شکل اجتماعی از این تحقیقات دفاع نموده است.

به گفتۀ وی، در جریان زمامداری جورج دبلیوبوش رئیس جمهور سابق، با فشارهايى که صورت میگرفت، زندگی مردم امریکا مصوون بود.

همچنين بارک او باما رئیس جمهور فعلی امریکا در واکنش به گزارش مجلس سنای آن کشور گفته است که در اثر این شکنجه هاى ناروای اداره استخبارات، به منافع امریکا در تمام جهان صدمه رسیده است.

وی اضافه کرده که به جای اینکه در مورد گزارش دلایل ارائه شود، باید در آینده جلو اینگونه تحقیقات ظالمانه گرفته شود.

همچنان جان کری وزیر امور خارجۀ امریکا گفته است که با نشر این گزارش، زندگی دیپلماتان و مردم امریکا در تمام جهان در تهدید قرار میگیرد.

قصر سفید به سفارت های امریکا در تمام نقاط جهان وظیفه داده که امنیت شان را محکم کنند؛ چرا که پس از نشر این گزارش، امکان آن وجود دارد که با عکس العمل هايی رو به رو شوند.

همچنين اداره حقوق بشر سازمان ملل متحد  می گوید از گزارش نشر شده بر می آيد که اداره استخبارات امریکا، در جریان تحقیق از راه هاى غیرقانونی استفاده کرده است.

 منبع برای کسانی که این عمل را انجام می دادند، خواستار جزای سخت شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement