خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخى زندانيان در جوزجان اعتصاب کرده اند

برخى زندانيان در جوزجان اعتصاب کرده اند

Oct 26, 2014 - 13:47

شبرغان (پژواک،٤عقرب٩٣): تعدادى از زندانيان محبس مرکزى جوزجان، اعتصاب غذايى نموده و شمار ديگرى، لب هاى خود را دوخته اند و خواستار بررسى دوسيه هاى خود هستند.

آنان ميگويند که دراعتراض به عملى نشدن فرمان شماره ٦٢ریيس جمهور به مناسبت هشتم ثور (سالگرد پيروزى مجاهدين) که در مورد رهايى و تخفیف مدت حبس شان صادر شده است، اعتصاب غذايى نموده اند.

مولوى ذکر الله يکتن از آنها در تماس تيليفونى به آژانس خبرى پژواک گفت که تاحال، چند فرمان عفو و تخفيف رياست جمهورى صادر شده؛ اما آنها شامل آن نگرديده اند.

وى افزود که چندى قبل، هيئت څارنوالى از کابل به زندان شبرغان آمد و مدت حبس تعدادى از زندانيان را تخفيف داد و شمار ديگرى رها شدند؛ اما به حال آنها توجه نشده است.

اين زندانى علاوه کرد: "مادراعتراض به همين بى توجهى وبيعدالتى، از ديروز بدينسو دست به اعتصاب غذايى زده ايم."

نور محمد زندانى ديگر گفت که ٢٠ تن اعتصاب نموده و از جملۀ آنها ١٨ تن لب هاى خود را دوخته اند و تا وقتى به اعتصاب خود ادامه خواهند داد که دوسيه هاى شان بررسى مجدد شده و شامل عفو فرمان رياست جمهورى گرديده باشند.

به گفتۀ وى، ديروز سکرتر والى به زندان آمد و از جريان اعتصاب تصوير بردارى نيز نمود؛ اما تا حال به وضعيت آنان توجه نشده است.

اما عبدالحفيظ "دستگیر زاده" څارنوال استیناف جوزجان گفت کسانى که اعتصاب نموده اند، به هيچ وجه تحت فرمان نمى آيند.

وى افزود که يکى از شرايط متن فرمان شماره ٦٢ رياست جمهورى، اين است که زندانيانى که پنجاه درصد مدت حبس خود را گذرانده باشند، شامل عفو و تخفيف نمى گردند.

دستگيرزاده علاوه کرد که با والى جوزجان صحبت ميکند و از نزديک، جريان اعتصاب زندانيان را بررسى خواهند کرد.

اما جنرال رجب شاه مدير محبس جوزجان، اعتصاب زندانيان را رد کرده و بيش ازين صحبت نکرد.

يکماه قبل نيز حدود پنجاه زندانى در جوزجان دراعتراض به عملى نشدن فرمان ریيس جمهور، دست به اعتصاب غذايى ژده و شمارى از آنها دهن هاى خود را دوخته بودند.

براساس فرمان رياست جمهورى، از جملۀ بيش از ٨٠٠ زندانی در محبس جوزجان، ٩٠ تن آنها شامل رهايى و تخفيف حبس ميشوند.

اين درحالى است که اخيراً زندانيان پلچرخى کابل، هرات، باميان و برخى ولايات ديگر نيز اعتصاب غذايى نموده و خواهان تجديد نظر بر دوسيه هاى شان گرديده اند.

رييس جمهور اشرف غنى احمدزى که در اواسط ماه ميزان، از زندان پلچرخى ديدن نمود، حکم کرده است که اگر څارنوالى دوسيه هاى زندانيان بى سرنوشت را به زودى بررسى نکند، خود شان زندانى خواهند شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement