خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکمتیار در پیام عید بر تفاهم بین الافغانی تاکید کرد

حکمتیار در پیام عید بر تفاهم بین الافغانی تاکید کرد

Oct 02, 2014 - 15:13

کابل (پژواک ١٠ میزان ٩٣): انجنیر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در پیام عید سعید اضحی بار دیگر بر تفاهم بین الافغانی تاکید کرده است.

وی عید سعید اضحی را به تمام هموطنان مبارک گفته است.

حکمتیار در این پیام به امریکا و رئیس جمهور آن کشور انتقاد نموده، با آنکه بیرون کردن همه نیرو های خود را از افغانستان اعلان نموده بود، اما با امضای سند امنیتی بر مستقر بودن هزاران سرباز آن کشور تاکید کرده است.

وی گفته است، که موجودیت نیروهای خارجی در کشور به معنای دوام جنک است و تا زمانیکه خارجی ها در افغانستان موجود باشند، صلح بوجود آمده نمی تواند.

حزب اسلامی بالای کشورهای همسایه نیز انتقاد نموده است، که موجودیت نیروهای خارجی را در افغانستان به جای آنکه خطر به خود بدانند آن را به منافع شان ترجیح میدهند.

وی اضافه نموده است:"ایران نه تنها که حضور نیروهای خارجی را در افغانستان به نفع خود میداند، بلکه با استفاده از آن در افغانستان دست اندازی می کند، پاکستان نیز بیرون شدن نیرو های خارجی را به نفع منطقه نمی داند."

به گفته وی، امریکا در افغانستان صلح نمی خواهد و این سخنان را حامد کرزی نیز در آخرین روز های کاری اش گفته بود.

حکمتیار بالای پروسه انتخابات نیز انتقاد نموده گفته است، که صلاحیا تمام این پروسه به دست امریکا بود و حکومت به خوشی خود را ایجاد نمود.

وی در این پیام خاطر نشان نموده است، که کشور در حالت سخت بحرانی قرار دارد، وضعیت مانند ده هفتاد است، در آن شب و روز اتحاد شوروی سابق پس از شکست در افغانستان با مشکلات داخلی مقابل شد.

به گفته او، امریکا و متحدان آنان از جنک خسته شده اند، از بیشتر تلفات جنگ روانی را متحمل شده نمی تواند و نه مصارف جنگی را، به جز از بیرون شده چارۀ دیگر ندارد.

حکمتیار از آن عده حلقات و شخصیت های که برای ملت همدردی دارند و قضایا را مسؤولانه بررسی می کنند، خواسته است تا راه بیرون رفتن از بحران را جستجو نمایند.

وی یادآور شده است:"بیاید تا برای این بحران یک حل داخلی را جستجو نمایم، بدون وساطت خارجی ها از طریق تفاهم بین الافغانی بحران را حل نمایم. تماماً باید این را به گونه یک حقیقت مسلم قبول نمایند که حضور خارجی بدون دوام جنگ معنای دیگر ندار."

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement