خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکترعبدالله: به وضعيت مهاجرين افغان در پاکستان توجه جدى شود

داکترعبدالله: به وضعيت مهاجرين افغان در پاکستان توجه جدى شود

Feb 16, 2015 - 14:48

کابل (پژواک،٢٧دلو٩٣): رييس اجرايى حکومت، از وضعيت مهاجرين افغان در پاکستان ابراز نگرانى نموده، ميگويد که به منظور بررسى مشکلات مهاجرين، به زودى هيئتى به آن کشور اعزام مى شود.

داکترعبدالله که امروز در اولين نشست شوراى وزيران بعداز معرفى هشت نامزد وزير جديد صحبت ميکرد، گفت يکى از موارد مهمى که امروز در شوراى وزيران، روى آن بحث و تصميم گرفته ميشود، مسئله مهاجرين افغان در پاکستان است.

وى افزودکه مسئله مهاجرين، يک وضعيت جدى است و ايجاب توجه جدى، اساسى و فورى را ميکند.

رييس اجرايى حکومت گفت که هيئتى تعيين خواهدشدکه بعداز منظورى رييس جمهور، به پاکستان اعزام ميگردد و تلاش ميشود که وضعيت مهاجرين بررسى و براى آنان سهولتهايى ايجاد گردد.

اين درحالى است که سازمان مهاجرت بين المللى IOM دريک راپور تازۀ خود، از آزار و اذيت مهاجرين افغان درپاکستان ابرازنگرانى نموده و گفته است که در ماه گذشتۀ ميلادى، ٢٢ هزار خانواده از طريق تورخم به افغانستان برگردانده شده اند.

اين وضعيت بعد ازآن به وجود آمد که مهاجمين انتحارى در ماه دسامبر سال گذشتۀ ميلادى، يک مکتب نظامى در پشاور را مورد حمله قرار دادند که بر اثر آن، بيش از١٤٠ شاگرد کشته شد و بيش از يکصد تن ديگر جراحت برداشت.

بنابر معلومات حکومت پاکستان١،٦ ميليون افغان با داشتن اسناد قانونى، و به همين تعداد بدون اسناد درپاکستان زيست دارند.

داکتر عبدالله گفت که در روزهاى اول تشکيل حکومت وحدت ملى، مسايلى در مورد مهاجرين افغان در ايران مطرح شدکه هيئتى ازسوى حکومت به رياست محمدمحقق معاون دوم رياست اجرائيه، به آن کشور رفت و درنتيجه مذاکرات با مقامات ايرانى، براى مهاجرين سهولت ها فراهم گرديد.

درايران نيز حدود ٩٠٠ هزار مهاجر قانونى و ١،٤ ميليون مهاجر غيرقانونى، به سر مى برند.

ماه گذشته، مظاهره کنندگان در مقابل سفارت ايران در کابل، خواهان جلوگيرى از بدرفتاری ها با مهاجرين افغان در ايران و تعقيب عدلى و قضايى عاملين اين بدرفتارى ها شدند.

 رييس اجرايى حکومت در اين نشست از اوضاع امنيتى کشور نيز ابراز نگرانى نموده، گفت که درگوشه هاى مختلف کشور، شب و روز ناامنى بيداد ميکند ومردم در رنج هستند.

وى ابراز اميدوارى نمود که با تلاشهاى حکومت وحدت ملى و به حمايت مردم، بتوانند در تحقق امنيت و تامين صلح وفضاى بهتر زندگى براى مردم افغانستان دست يابند.

قرار است که در نشست امروز شوراى وزيران، وزراى داخله و دفاع، گزارشات امنيتى شان را ارايه نمايند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement