خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در سال ٢٠١٤ تلفات افغان های ملکی ٪٢٠ افزایش داشت

در سال ٢٠١٤ تلفات افغان های ملکی ٪٢٠ افزایش داشت

Dec 20, 2014 - 11:35

کابل (پژواک، ٢٩ قوس ٩٣): بر اساس گزارش جدید سازمان ملل متحد؛ در سال ٢٠١٤ میلادی ٣١٨٨ فرد ملکی کشته و ٦٤٢٩ دیگر زخم برداشته که نسبت به سال گذشته در تلفات افغان های ملکی حدود ٪٢٠ افزایش را نشان می دهد.

این تلفات از آغاز سال ٢٠١٤ ميلادى تا ماه نوامبر، از سوى دفتر معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) ثبت شده است. تلفات ملکی در چند سال گذشته پیوسته افزایش داشته است.

یوناما هشدار داده که ممکن است تا پایان سال روان میلادی يعنى تا يکماه ديگر، رقم اين تلفات بیشتر از ١٠ هزار شود. این بالاترین رقم تلفات ملکی در افغانستان در یکسال است که یوناما از ٢٠٠٩ بدینسو، همه ساله ثبت می کند.

سازمان ملل در گزارش خود طالبان، شبکۀ حقانی و سایر گروه های مسلح مخالف دولت را مسوول ٪٧٥ این تلفات خوانده است.

جورجیت گگنون مسول واحد حقوق بشر یوناما در مقر سازمان ملل متحد در نیویارک، به خبرنگاران گفت که نیروهای طرفدار حکومت، تنها مسوول ٪١٢ تلفات ملکى مى باشند.

گگنون افزود که ٪١١ تلفات دیگر در نتیجۀ درگیری های زمینی به میان آمده، که عاملان آن تشخیص نشده و دو درصد دیگر تلفات به نسبت انفجار مواد انفجاری باقی مانده در ساحۀ نبرد، به میان آمده است.

طبق آمار ثبت شدۀ یوناما، در سال ٢٠١٤ میلادی در رقم تلفات کودکان ٪٣٣ و زنان ٪١٤ نسبت به سال گذشته افزایش آمده است.

ملل متحد گفته است که تفاوت تلفات در سال ٢٠١٤ ميلادی نسبت به سالهای پیش، در این است که بیشتر ملکی ها در نتیجۀ درگیری های زمینی میان نیروهای حکومتی و شورشیان و موادمنفجرۀ باقی مانده در محل نبرد، کشته شده اند.

یوناما یکبار دیگر از جوانب درگیر خواسته است تا به زندگی ملکیان توجه کنند و آنها را به صورت "قصدی یا غیرقصدی" هدف قرار ندهند.

از آغاز سال ٢٠٠٩ ميلادى که یوناما گزارش تلفات ملکی در افغانستان را همه ساله ترتیب می کند، در شش سال گذشته ١٧٢٥٢ فرد ملکى کشته شده و ٢٩٥٣٦ فرد ديگر، جراحت برداشته است.

طبق آمار یوناما در سال ٢٠١٣ میلادی در افغانستان، ٢٩٥٩ فرد ملکى به قتل رسيده و ٥٦٥٦ نفر دیگر مجروح گردېده بود.

درحالیکه در سال ٢٠١٢ ميلادى، ٢٧٦٨ تن کشته شده و ٤٨٢١ ديگر زخم برداشته بود.

بر اساس گزارش جدید سازمان ملل متحد؛ در سال ٢٠١٤ میلادی شامل ٣١٨٨ فرد ملکی کشته و ٦٤٢٩ دیگر زخم برداشته است، که نسبت به سال گذشته حدود ٪٢٠ افزایش دارد.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan