خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سه پوليس و يک زندانى در محبس جوزجان کشته شد

سه پوليس و يک زندانى در محبس جوزجان کشته شد

Mar 08, 2015 - 11:22

شبرغان، تعقيب دوم (پژواک، ۱٧حوت ۹۳ ): زندانيان ولايت سرپُل که در محبس ولايت جوزجان نگهدارى ميشوند، دست به آشوب زده اند که در جريان درگيرى، سه پوليس و يک زندانى به قتل رسيده است.

اين آشوب، صبح امروز بعد از آن برپا شد که نيروهاى امنيتى ميخواستند اتاق هاى زندانيان را تلاشى و بازرسى نمايند.

مل پاسوال دولت محمد مدير محبس جوزجان، به آژانس خبرى پژواک گفت که بر حسب هدايت شوراى امنيت ملى، تصميم بر تلاشى اتاق هاى محبوسين سرپل گرفته شد و صبحگاهان، پوليس، اردو و امنيت ملى که ميخواستند اين تصميم را عملى کنند، زندانيان يک څارنوال، يک کارمند جنايى و سه پوليس را به گروگان گرفتند.

وى افزود که زندانيان، دو پوليس را با وسايل جارحه کشتند و يک پوليس را زنده آتش زدند و نيروهاى امنيتى توانستند که څارنوال و يک کارمند جنايى را نجات بدهند.

مدير محبس علاوه کرد که بعداً پوليس مجبور شد که فير نمايد که بر اثر آن، يک زندانى نيز به قتل رسيده و ١٠ تن ديگر جراحت برداشت.

از جانب ديگر مل پاسوال فقيرمحمد جوزجانى قوماندان امنيۀ جوزجان، گفت که زندانيان شش پوليس را با کارد و چوب مجروح نموده و کلينيک صحى محبس را آتش زده  اند.

وى علاوه نمود: " تا حال موفق نشديم که هيئت را به داخل زندان روان کنيم تا زندانيان را قناعت بدهند که دست از آشوب بردارند."

جوزجانى گفت که جلسۀ اضطرارى در ولايت داير شده است تا راه حلى براى اين مشکل پيدا شود.

مجروحين، به شفاخانۀ ولايتى منتقل گرديده و اجازۀ ورود به شفاخانه و زندان  داده نمى شود؛ اما يک زندانى که نخواست اسمش ذکر شود، در تماس تيليفونى به پژواک گفت که نيروهاى امنيتى، محبوسين را به  زندان پلچرخى کابل انتقال ميدادند و آنها در عکس العمل به آن، دست به آشوب زده اند.

زندانيان ولايت سرپل دو سال قبل، پس از آن به زندان شبرغان مرکز ولايت جوزجان منتقل شدند که مخالفان مسلح، برزندان سرپل حمله کردند و تعدادى از زندانيان فرار نمودند.

در خزان امسال نيز شمارى از محبوسين در زندان جوزجان به علت عدم رسيدگى به دوسيه هاى شان، دست به اعتصاب زدند و بعد از آن، مسوولان امنيتى، زندانيان سرپل را به بلاک جداگانه منتقل نمودند.

اکنون حدود ٣٠٠ زندانى  مربوط سرپل، در يک بلاک و ٦٠٠ زندانى جوزجان در بلاک هاى ديگر نگهدارى ميشوند. اکثر اين زندانيان جنايى بوده و برخى از آنها بخاطر وابستگى با مخالفان مسلح محبوس گرديده اند.

گفتنى است که دو شب قبل درجريان درگيرى در زندان ولايت نيمروز، دو زندانى و مدير لوژستيک  زندان کشته شد و يک زندانى جراحت برداشت.

يک زندانى که تفنگچۀ بى صدا را به دست آورده بود، مدير لوژستيک را به گروگان گرفته و قصد فرار دادن زندانيان را داشت که در حملۀ پوليس از پا درآمد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement