خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شمارى از زندانيان در جوزجان اعتصاب کرده اند

شمارى از زندانيان در جوزجان اعتصاب کرده اند

Jan 15, 2015 - 12:38

شبرغان(پژواک٢٥ جدى ٩٣): تعدادى اززندانيان ولایت سرپُل که درمحبس ولایت جوزجان به سرمی برند، به علت عدم رسيدگى به دوسيه هاى شان، دست به اعتصاب غذايى زده اند.

آنها مدعی اند که به دوسیه بیش ازيکصد زندانى رسیدگی صورت نگرفته ومقامات څارنوالی ازآنها در برابر آوردن تخفیف در قید شان، پول مطالبه میکنند.

حدود ٥٠٠ تن از جوزجان و ٣٠٠ تن از ولايت سرپل در محبس مرکزى شبرغان مرکز جوزجان زندانى اند.

محبوسين سرپُل دو سال قبل، پس از آن به زندان جوزجان منتقل شدند که مخالفان مسلح بر تعمير زندان سرپل حمله کردند که بر اثر آن قسمتى از زندان تخريب شد و تعدادى از محبوسين فرار نمودند.

این دومین روزى است که اعتصاب محبوسين جريان دارد و به گفتۀ آنان، تعدادى از محبوسين لب هاى خود را نيز دوخته اند.

عبدالقهاریکی ازمحبوسین به آژانس خبرى پژواک گفت که شمارزیادی ازمحبوسین ولایت سرپل در جوزجان وجود دارند که ارگان هاى عدلى و قضايى به دوسيه هاى شان رسيدگى نکرده ودر حبس آنها تخفیف  به عمل نيامده است.

وى افزود که مسوولین څارنوالی سرپل حداقل دربرابرآوردن تخفیف درهردوسیه ١٥ هزارافغانی پول نقد مطالبه میکنند .

اما حلیم جان حلیم څارنوال استنیاف ولایت سرپل اين اتهام را رد کرده،میگوید که هرگاه دوسیه محبوسین بررسی میگردد،هیئت چند نفری از آن نظارت نموده  و احتمال رشوت را منتفى مى سازند.

وى گفت:((اين اعتصاب راملاضیاوالدين که باطالبان مسلح بستگى داشته ودرزندان به سرمى برد، سازماندهى کرده است.))

به گفتۀ څارنوال استنیاف ولایت سرپل درحالیکه برای وى چند بارتخفیف داده شده، ولی دست به ماجراجویی زده  دیگران را تحریک میکند تا اوضاع را در داخل محبس مغشوش سازد.

اما ملاضیاوالدین میگوید تعداد کسانی که دراین زندان دست به اعتصاب زده به ٣٠٠ تن مى رسد و حداقل ٢٠ تن لب ها خود را دوخته اند که وضعیت صحى شش تن آنان وخيم است .

وى گفت: ((اگربه شکایت ما رسیدگی لازم نشود،خندقی را در داخل زندان حُفرکرده، خود را درآنجا دفن خواهيم کرد.))

محافظین زندان مانع ورودخبرنگاران به داخل زندان گردیده ونمیگذارند که ازداخل محبس تصویربرداری نموده وبا اعتصاب کنندگان صحبت کنند.

مل پاسوال دولت محمدعزیز، مدیرمحبس جوزجان ميگويد که مشکلات محبوسین رابه مقامات څارنوالی استیناف ولایت سرپل وسایرارگانهای ذیربط مطرح مى کنندوبه احتمال زیادتاچند روزدیگرمشکلات آنها رفع خواهد شد.

وی وضعیت کنونی محبس را آرام خواند وخاطر نشان ساخت که قرار است هیئتی به هدف بررسی دوسیه های نسبتی این محبوسین از کابل به جوزجان بیاید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan