خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: ناتو نیروهای هوایی افغانستان را هرچه سریعتر تجهیز کند

عبدالله: ناتو نیروهای هوایی افغانستان را هرچه سریعتر تجهیز کند

Dec 03, 2014 - 09:32

بروکسل (پژواک، ١٢ قوس ٩٣): عبدالله عبدالله ریییس اجراییه حکومت در نشست وزیران خارجۀ ناتو به هدف پایداری نیروهای افغانستان خواستار ادامه کمک های بین المللی شد.

 عبدالله در سخنان خود در این نشست ناتو که در شهر بروکسل دایر گردید گفت که حکومت افغانستان نیز تعهد دارد که سهم خود را در بودجه امنیتی سهم بیشتر بیشتر بسازد.

 اما وی در عین زمان تاکید ورزید که برای پایداری نیروهای امنیتی نمی توانیم در مورد اهمیت کمک مالی دوامدار جامعه جهانی مبالغه کنیم.

 عبدالله ضمن اینکه از حمایت ناتو بخاطر صلح و ثبات در افغانستان سپاسگزاری نمود، گفت که او به هدف یک افغانستان صلح آمیز و کشوری که بازیگر در امنیت منطقه یی و جهانی است، برای حمایت بین المللی زمینه سازی خوبی کرده است.

موصوف با اشاره به پروسه صلح با مخالفین گفت که به هدف تامین صلح پایدار در کشور دروازه های گفتگو به روی آنان باز است.

به گفتۀ عبدالله راهکار جدید گفتگوهای صلح نیاز به اجماع قوی داخلی و در افغانستان و همکاری منطقوی دارد.

موصوف گفت که نیروهای امنیتی افغان اکنون به قوت نهایی خود نرسیده اند و هنوز هم نیاز به آموزش، معاونت و حمایت دارند که این کار در نشست های شیکاگو و ویلز از سوی جامعه بین المللی تعهد نیز شده است.

عبدالله در سخنان خود در نشست وزیران خارجۀ ناتو خواست که نیروهای هوایی افغانستان را هرچه سریعتر تجهیز کنند.

عبدالله با اشاره به ماموریت جدید ناتو در افغانستان ابراز امیدواری نمود که هرچه زودتر نیروهای افغان برای عملیات توانمندی لازم پیدا کند. "ما امیدوار هستیم که تمام امکانات برای توانمندسازی نیروهای ما در اختیار آنان گذاشته خواهد شد از نگاه سلاح و حمایت هوایی."

سرمنشی ناتو در بیانیۀ افتتاحیه خود از عبدالله عبدالله و اشرف غنی و مشاور امنیت ملی افغانستان در جلسه استقبال نمود.

موصوف با اشاره به انتقال مسالمت قدرت در افغانستان و تصویب موافقتنامه های امنیتی با ناتو و امریکا گفت که امسال افغانستان گام های قاطع در راستای دموکراسی، صلح و رفاه برداشته است.

استالتنبرگ افزود: "من مطمین هستم که ما امروز یک گام مهم دیگری برمیداریم، و آن گامی است که ما می رویم به طرف راه اندازی ماموریت جدید خود در افغانستان که آموزش، مشوره دهی و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان است. این ماموریت فصل جدید در روابط  ما می گشاید.|"

سرمنشی ناتو تعهد نمود که این سازمان برای نیروهای امنیتی افغانستان کمک مالی فراهم کند اما در عین حال از دولت افغانستان نیز خواست که تعهدات خود را در راستای حکومتداری خود، حاکمیت قانون و حقوق بشر عملی بسازد.

رییس اجراییه حکومت افغانستان تعهد نمود که حکومت جدید با فساد مبارزه جدی خواهد کرد و به تعهداتی که با جامعه جهانی کرده است عمل می کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement