خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"چهار زندانی رها شده از سوی امریکا به زودی با خانواده های شان یکجا می شوند"

"چهار زندانی رها شده از سوی امریکا به زودی با خانواده های شان یکجا می شوند"

Dec 21, 2014 - 15:53

کابل (پژواک، ٣٠ قوس ۹۳): شورای عالی صلح افغانستان، ضمن قدردانی از رهایی چهار زندانی از سوی امریکا، خواستار رهایی باقی افغان های محبوس شد.

وزارت دفاع امریکا دیروز اعلام کرد که چهار زندانی افغان در زندان گوانتانامو را، به حکومت افغان تسلیم داده است.

در خبرنامه شورای عالی صلح، که به آژانس خبری پژواک ارسال شده، آمده است که آن شورا، از این اقدام امریکا قدردانی می کند.

منبع افزوده است که وزارت دفاع امریکا، فیصلۀ رهایی این چهار زندانی را به اساس خواست رئیس جمهور افغانستان و نتیجه تلاش های شورای عالی صلح نموده است.

در خبرنامه شورای عالی صلح آمده است که چهار زندانی سپرده شده به جانب افغانستان، به زودی با خانواده های شان یکجا خواهند شد.

شورای عالی صلح، از تمام هموطنان خواسته است که دست به دست هم داده، مشکلات شان را حل کنند و صلح دایمی را در کشور به وجود بیاورند.

منبع اضافه کرده که یگانه راه حل مشکلات، در کشور صلح است.

شورای عالی صلح از امریکا خواسته است که سایر افغان های محبوس در زندان گوانتانامو را رها نمایند.

دیروز وزارت دفاع امریکا گفته بود که زندانى های سپرده شده به افغانستان؛ شامل شاه ولى خان، على گل، عبدالغنى و محمد ظاهر ميباشند.

منبع افزوده است که دوسيه هاى اين افراد، به شکل دقيق بررسى شده و آنها را بعد از تحقيقات دقيق به افغانستان سپرده اند.

از سوى ديگر سفارت امريکا در کابل، در يک خبرنامه به پژواک گفته است که آنها به حکومت افغانستان اعتماد دارند که از تهديدات ناشى از اين زندانى ها جلوگيرى نمايد و سلوک انسانى با اين زندانى ها انجام دهد.

منبع افزوده است که با انتقال اين زندانى ها، آنها به آن هدف رييس جمهور اوباما نزديک ميشوند که در مورد مسدود ساختن زندان گوانتانامو تعهد سپرده بود.

در خبرنامه آمده است که حکومت امريکا، آرزو دارد که انتقال اين زندانى ها باعث تحکيم روابط دوستانۀ دو جانبه ميان هردو کشور، ختم خشونت در کشور و ايجاد فرصت براى صلح به هدف گفتگوهاى سياسى در بين افغان ها خواهد شد.

منبع افزوده است که امريکا از مذاکرات سياسى به رهبرى افغان ها حمايت مى کند، که تمامى گروها به شمول طالبان در آن جمع شوند و براى آيندۀ کشور خود گفتگو نمايند.

گفته ميشود که حالا نيز ١٣٢ تن در زندان گوانتانامو به سر ميبرد که فقط هشت تن آنها اتباع افغانستان ميباشند.

رييس جمهور امريکا، در سال ٢٠٠٢ ميلادى در دور اول حکومت خود اعلام نمود که زندان گوانتانامو را مسدود خواهد کرد؛ اما اين پروسه تاکنون نيز تکميل نشده است.

 زندان گوانتانامو، به هدف نگهداشتن افراد بازداشت شدۀ طالبان مسلح و شبکۀ القاعده، بعد از آغاز عمليات در افغانستان، در سال ٢٠٠١ ميلادى در جزيرۀ گوانتانامو از مربوطات کشور کيوبا ايجاد شده و حدود ٨٠٠زندانى در آن نگهدارى مى شد که حدود ١٥٠ افغان نيز شامل آنها بود.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement