خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"گيرماندگان برفکوچ پنجشيربايد نجات داده شوند"

"گيرماندگان برفکوچ پنجشيربايد نجات داده شوند"

Feb 28, 2015 - 18:50

کابل (پژواک، ٩حوت ٩٣) شمارى از نهادهاى جامعه مدنى، از نرسيدن کمکهاى اضطرارى براى قربانيان فاجعۀ پنجشير و خطرات ديگرى که در آينده مردم را از اين ناحيه تهديد ميکند، ابراز نگرانى  نمودند.

در جريان هفتۀ گذشته، به اثر برفکوچ و سرازير شدن سيلاب در سطح کشور، بيش از ٢٦٠ تن تلف شده، که حدود ٢٠٠ تن آنان در ولايت پنجشير جان باخته اند.

حکومت، به مناسبت تلفات و خسارات ناشى ازحوادث طبيعى اخير در کشور، سه روز (نهم، دهم و يازدهم حوت) ماتم ملى اعلام نموده که در جریان این سه روزبیرق افغانستان در تمام کشور و سفارتخانه ها و نمایندگی های سیاسی افغانستان در خارج از کشور، نیمه برافراشته خواهد بود.

برخى از نهادهاى مدنى، با برگزارى نشستى امروز درکابل از دولت خواستند که تمام امکانات تخنيکى  خود را  به مصرف برساند تا راه هاى رفت و آمد در مناطق مصيبت زده باز شود، عمليات نجات سرعت داده شود و از بروز حوادث پس از اين فاجعه جلوگيرى گردد .

احمد ذکى عضو جامعه مدنى، ارقام ارايه شده را  ثابت نخوانده گفت که ارقام ثابت، وقتى داده ميشود که  تمام گيرماندگان از زير آوار برف نجات داده شده و اجساد شان انتقال گردد.

اين عضو نهاد مدنى علاوه کرد که هم اکنون پنج ولسوالى ولايت پنجشير، به اين مصيبت دچار بوده و هيچ نهاد دولتى تا به حال آنجا نرسيده و تعدادى از مردم، توسط همسايگان واقارب شان با قبول خطرنجات داده شده اند.

ذکى گفت: "آنهايى که زنده اند تا هنوز يک چشم شان طرف کوه است که حادثۀ ديگر خواهد آمد و يک چشم شان طرف نجات است که کى به نجات شان خواهد آمد؛ اما متاسفانه حکومت ضعيف ما جز در يگان سفر و روحيه بخشيدن، عملاً به کدام اقدام جدى دست نزده که به مصيبت زدگان کمک کند."

وى افزود: "ازسه روز بدينسو دولت و موسساتى که در زمينه کمکها دخيل استند، نتوانسته اند به ساحه بروند؛ رئيس جمهور به مرکز ولايت و رئيس اجرائيه از فضا منطقه را ديدند و به اين بسنده کردند."

موصوف علاوه کردد که کوماندوهاى اردوى ملى، در منطقه پريان پنجشير وقتى ميخواستند که فرود آيند با طياره هاى  شان نشست نتوانستند؛ زيرا خطر مرگ آنها را هم تهديد ميکرد.

ذکى گفت: "پيامدهاى بعدى برفکوچ هاى موسمى چند روز بعد شروع ميشود، بعد از اينکه برفکوچ ختم ميشود، سيلاب  مى آيد وسيلاب اين برف، سيلاب عادى نيست؛ خيلى مدهش و خطرناک خواهد بود. بايد براى آينده پيش بين بود و دولت بايد مردمى را که بر سر راه سيلاب و برفکوچ قرار دارند، به جاهاى امن انتقال بدهد."

احمد شاه ستانکزى عضو ديگر جامعه مدنى  گفت که موسسات  خيريه بين المللى، اين مسئله را سطحى ننگرند واز کمکهاى اقتصادى و تخنيکى شان دريغ نورزند  و به عمق فاجعه و فاجعه هاى احتمالى آن دقت نموده و برنامه ريزى و اقدام نمايند.

وى علاوه کرد که تجار و افراد متنفذ ميتوانند نقش عمده داشته باشند؛ اتاق تجارت از طريق خود کمک کند و رسانه ها با حفظ کود اخلاقى خويش، به اطلاع دهى و بخش موثر همگانى حادثه تلاش بيشتر نمايند.

ستانکزى خاطرنشان ساخت: (( ميشود حالا هم قلبها در سينه بتپد و به کمک نياز داشته باشد، کشته شدن دوصد نفر يک حرف عادى نيست، هزاران نفر هم اکنون در معرض خطر قراردارند، امروز پنجشيرو سبا لوگر، تخار و پکتيا با چنين فاجعه هايى مواجه خواهد شد؛ ما از مردم ميخواهيم که دست به دست شده به کمک اين قربانيان بشتابند.))

همچنان در خبرنامۀ کمیته هماهنگی فعالین مدنی در پیوند به فاجعۀ پنجشیر آمده است که از چند روز بدینسو مادران، پدران، خواهران و برادران به سوگ عزیزان خویش در ولایات مختلف، از جمله پنجشیر، بدخشان، تخار، پروان، بامیان، لغمان، ننگرهار و نورستان نشسته اند و مردم با نگرانی شدید، مسئله را دنبال می کنند.

در خبرنامه گفته شده است که  بیش از ٤٠ تن در برفکوچ پنجشير نيز زخم برداشته و ولسوالی هاى  پریان، حصه اول، دره، مرکز و آبشار که جمعيت مجموعى بيش از يکصد هزار تن دارد، از جمله ٢٠ هزار تن با خطر درجه اول روبه رو بوده و احتمال برفکوچ های بعدی نیز متصور است.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement