خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"کارکردهاى حکومت در راستاى تامين حقوق بشر کافى نيست"

"کارکردهاى حکومت در راستاى تامين حقوق بشر کافى نيست"

Apr 08, 2015 - 15:51

کابل (پژواک، ١٩حمل٩٤): داکتر عبدالله ميگويد که کارکردهاى حکومت در راستای تامین حقوق بشر در چند ماه گذشته، کافی نبوده و فرصت ها دراين عرصه از دست رفته است.

وى در کنفرانس ملى که امروز تحت نام "آینده حقوق بشر در افغانستان" در کابل برگزارشد، دفاع ازحقوق بشررا از اولويت هاى کارى حکومت خواند و برعملى نمودن آن تاکيد کرده افزود: "هیچ مورد حق تلفی اتباع افغانستان پذیرفتنی نیست."

موصوف افزود که از عملکرد حکومت در هفت ماه گذشته رضایت ندارد؛ چون در این مدت در زمینۀ حقوق بشری، فرصت هايی از دست داده شده و چشم پوشی هايی نیز صورت گرفته است.

وى گفت، اگراز حقوق بشراستفاده هاى سليقوى، سياسى و توجيهى صورت نگيرد و به خاطردفاع ازکرامت انسانى کارشود، مورد استقبال قرارخواهد گرفت.

وی علاوه نمود: "ریاست اجرایی یک پُست خیالی، تشریفاتی، یک تحفه از طرف شخص و اشخاص، یک وظیفه به نمایندگی از یک قشر و یک گروه نیست، بلکه به حیث یک پُست حکومت وحدت ملی با تمام مسایل و جوانب و عرصه هايی که حکومت را در بر می گیرد، قبول شد."

رییس اجرایی تصریح نمود که -حکومت وحدت ملی- در نتیجه همان انتخاباتی که صورت گرفت و راه بهتر از این برای افغانستان وجود نداشت، به میان آمد.

او گفت: "در حکومت وحدت ملی ما حرف، صدا، جای و جایگاه خود را داریم؛ و از این جایگاه به خاطر عزت، حق، کرامت و تحقق آرمان های مردم افغانستان استفاده می کنیم و هیچ مورد حق تلفی را در مورد یک شهروند و یک کتله چند میلیونی که به انتخابات رفته و رای داده، برای ما قابل تحمل نیست."

رييس اجرايى حکومت دراين کنفرانس که نمايندگان مردم درشوراى ملى، نمايندگان قربانيان جنگ، فعالان حقوق بشر ونهادهاى جامعه  مدنى اشتراک داشتند، علاوه کرد: "به تعهدى که در جريان کمپاين ها وپس ازآن درحضور مردم و جامعه بين الملل درمورد حقوق بشر سپرديم عمل ميکنيم، تعهد ما تعهد صادقانه است و در رگ وخون ما جارى است و يگانه  آرمان ماست."

داکترعبدالله نقش علما، جامعه مدنى و رسانه ها را در تامين حقوق بشر مهم خوانده افزود که افغانستان بدون تامين عدالت و تحقق حقوق بشر، به صلح نميرسد.

وى تصريح کردکه دستاورد مردم افغانستان دستاورد قهرمانى يک ملت است، تحفه داده نشده وخواب  و خيال نيست.

سيما سمررئيس کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان، ازحقوق زنان، اطفال، افراد داراى معلوليت، شکنجه، تلفات ملکى، بيجاشدگان داخلى، عدم شفافيت در مذاکرات صلح، ادامه فرهنگ معافيت و تامين عدالت اجتماعى در افغانستان ابراز نگرانى نموده گفت که وضعيت حقوق بشر در افغانستان شکننده است و بايد دولت دراين زمينه ها توجه جدى نمايد .

وى دراين کنفرانس که درآن مقامات عاليرتبه دولتى، اعضاى کابينه ومسوولان سازمان عفو بين الملل نيز شرکت داشتند، علاوه کردکه پس ازسقوط حکومت طالبان، موضوع قتل فرخنده و گروگانگيرى ٣١ مسافر خيلى شکننده بوده است.

خانم سمرافزود که کميسيون مستقل حقوق بشر، به خاطر همين دو مسئله مهم، کنفرانس ملى را داير نمود تا توجه دولتمردان را به آن جلب کند.

فرخنده٢٧ ساله، در٢٨ حوت گذشته در مقابل مسجد شاه دوشمشيره کابل، از سوى تعدادى از مردم لت و کوب و به قتل رسيد و سپس جسدش، از سوى اين افراد آتش زده شد.

 مردم ادعا داشتند که فرخنده قرآنکريم را آتش زده است؛ اما وزارت ارشاد حج و اوقاف و کميسيون حقيقت ياب، سوزاندن قرآنکريم را رد ميکند.

بيش از يک و نيم ماه ميشود که ٣١ مسافرى که به کابل مى آمدند، در ولسوالى شاه جوى ولايت زابل (شاهراه کندهار-کابل) توسط افراد مسلح ناشناس ربوده شده و تاحال از سرنوشت شان خبرى نيست.

در اين کنفرانس، صلاح الدين ربانى وزير امور خارجه گفت: "حقوق بشر، عبارت از حقوق اساسى و طبيعى انسان است که همگى بدون تبعيض و تفاوت از آن بهره مند است و هيچکسى حق سلب اين حقوق را از ديگرى ندارد."

وى علاوه کرد که پس از شکل گيرى نظام جديد حکومت افغانستان، به تاسى از قانون اساسى و تعهدات بين المللى خويش تامين و پاسدارى از حقوق بشر و حقوق زنان  را از اولويت هاى کارى خود دانسته و حقوق بشر از مهمترين عناصردر سياست و روابط بين المللى دولت افغانستان، به حساب مى آيد.  

نيکولاس فنک هايسم نمايندۀ سازمان ملل متحد در افغانستان، در مراسم امروزی گفت: "بايد رويدادهاى خشونت تعقيب و جنايتکاران دستگيرشوند؛ وضعيت شمارى از افرادى که زندانى اند، خيلى خراب است و مورد شکنجه بسيار سخت قرارمی گيرند و مسوولیت پذیری نهادهای دولتی کم است."

موصوف درادامه گفت که در زندان ها و محلات سلب آزادی، شکنجه وجود دارد و این شکنجه ها باید متوقف شود و برای این امر، یک میکانیزم ملی ایجاد شود تا از توقیفخانه ها و محلات سلب آزادی نظارت صورت گيرد.

هايسم علاوه کرد که کشتار افراد ملکی در سال ٢٠١٤ ميلادی، ١٩ درصد افزايش يافته و نگرانی هايی وجود دارد که شايد در سال ٢٠١٥ کشتار افراد ملکی بيشتر گردد.

نماينده سازمان ملل متحد در افغانستان گفت: "ما به حمایت خود از وضعیت حقوق بشری در افغانستان ادامه می دهیم و همکار خوب با کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می باشیم."

 اين درحالى است که ديروز سازمان عفو بین‌المللی در گزارش تازه‌اش ازوضعيت حقوق بشر وحقوق زنان در افغانستان ابراز نگرانى نموده و گفته است به خصوص زنانی که در بیرون از خانه کار می ‌کنند، مصوونیت ندارند.

این سازمان در مصاحبه با تعدادی از زنان فعال اجتماعی، به این نتیجه رسیده که مخالفان مسلح، تنها عامل تهدید و خشونت علیه زنان نیستند، بلکه در ساختار جامعه و حکومت هم زنان مورد تهدید و آزار جنسی و بدنی قرار می‌ گیرند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan