خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ناتو: نیروهای افغان توان کامل مقابله با مخالفين مسلح را دارند

ناتو: نیروهای افغان توان کامل مقابله با مخالفين مسلح را دارند

Apr 12, 2015 - 13:06

کابل (پژواک، ٢٣ حمل ٩٤): ناتو ميگويد که نيروهاى ملى افغان، در بهار جارى توان کامل مقابله با طالبان مسلح را دارند و اين توانايى خود را قبلاً نيز ثابت کرده اند.

اين اظهارات را سخنگوى ماموريت جديد آموزشى ناتو(حمايت قاطع) در کابل، طى مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک ابراز داشت.

منبع افزود که نيروهاى افغان، مسووليت دارند که از امنيت تمامى کشور حفاظت کنند و آنها از سال ٢٠١٢ بدينسو بسيار قوى شده و پيشرفت کرده اند.

منبع گفت که نيروهاى دفاع ملى افغان، توانست که در جريان فصل بهار سال گذشته، با مخالفين مسلح  موفقانه مبارزه کنند و کامياب شوند.

اين منبع افزود که نيروهاى ملى افغان، علاوه بر اين توانستند امنيت انتخابات رياست جمهورى را تامين کنند، که در نتيجۀ آن، حکومت وحدت ملى ايجاد شد.

اين سخنگوى ناتو علاوه کرد: "نيروهاى ملى افغان، توانايى خود را ثابت کرده و توانسته اند که از حملات روياروى مخالفين مسلح نيز دفاع کنند."

منبع افزود که ماموريت آموزشى ناتو،  نقش مشوره دهى به نيروهاى افغان نيز دارد و آنها در بخش هاى مختلف همکارى ميکنند.

موصوف گفت: "ما ميخواهيم که در پهلوى آموزش، مشوره و همکارى با نيروهاى افغان؛ بر مخالفين مسلح فشاد وارد کنيم که حملات عليه مردم و دولت افغانستان انجام داده نتوانند."

موصوف در پاسخ سوالى مبنى بر آموزش نيروهاى افغان گفت که پروسۀ مشوره و همکارى، در مراکز بزرگ صورت ميگيرد؛ مربيان همه روزه با همکاران افغان خود جلساتى دارند و تجارب خود را در بخش امنيت نيز با هم شريک ميکنند.

سخنگوی ناتو افزود: "جنرال کمپل قوماندان نيروهاى ناتو در افغانستان هم گفته است که آنها در پهلوى ماموريت قاطع در بخش استراتيژيکى و عملياتى نيز با نيروهاى افغان کمک ميکند تا دستاوردهاى چند سال گذشته، حفظ و در جنگ پيروز گردد."

سخنگوی ناتو، عمليات ذوالفقار نيروهاى افغان در هلمند را موفق خواند و افزود که با انجام دادن اين عمليات، حرکت هاى بهارى مخالفين مسلح در منطقه خنثى شد.

موصوف علاوه کرد که اين عمليات، تحت رهبرى قول اردوى ٢١٥ ميوند صورت گرفت که نيروهاى ويژه، پوليس ملى، نيروى هوايى و ساير نيروهاى دفاعى ملى کشور اشتراک داشته اند.

سخنگوى ناتو گفت که در جريان ١٣ سال گذشته، پيشرفت هاى زياد در نتيجۀ همکارى هاى نيروهاى بين المللى و افغان، در افغانستان صورت گرفته است.

به گفتۀ منبع، جنرال کمپبل قوماندان ناتو گفته است که براى افغانستان، سال  ٢٠١٥ ميلادى در بخش  شفافيت و حسابدهى بسيار مهم است.

جنرال کمپبل افزوده است که با رييس جمهور و رييس اجرايى در اين مورد صحبت نموده و به آنها تصريح کرده که با گماشتن مسوولان خوب در حکومت، ٧٠ درصد مشکلات افغانستان از بين برده شده ميتواند.

سخنگوی ناتو در مورد توانایی و تجهیز نيروهاى دفاعى ملى افغان گفت که نيروهاى  بين المللى، به حملات دوامدار نيروهاى ملى افغانستان متعهد اند.

به گفتۀ وى، حمايت بدين معنى است که بايد دستاوردهاى ١٣ سال گذشته نگهدارى شود و نيروهاى دفاعى ملى افغانستان، مجهز گردد تا با چالش ها بتوانند مقابله کنند.

منبع گفت: "ما اميدوار هستيم که نيروهاى افغان، توانايى خود را در اين فصل جنگى نشان دهند، توانايى هاى آنان با به دست آوردن طياره هاى ام اى ١٧ و ام دى ٥٣٠ اف، افزوده شده است.

سخنگوى ناتو افزود که به نيروهاى هوايى افغانستان، ساير طياره هاى مختلف نيز داده شده است.

اين منبع ناتو، در مورد جلوگيرى از تلفات روزافزون نيروهاى ملى گفت از زمانى که نيروهاى افغان، مسووليت امنيتى صد درصد خاک خود را بر عهده گرفته اند، تلفات آنها نيز بيشتر گرديده است.

 منبع افزوده است: "هرچند نيروهاى افغان در سال گذشته تلفات مالى و جانى را متقبل شده؛ اما هيچ تولى و دلگى آنها شکست نخورده و از مناطق خود حفاظت کرده اند."

ناتو ميگويد که تلفات و جراحات نيروهاى ملى و فرار سربازان از صفوف آن، يک چالش است و رييس جمهورغنى يکجا با نيروهاى ملى افغان، روى اين کار ميکند تا راه حل اين مشکل جستجو گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement