خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حرکت سمون: خواستار خط قرمز ميان پُست هاى سياسى و مسلکى هستيم

حرکت سمون: خواستار خط قرمز ميان پُست هاى سياسى و مسلکى هستيم

Apr 22, 2015 - 14:55

کابل(پژواک،٢ثور٩٤): حرکت سمون(اصلاح)خواستار کشيدن خط قرمزميان پُست هاى مسلکى و سياسى وهمچنان انتخاب و تقسيم سريع پسُت هاى متباقى براساس پروسۀ شفاف و رقابتى است.

اين حرکت به اين باور است که تقسيم پُست ها مجبوريت سياسى نيست، بلکه اينکار به معامله گرى ميان هر دو تيم وحدت ملى مبدل شده است.

به گفتۀ آنها،گرچه انتخاب وزيران، يک پروسۀ طويل، پر ازتنازع و آزمايش صبر ملت بوده، حالا در بخش مقررى معينان وزارتها، واليان، روساء و مقامات ديگر نيز مشکلات وجود دارد واين مسوولان بدون اينکه از طریق یک رقابت شفاف انتخاب شوند بر اساس جورآمد گروه های سیاسی برگزیده می شوند.

مسوولان حرکت سمون (اصلاح) ميگويند:((وضعیت کنونی سیاسی کشور هرچند از یک سو به نفع برخی از حلقات خاص سیاسی تمام می شود ،اما ازسوی دیگر کشور را با مشکلات و چالش هاى زيادى مواجه کرده است.  کشور به دلیل نا امنی ها، وضعیت بدی دارد، امور اقتصادی عقب مانده است و مردم در مورد آینده خود نا امید شده اند.))

شینکی کروخيل،عضو هیئت رهبری "حرکت سمون" درنشست خبری امروز در کابل گفت که هردوتیم به حدکافی کرسی هاراسیاسی ساختند، اما درسایرکرسی های حکومت باید افرادمسلکی وبا تجربه معرفی شوند.

وی که نماینده مردم کابل درولسی جرگه نيزاست، افزود:"در وزارت خانه ها، بين رييس جمهور ورييس اجرائيه، معاملات سیاسی صورت گرفت، اگر باقی کرسی ها هم سیاسی شود، معیینان و ریاست ها هم سياسى خواهد شد و بالاخره این نظام را کی به پیش ببرد؟"

این درحالی است که ولسى جرگه در اوايل هفتۀ جارى به تمام ١٦ نامزد وزیرى که از سوی حکومت معرفی شده بود وبراى هشت نامزد وزير ديگردرزمستان گذشته راى داد و بدين ترتيب به جز از وزارت دفاع، کابينۀ تکميل شده است.

خانم کروخیل میگوید که هنوز هم فشارهای مختلف بر هردو تیم وجود دارد تا سایر کرسی ها را نیز از طرفداران شان معرفی نمایند.

وى، ازرییس جمهور ورییس اجرائیه خواست که تن به فشار ندهند وباید افرادى را درپُست های معینیت، ریاست و مدیریت ها جابجا کنند، تاجاهای خالی را پُر نمایند.

اين عضورهبرى حرکت سمون گفت:" اگر رییس اجرائیه ورییس جمهورمیخواهند که کشور از مشکلات کنونی که دامنگیر مردم است نجات یابد، باید بدنه حکومت را از سیاسی بودن خارج و سایر مقرری ها را نظر به اهلیت و شایستگی تنظیم نمایند. "

ملالی شینواری، عضو ديگر هیئت رهبرى اين نهاد، نیز به شفاف سازی سیستم مقرری تاکید کرده،افزود که  باید سیستم شفاف شود، اگر افرادمسلکی درسایر پُست ها معرفی نگردند،وضعیت کشور بیشتر از این وخيم خواهد شد.

وی علاوه نمود که معيينان وروساى ادارات درصورتى که مسلکى باشند، به جاى خود باقى بمانند و نبايد بين سران حکومت مانند تعيين وزرا، معامله سياسى شودو بجاى آنان افراد غير مسلکى وگروهى و تيمى تقرر يابند.

  شينوارى ميگويد که رییس اجرائیه و رییس جمهور، در زمان کمپاین های انتخاباتى شان به مردم وعده سپردند که در پُست ها، افراد مسلکی و متخصص را معرفی مینمایندوحال وقت آن رسیده که وعده های شان را عملی نمایند.

امین الله شارق، آگاه امور سیاسی وعضو این نهاد، ميگويد که در حال حاضر تقسیمات در رده های پائین بين دو تيم شامل درحکومت نیز جریان دارد.

وى، ازحکومت خواست که هرچه زودتر به اختلاف نظرات شان نقطه پایان گذاشته و برحل چالش های امنیتی و اقتصادی بپردازد.

حرکت سمون(اصلاح) ميگويد که کشور در چند هفته اخیر با رويدادهاى بزرگ و سخت امنیتی مواجه بود که اين حالت سبب آزار مردم شده، اين در حالی است که رشد اقتصادی کشور از سه اعشاريه چهار درصد در سال ٢٠١٣ میلادی به يک اعشاريه هفت درصد در سال جاری کاهش پیدا کرده است و همچنان پیشرفت صنعتی به نصف سال قبل کاهش یافته است. از اين حالت معلوم ميشود که پيشرفت کشور به حالت رکود مواجه است.

به گفتۀ اين نهاد، اوضاع جاری کشور، جنجال های سیاسی و تقسیم قدرت بر اساس معاملات سیاسی ديگر برای حرکت سمون قابل قبول نیست واینگونه تقسیم قدرت باید متوقف گردد، وعده هایی که در دوران مبارزات انتخاباتی داده شده اند به عنوان یک اصل پیگیری شوند.

نهاد ياد شده، علاوه ميکند: ((حکومت دراین راستا باید به مردم پاسخ بدهد و هر اقدام خود را با شفافیت با جامعه مدنی و مردم شریک سازد. همچنان بجای افراد ناکام و امتحان شده، اشخاص لایق گماشته شوند و کشور از دست حلقات مافیایی نجات پیدا کند.))

منبع مى افزايد ، لازم است که شايستگى به اساس تجربه، تحصيل و مسلک انتخاب شود و کسانيکه از خود شايستگى نشان داده باشند، در رهبرى حکومت شريک و انتخاب شوند، افرادى متخصص که در هر دو تيم حکومت وحدت ملى  شامل نبوده ، اما کدرهاى مسلکى هستند، آنها را بعد از بررسى و فکر بجاى خود مقرر کند و مسوولين مفسد را از وظايف شان برکنار و به ارگانهاى عدلى و قضايي معرفى نمايند.

حرکت سمون يک حرکت سياسى و مدنى است که به هدف حفظ منافع تعداد زيادى از مردم محروم در روند سياسى کشور و جهت اصلاحات خوب ايجاد شده است.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking